czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lubelskie

Gimnazjaliści na plenerze malarskim Caritasu w Dąbrowicy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 lutego 2012, 16:01
Autor: Caritas

 (Caritas)
(Caritas)

Trzynaścioro laureatów konkursu "Talent” rozwijało swoje pasje podczas pleneru malarskiego, który zorganizowała dla nich w Dąbrowicy Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

Czterodniowe warsztaty, które odbyły się w dąbrowickim "Domu Spotkania” ruszyły 8 lutego. Ci, którzy się na nie dostali, to gimnazjaliści z różnych stron województwa lubelskiego, których prace okazały się najlepsze w ubiegłorocznej edycji konkursu plastycznego "Talent” zorganizowanym przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty.

Cel był prosty: odnaleźć i wesprzeć uzdolnionych artystycznie uczniów szkół gimnazjalnych. Swoje prace, wykonane w różnych technikach (malarstwo olejne, gwasz, linoryt, pastel olejny i suchy, ołówek, techniki mieszane) nadesłało do Caritas 124 gimnazjalistów. We wrześniu komisja złożona z artystów plastyków i przedstawiciela Kuratorium nagrodziła i wyróżniła po 10 prac. Zwycięzcy zdobyli wiele atrakcyjnych nagród, w tym – zaproszenie do udziału w plenerze, prowadzonym przez profesjonalnych artystów.

– Kilka dni to niewiele czasu na warsztaty, ale młodzież, która w nich uczestniczy naprawdę ma talent i już bardziej "sprawną rękę”. Co także ważne: przyjechali tu, bo chcieli czegoś się nauczyć – tłumaczy artysta plastyk Leszek Niewiadomski, który był jednym z instruktorów dąbrowickiego pleneru. – Postanowiliśmy pokazać im ciekawe rozwiązania w dwóch technikach plastycznych: akwareli i pastelu olejnym. Do tej drugiej wskazaliśmy trochę rozwiązań, które sprawiają, że malowanie jest bardziej artystyczne. Mówiliśmy im m. in. o kadrowaniu, walorze, akcencie kolorystycznym. Chodzi o to, żeby prace miały w sobie trochę tzw. "jadu”, czyli żeby zawierały kontrast – tłumaczy L. Niewiadomski.

Uczestnicy warsztatów zapewniają, że każda instrukcja była dla nich cenna. – Uczę się w szkole plastycznej, ale tam nauczyciele są bardzo zajęci, więc nie udzielają tylu wskazówek, ile słyszałem się tutaj. To dużo daje – zapewnia Patryk Sech, gimnazjalista z Lublina. – Malowałam akwarelą, co jest dla mnie absolutną nowością. Dzięki radom instruktorów dowiedziałam się też, jak radzić sobie z technicznymi problemami w malowaniu – mówi z kolei Marta Kononiuk z gimnazjum Wisznicach.

Jedną z instruktorek pleneru konkursu plastycznego "Talent” była malarka Krystyna Rudzka-Przychoda, która przyznaje, że praca z laureatami konkursu Caritas (warsztaty były nagrodą dla zwycięzców trzeciej edycji) zawsze sprawia jej radość. – Cudowna jest już sama idea: młodzi-młodym. Prace, które gimnazjaliści nadsyłają na ten konkurs, lubelska Caritas przeznacza potem na aukcje, z których dochód służy innym młodym ludziom – zwraca uwagę.

Wymierne efekty kilkudniowych warsztatów będzie można oglądać na wystawie poplenerowej, którą Caritas Archidiecezji Lubelskiej planuje zorganizować już wkrótce. Organizatorzy mają także nadzieję, że udało się im zaszczepić w uczestnikach chęć pozostania wiernym swojej pasji – Z tego, co mówią, nie planują wybrać zawodu plastyka. Wiedzą jednak, że mają wyjątkowy dar szczególnego patrzenia na świat. Cieszy, że chociaż nie będą artystami, pozostanie im inne spojrzenie na rzeczywistość – podkreśla Leszek Niewiadomski.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!