Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

8 lipca 2013 r.
18:06
Edytuj ten wpis

Jak prawidłowo segregować śmieci - myć, czy nie?

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 51 A A
– Jeżeli wyrzucana szklana butelka jest po np. przecierze pomidorowym, to na ściankach nie może być
– Jeżeli wyrzucana szklana butelka jest po np. przecierze pomidorowym, to na ściankach nie może być

Worki mają być podpisane, a szklane butelki umyte – to śmieciowa rzeczywistość w gminie Wólka koło Lublina. Część mieszkańców już nosi się ze zmianą deklaracji i rezygnacji z segregacji śmieci.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
http://get.x-link.pl/9bf02454-8de4-e9cc-5967-2e51c8c9c40d,e86b172b-b447-d884-fce6-fe622613d4fb,embed.html

Pani Barbarze, mieszkance gminy Wólka, po 1 lipca odeszła ochota na ekologię. A to za sprawą zasad segregowania śmieci w jej gminie.

– Czytając ulotkę dostarczoną przez urzędników, mam wrażenie, że przed wyrzuceniem śmieci muszę je umyć. Gmina żąda, aby szklane butelki czy słoiki były czyste, a stłuczka szklana bez zanieczyszczeń. W gminie poinformowano mnie, że butelka np. przecierze pomidorowym czy gęstym nektarze musi być umyta przed wyrzuceniem do odpowiedniego pojemnika – opisuje pani Barbara.

Gmina tłumaczy to inaczej. – Jeżeli wyrzucana szklana butelka jest po np. przecierze pomidorowym, to na ściankach nie może być osadu. Nie trzeba jej jednak myć, ale tylko wypłukać – wyjaśnia Jolanta Kotlarek, odpowiedzialna za gospodarkę odpadami komunalnymi w gminie Wólka.
Według wytycznych opakowania po kefirze czy jogurcie trzeba tylko opróżnić i wyrzucić do pojemnika na odpady mieszane. To wszystko jest opisane w specjalnej ulotce, która właśnie trafia do mieszkańców.

Ministerstwo Środowiska jednak nic nie wie o potrzebie spłukiwania szklanych opakowań. – Naszym zdaniem butelki po gęstych nektarach czy przecierach przed wrzuceniem do śmieci nie muszą być myte czy spłukiwane. My nie widzimy takiej potrzeby. Jednak każda gmina sama ustala zasady segregacji śmieci – mówi Joanna Józefiak z Ministerstwa Środowiska.


Również w Lublinie nikt nie każe myć śmieci. Do pojemników na frakcję suchą nie powinny trafiać resztki pożywienia ani napojów; wystarczy opróżnić opakowanie. W ulotce, która ma pomóc mieszkańcom w segregacji odpadów, wyraźnie zapisano, że opakowań myć nie trzeba.

– Chyba że ktoś bardzo chce zrobić to z względów estetycznych, ale to wcale nie jest ekologiczne – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. – Myjąc takie opakowania tylko niepotrzebnie zużywamy wodę szkodząc środowisku i narażając się na dodatkowe wydatki. Cała frakcja sucha i tak po odebraniu od mieszkańców trafia do wielkiego basenu, w którym jest dokładnie myta – dodaje.

Mieszkańcy Wólki są także zbulwersowani obowiązkiem "podpisywania” worków na śmiecie numerem posesji. – Jeżeli firma odbierająca śmieci uzna, że nie były posegregowane, wówczas sprawa wyjaśni się bez problemów. Wystarczy tylko dokumentacja fotograficzna – dodaje Ewa Flis, sekretarz gminy Wólka. – Jeżeli to ma tak wyglądać, to rezygnuję z segregacji. Miesięcznie to jest tylko 5 złotych więcej od osoby za śmieci zmieszane – dodaje pani Barbara.

Jeżeli wokół siebie dostrzegacie więcej nonsensów ustawy śmieciowej – czekamy na sygnały pod adresem: alarm24@dziennikwschodni.pl

Komentarze 51

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kukulop / 31 marca 2015 o 17:39

Ja mogę śmiało powiedzieć, że warto jest się skontaktować z firmą Sinoma z Krakowa. Uważam, że naprawdę można w nich zainwestować

Avatar
Gość / 30 marca 2015 o 18:36

Ja sobie myśle, że jednak gospodarowanie odpadami z profesjonalną firmą jest ważne. Korzystam z usług Cegio z Katowic i uważam, ze to bardzo dobry wybór

Avatar
wertykalny1 / 16 marca 2015 o 17:27

Ja osobiście sortuję odpady do odpowiednich pojemników które kolorami odpowiadają kontenerom na zbiórkę śmieci. Specjalne pojemniki zakupiłam na https://www.koszenasmieci.pl i jestem bardzo zadowolona.

Avatar
olo / 1 marca 2015 o 11:27

To zwykła firma  " worek " kasują zajebiście !!!!

Avatar
Tomsla / 28 lutego 2015 o 15:40

Ja się pozbywam po prostu śmieci oddając je do firmy Cegio z Katowic. Gospodarują odpadami można naprawdę świetnie 

Avatar
monia / 19 lutego 2015 o 09:44

To normalka. Ja uważam, że taka firma którą zatrudniasz może na różnych warunkach pracować. Ja na przykład sama myję wszelkie śmieci, a w pracy zatrudniam z kolei Eko-service - zajmującą się utylizacją odpadów. Można to wszystko sobie zaplanować, dla chcącego nic trudnego

To zwykła firma  " worek " kasują zajebiście !!!!

Avatar
Gość / 19 lutego 2015 o 09:39

To normalka. Ja uważam, że taka firma którą zatrudniasz może na różnych warunkach pracować. Ja na przykład sama myję wszelkie śmieci, a w pracy zatrudniam z kolei Eko-service - zajmującą się utylizacją odpadów. Można to wszystko sobie zaplanować, dla chcącego nic trudnego

Avatar
Henio / 19 lutego 2015 o 09:15

Ja segreguję śmieci. I tyle. Proszę jeszcze o pomoc euro-eko z Mielca - prowadząc swoją firmę. Zajmuje się recyklingiem. No i po prostu mam wszystko dopilnowane.

Oni za ciebie myją ? frajerstwo !!!!

Avatar
Gość / 19 lutego 2015 o 09:13

Ja segreguję śmieci. I tyle. Proszę jeszcze o pomoc euro-eko z Mielca - prowadząc swoją firmę. Zajmuje się recyklingiem. No i po prostu mam wszystko dopilnowane.

Avatar
Leon Ardo / 10 lutego 2015 o 12:18

Segregacja odpadów organicznych, papieru, szkła i plastiku, to prawny obowiązek każdego gospodarstwa domowego. Prezentowany nowoczesny kosz na śmieci w postaci zestawu, to nowoczesny niezbędnik w każdej kuchni. Kosz przeznaczony do tradycyjnej szafki z drzwiami lub frontem meblowym. Prosty montaż powoduje, że całość stanowi atrakcyjną ofertę dla każdego użytkownika.
https://www.youtube.com/watch?v=uu4mUmk5x58
Więcej na stronie
http://www.szuflandia.info/kosze_na_smieci

Segregacja odpadów organicznych, papieru, szkła i plastiku, to prawny obowiązek każdego gospodarstwa domowego. Prezentowany nowoczesny kosz na śmieci w postaci zestawu, to nowoczesny niezbędnik w każdej kuchni. Kosz przeznaczony do tradycyjnej szafki z drzwiami lub frontem meblowym. Prosty montaż powoduje, że całość stanowi atrakcyjną ofertę dla każdego użytkownika.
https://www.youtube.com/watch?v=uu4mUmk5x58
Więcej na stronie
http://www.szuflandia.info/kosze_na_smieci

rozwiń
Avatar
Kukulop / 31 marca 2015 o 17:39

Ja mogę śmiało powiedzieć, że warto jest się skontaktować z firmą Sinoma z Krakowa. Uważam, że naprawdę można w nich zainwestować

Avatar
Gość / 30 marca 2015 o 18:36

Ja sobie myśle, że jednak gospodarowanie odpadami z profesjonalną firmą jest ważne. Korzystam z usług Cegio z Katowic i uważam, ze to bardzo dobry wybór

Avatar
wertykalny1 / 16 marca 2015 o 17:27

Ja osobiście sortuję odpady do odpowiednich pojemników które kolorami odpowiadają kontenerom na zbiórkę śmieci. Specjalne pojemniki zakupiłam na https://www.koszenasmieci.pl i jestem bardzo zadowolona.

Avatar
olo / 1 marca 2015 o 11:27

To zwykła firma  " worek " kasują zajebiście !!!!

Avatar
Tomsla / 28 lutego 2015 o 15:40

Ja się pozbywam po prostu śmieci oddając je do firmy Cegio z Katowic. Gospodarują odpadami można naprawdę świetnie 

Avatar
monia / 19 lutego 2015 o 09:44

To normalka. Ja uważam, że taka firma którą zatrudniasz może na różnych warunkach pracować. Ja na przykład sama myję wszelkie śmieci, a w pracy zatrudniam z kolei Eko-service - zajmującą się utylizacją odpadów. Można to wszystko sobie zaplanować, dla chcącego nic trudnego

To zwykła firma  " worek " kasują zajebiście !!!!

Avatar
Gość / 19 lutego 2015 o 09:39

To normalka. Ja uważam, że taka firma którą zatrudniasz może na różnych warunkach pracować. Ja na przykład sama myję wszelkie śmieci, a w pracy zatrudniam z kolei Eko-service - zajmującą się utylizacją odpadów. Można to wszystko sobie zaplanować, dla chcącego nic trudnego

Avatar
Henio / 19 lutego 2015 o 09:15

Ja segreguję śmieci. I tyle. Proszę jeszcze o pomoc euro-eko z Mielca - prowadząc swoją firmę. Zajmuje się recyklingiem. No i po prostu mam wszystko dopilnowane.

Oni za ciebie myją ? frajerstwo !!!!

Avatar
Gość / 19 lutego 2015 o 09:13

Ja segreguję śmieci. I tyle. Proszę jeszcze o pomoc euro-eko z Mielca - prowadząc swoją firmę. Zajmuje się recyklingiem. No i po prostu mam wszystko dopilnowane.

Avatar
Leon Ardo / 10 lutego 2015 o 12:18

Segregacja odpadów organicznych, papieru, szkła i plastiku, to prawny obowiązek każdego gospodarstwa domowego. Prezentowany nowoczesny kosz na śmieci w postaci zestawu, to nowoczesny niezbędnik w każdej kuchni. Kosz przeznaczony do tradycyjnej szafki z drzwiami lub frontem meblowym. Prosty montaż powoduje, że całość stanowi atrakcyjną ofertę dla każdego użytkownika.
https://www.youtube.com/watch?v=uu4mUmk5x58
Więcej na stronie
http://www.szuflandia.info/kosze_na_smieci

Segregacja odpadów organicznych, papieru, szkła i plastiku, to prawny obowiązek każdego gospodarstwa domowego. Prezentowany nowoczesny kosz na śmieci w postaci zestawu, to nowoczesny niezbędnik w każdej kuchni. Kosz przeznaczony do tradycyjnej szafki z drzwiami lub frontem meblowym. Prosty montaż powoduje, że całość stanowi atrakcyjną ofertę dla każdego użytkownika.
https://www.youtube.com/watch?v=uu4mUmk5x58
Więcej na stronie
http://www.szuflandia.info/kosze_na_smieci

rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 51

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie
galeria

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie 0 1

Nie była ani szczupła, ani gruba. Ani wysoka, ani niska. Włosy? Ciemny blond. Chyba. Pani Maria. Maria Chomentowska. Mistrzyni skrytości. Perfekcyjna i pracowita. Architekt wnętrz, projektantka. Zaproponowane przez nią kilkadziesiąt lat temu rozwiązania, nadal są nowatorskie. I świetnie się sprawdzają. Jej życie zawodowe podzielone na kilka okresów, dopiero teraz doczekało się pierwszej monograficznej wystawy i opracowania. Życie prywatne zostanie prywatnym już chyba na zawsze. Gdy najbliżsi chcieli zacząć zadawać pytania, już nie miał kto odpowiadać. Znajomi nigdy nie pytali, bo czuli, że pytać nie powinni

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą 2 10

W przedostatniej kolejce rozgrywek drużyna z Puław podzieliła się punktami z Radomiakiem. Niestety, zdobyty w Radomiu punkt ma gorzki smak bo puławianie w przyszłym sezonie grać będą o szczebel niżej.

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich
wiersze między newsami

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich 0 0

Amerykanka, kolekcjonerka sztuki, przyjaciółka Picassa, Hemingway’a i Fitzgeralda pisała także wiersze. Na koniec naszej poetyckiej akcji – spotkanie z Gertrude Stein. Bądźcie dzielni

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie 3 3

Piłkarze ze Świdnika ponieśli pierwszą w rundzie wiosennej porażkę na swoim stadionie. Zespół trenera Dominika Bednarczyka przegrał z Podhalem Nowy Targ 1:4, choć jako pierwszy zdobył tego dnia bramkę

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi 30 6

Opromieniona awansem do III ligi Stal Kraśnik dokonała kolejnej egzekucji. Tym razem zespół trenera Daniela Szewca rozgromił w Rykach tamtejszy MKS aż 9:0, a cztery gole zdobył Filip Drozd

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia] 185 39

Do pikiety doszło przed dzisiejszym spotkaniem premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Lublina

Chełmianka - Motor 0:2 (zapis relacji na żywo)

Chełmianka - Motor 0:2 (zapis relacji na żywo) 2 13

Motor pokonał w sobotę Chełmiankę 2:0 i przedłużył nadzieje na awans do II ligi. Swój mecz wygrała jednak także Resovia i podopieczni trenera Piotra Zasady ciągle tracą do rywali cztery punkty.

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków"
galeria

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków" 50 55

Premier Mateusz Morawiecki przekazał klucze lokatorom Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej. – Tu rozpoczynamy program który jest alternatywą dla rzeczywistości która do tej pory panowała – powiedział szef rządu.

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum"

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum" 1 3

Władze puławskich Zakładów Azotowych odpowiadają na zarzuty wysuwane przez związkowców o wysokich kosztach utrzymania menedżerów nowego pionu handlowego. Kopiowanie „bizantyjskich zwyczajów”, jak zapewnia zarząd firmy, to nieprawda

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 17 1

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 2

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 18 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu 42 11

Brutalny napad w Kraśniku. Aresztowano dwóch mężczyzn, którzy w Kraśniku wtargnęli do domu 20-latka, zabrali do lasu i dotkliwie pobili. Mężczyzna trafił do szpitala.

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty 0 2

Ponad 1,5 metra miały niektóre z roślin konopi które zabezpieczyli policjanci w domu 20-latka

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!