wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lubelskie

Gruźlica atakuje. Zmarło już dwa razy więcej chorych niż rok temu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 grudnia 2011, 11:17

Poradnia w szpitalu im. Jana Bożego do końca roku może za darmo przebadać na gruźlicę jeszcze ok. 50
Poradnia w szpitalu im. Jana Bożego do końca roku może za darmo przebadać na gruźlicę jeszcze ok. 50

W ciągu 9 miesięcy tego roku w woj. lubelskim zmarło dwa razy więcej chorych na gruźlicę, niż w 2010. – Tymczasem część lekarzy rodzinnych za późno wysyła pacjentów na prześwietlenie – alarmują specjaliści.

– W 2010 roku na gruźlicę w naszym regionie zmarło 18 osób. W ciągu trzech kwartałów 2011 mamy potwierdzonych 38 zgonów z powodu tej choroby – mówi Bożena Kes, kierownik oddziału epidemiologicznego wojewódzkiego sanepidu.

Na gruźlicę najczęściej umierają osoby po 50. roku życia. Wzrasta liczba przypadków zachorowań. – W ciągu 9 miesięcy 2011 zanotowaliśmy 648 przypadków zachorowań, a w całym poprzednim 650 – dodaje.

Specjaliści przyznają, że trafiają do nich pacjenci w coraz bardziej zaawansowanych stadiach choroby. – Według danych, jedna trzecia społeczeństwa jest zarażona prątkiem gruźlicy, jednak tylko niewielka część z zarażonych zachoruje – wyjaśnia dr Hanna Czajka z Wojewódzkiej Przychodni Chorób Płuc i Gruźlicy w szpitalu im. Jana Bożego w Lublinie.

Jak przestrzega dr Czajka, gruźlicą można zarazić się wszędzie. – To choroba przenoszona drogą kropelkową, wystarczy, że przebywamy w tym samym pomieszczeniu, co chory. Wszystko zależy od odporności – zaznacza lekarka. – Jeśli zaawansowanie choroby nie jest zbyt duże, to jesteśmy w stanie chorego wyleczyć. Najkrótsze leczenie trwa około pół roku.

Dr Czajka dodaje, że wpływ na zwiększoną zachorowalność na gruźlicę może mieć fakt, że część lekarzy rodzinnych zwleka z wysłaniem pacjenta do rentgena.

Zgonów jest coraz więcej, chociaż jak wynika z informacji Narodowego Funduszu Zdrowia w regionie działa więcej poradni chorób płuc niż w ubiegłym roku. – W województwie funkcjonują 63 takie punkty, a w 2010 było 54 – mówi Małgorzata Bartoszek, rzecznik lubelskiego oddziału NFZ.

Poradnia w szpitalu im. Jana Bożego dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim do końca roku może za darmo przebadać na gruźlicę jeszcze ok. 500 osób. – Nie potrzebujemy skierowania od lekarza rodzinnego, wystarczy, że pacjent przyjdzie do nas – mówi dr Czajka.

PSK 4 przy ul. Jaczewskiego również wykonuje darmowe badania płuc. – To badanie tomografem, wykrywa choroby układu od-dechowego, w tym raka płuc. Jest bezpieczne dla organizmu, ponieważ daje bardzo mała dawkę promieniowania –mówi dr Aleksandra Jarocka.

Darmowe badania są przeznaczone dla palaczy tytoniu w wieku od 55 do 75 lat. Mogą z nich skorzystać mieszkańcy powiatów chełmskiego, kraśnickiego, radzyńskiego, janowskiego, hrubieszowskiego, zamojskiego, tomaszowskiego, parczewskiego, łukowskiego i łęczyńskiego. Będą prowadzone przez grudzień i na początku stycznia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
technik rtg
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

technik rtg
technik rtg (1 grudnia 2011 o 14:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"PSK 4 przy ul. Jaczewskiego również wykonuje darmowe badania płuc. – To badanie tomografem, wykrywa choroby układu od-dechowego, w tym raka płuc. Jest bezpieczne dla organizmu, ponieważ daje bardzo mała dawkę promieniowania –mówi dr Aleksandra Jarocka." Hm...to ciekawe bo mnie uczono że tomografia daje kilkuset krotnie większą dawkę promieniowania niż zwykłe zdjęcie rtg!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!