piątek, 23 lutego 2018 r.

Lubelskie

Jeden wypadek mniej, to już sukces

  Edytuj ten wpis
Autor: Paweł Puzio

Podsumowujemy dziś naszą akcję "Bezpieczna droga”.

Mamy nadzieję, że w opisanych przez nas miejscach sytuacja się poprawia, a dzieci będą miały łatwiejszą drogę do szkoły. I choć akcja formalnie się kończy, będziemy sprawdzać i pilnować czy odpowiedzialni za życie i zdrowie uczniów wywiążą się z zadania.

Niebezpieczne drogi

- Zagrożenie jest olbrzymie. Szczególnie poza miastem. Dlatego każda tego rodzaju akcja, to kolejny krok w kierunku opcji "zero”, czyli maksymalnego zredukowania liczby wypadków, w których cierpią dzieciaki - komentuje nasze działania Arkadiusz Kalita z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

W naszą akcję zaangażowała się nie tylko lubelska drogówka. Pomagał nam też Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego.

- Każde przedsięwzięcie poprawiające bezpieczeństwo ruchu drogowego jest ważne. Oczywiście skutków nie można oczekiwać od razu. Świadomość, że dzięki naszym działaniom doszło chociaż do jednego wypadku mniej, to już duży sukces - mówi Andrzej Banaszkiewicz, zastępca dyrektora lubelskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

Reagujemy na sygnały naszych Czytelników

W ramach akcji opisywaliśmy sygnały od naszych Czytelników. Pisaliśmy o dramatycznej sytuacji w rejonie wielu szkół. Nasi reporterzy przekazali relację m.in. ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Lublinie, położonej przy ruchliwej alei Warszawskiej. Po tej ulicy kierowcy pędzą nawet 100 km/h, kompletnie nie zważając na pobliską szkołę i ograniczenie prędkości do 50 km/h.

Byliśmy w Bełżycach, gdzie dzieciaki z Zespołu Szkół nr 1 są narażone na wypadki. Zdaliśmy relację z trudnej sytuacji w Krężnicy Jarej.

- Jesteśmy skazani na przechodzenie przez dwie ruchliwe jezdnie - poinformowała nas Barbara Rudzka z Białej Podlaskiej, która zadzwoniła na bezpłatny telefon interwencyjny naszej redakcji 0800 303 983: - Niestety, przed szkołą nie ma ani świateł, ani progów spowalniających. Przed kilkoma dniami cudem uniknęłam potrącenia przez pędzący samochód na przejściu przez ul. Terebelską. A prowadziłam właśnie pierwszoklasistę do szkoły… Dlaczego nie zatrudnią tam "przeprowadzacza”?

Po naszej interwencji sprawą zainteresował się Marian Burda, zastępca przewodniczącego Rady Miasta Biała Podlaska, który był oburzony postawą pracowników Ratusza w tej sprawie. - Prezydent obiecał, że załatwi kwestię. Rodzice mu uwierzyli. I nic się nie zmieniło. A skrzyżowanie Terebelskiej z Królowej Jadwigi trzeba pilnie zmodernizować. Będę na to naciskał - zadeklarował Marian Burda.

W niektórych przypadkach efekty naszych działań są widoczne od razu. Np. dzięki naszym artykułom feralne skrzyżowanie w podlubelskim Krasieninie zostało doskonale oznakowane. Przypomnijmy, że znajduje się ono tuż obok dużego zespołu szkół.

Mimo że nasza akcja formalnie się zakończyła, to nadal czekamy na sygnały o niebezpiecznych miejscach pod bezpłatnym numerem telefonu 0800 303 983. Będziemy też sprawdzać czy w opisanych przez nas miejscach poprawia się bezpieczeństwo najmłodszych w drodze do szkoły.

Tydzień bezpieczeństwa i finał konkursu rysunkowego

Pierwotnie nasza akcja miała się zakończyć festynem. Wspólnie z lubelskim WORD doszliśmy jednak do wniosku, że do naszego projektu wprowadzimy zmiany. Zamiast festynu, w Tygodniu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, czyli od 13 do 18 października przeprowadzimy konkurs - Bezpiecznie na drodze. Codziennie do wygrania będzie zestaw bezpiecznego rowerzysty - kask rowerowy, kamizelka odblaskowa, światełka do roweru oraz zestaw gadżetów. 17 października, w piątek, na łamach Dziennika Wschodniego ogłosimy wyniki konkursu rysunkowego (więcej o konkursie obok).

Konkurs plastyczny - Moja Bezpieczna Droga do Szkoły

Kilkadziesiąt prac w różnych technikach i formatach, a co najważniejsze wykonanych samodzielnie przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, przyprawiło komisję konkursową o zawrót głowy. Ze względu na duże zainteresowanie postanowiliśmy przedłużyć termin nadsyłania dzieł najmłodszych artystów. Dzieciaki, macie czas do 13 października. Laureatów i najciekawsze prace przedstawimy na naszych łamach już 17 października.
(bb)

.

.

.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!