środa, 21 marca 2018 r.

Lubelskie

Jak wypadają nasi ratownicy w krajowym podsumowaniu? Nowe dane GUS

Dodano: 12 sierpnia 2017, 20:27

Główny Urząd Statystyczny podsumował działanie zespołów ratownictwa i dostępność do udzielanej przez nie pomocy. Lubelskie nie jest na szarym końcu, ale też nie znalazło się w czołówce

Jak czytamy w raporcie GUS, w 2016 roku w całym kraju było ponad 3 miliony wyjazdów/wylotów zespołów ratownictwa medycznego. W Lubelskiem ratownicy udzielili pomocy ponad 192 tysiącom osób. Najgorzej było w województwach opolskim (68 tys. osób) i lubuskim (79 tys.). Najlepiej w mazowieckim (473 tys.) i śląskim (406 tys.).

Dostępność do świadczeń medycznych udzielanych przez zespoły ratownictwa medycznego w naszym województwie też nie była najgorsza. Biorąc pod uwagę liczbę zespołów przypadającą na 100 tysięcy mieszkańców najlepiej było w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie ten wskaźnik wyniósł 5,4. Najniższy - 3,4 - zanotowano w województwach mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Lubelskie znalazło się w przedziale 3,9-4,4.

- To złożony problem, którego na pewno nie powinno się sprowadzać jedynie do liczby zespołów ratowniczych i karetek. Bardzo ważne jest też edukowanie ludzi w zakresie udzielania pierwszej pomocy, bo nadal jest z tym duży problem - komentuje Zdzisław Kulesza, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie. - Nawet gdyby zwiększyć liczbę karetek, to bez zaangażowania ludzi na miejscu nie polepszy się skuteczność pracy ratowników. O losach pacjenta decydują pierwsze minuty od wystąpienia zagrożenia życia.

Jego zdaniem problemem jest też infrastruktura drogowa. - Karetki mają problem z dojazdem szczególnie w terenie, gdzie lokalne drogi są w opłakanym stanie. Jest też problem z drogami osiedlowymi ze względu na źle zaparkowane auta i rożne bariery montowane na osiedlach na życzenie mieszkańców, które utrudniają nam szybki dojazd - mówi Kulesza.

- Pod uwagę trzeba też wziąć fakt, że wiele naszych wyjazdów jest nieuzasadnionych. Problemy, z którymi dzwonią ludzie można rozwiązać inaczej na przykład w ramach świątecznej i nocnej opieki. Jest też wiele głupich żartów, które powinny być surowo karane. To wszystko sprawia, że karetka często jest w innym miejscu niż to, w którym, rzeczywiście jest potrzebna.

Gość
Użytkownik niezarejestrowany
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 sierpnia 2017 o 22:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szanowny panie redaktorze rozumiem że podane liczby to ilość wyjazdów w województwach. Jeśli tak to niech pan zwróci uwagę że mniejsza liczba wyjazdów w innych województwach to efekt odpowiedniej segregacji wyjazdów a nie tworzenie w Lublinie nowego darmowego TaxiMed. Tylko w Lublinie karetki jeżdżą jak taksówki a ludzie którzy wymagają szybkiej pomocy czekają 15-20 minut na ambulans gdzie w mieście powinno być poniżej 10 minut.
Rozwiń
Gość
Gość (12 sierpnia 2017 o 22:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Należy uświadomić społeczeństwu to, że karetki to nie darmowe taksówki. Każdy z bólem kręgosłupa gorączka, bólem brzucha może się sam zgłosić do oddziału SOR. Wielokrotnie się zdaza że z czynności medycznych jest pomiar ciśnienia i transport do szpitala więc po co taki pacjent ma jechać karetką. NFZ płaci za leczenie a nie funduje społeczeństwu darmowy transport. Ratownictwo Medyczne powinno stać się zespołami szybkiego reagowania w stanach zagrożenia życia by wstanie krytycznym zespół mógł dojechać w szybkim czasie ponieważ mózg człowieka żyje 4-5 minut. Po 6 minutach następuje postępująca degradacja komórek co powoduje nieodwracalne zmiany prowadzące do śmierci mózgu. W obecnym czasie pacjenci w większości wykorzystuja ZRM z czystego wygodnictwa część z nieporadności życiowej lub wychodzących z założenia że im się należy co jest totalna bzdura.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!