Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

30 grudnia 2012 r.
16:11
Edytuj ten wpis

Jeśli nie masz OC, namierzy cię "wirtualny policjant"

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 8 A A

Specjalny system wykrył w tym roku ponad 4,5 tysiąca nieubezpieczonych kierowców w całym kraju. W województwie lubelskim w ten sposób złapano 270 kierowców bez OC.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny dzięki "wirtualnemu policjantowi” nałożył ponad 1,2 mln złotych kar za brak polisy OC. Ale to nie koniec. W pierwszej połowie 2013 roku rusza kolejny program identyfikujący nieubezpieczonych w ogólnopolskiej bazie ubezpieczeń komunikacyjnych Funduszu.

"Wirtualny policjant” to narzędzie uruchomione w minionym roku przez UFG. Pozwala na identyfikację przerwy w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych na podstawie informacji z bazy polis komunikacyjnych.

– W pierwszej połowie przyszłego roku rusza nowy program umożliwiający identyfikację nieubezpieczonych – zapowiada Wojciech Bijak, dyrektor Ośrodka Informacji UFG. – Między innymi w oparciu o dane on-line z Centralnej Ewidencji Pojazdów będziemy porównywać datę pierwszej rejestracji pojazdu z datą wykupu polisy OC. Jeżeli ubezpieczenie zostało wykupione po dacie rejestracji pojazdu jego właściciela wezwiemy do zapłacenia kary – wyjaśnia.

Warto przypomnieć, że od 1 stycznia rosną kary za brak ubezpieczenia OC. Posiadacze samochodów osobowych jeżdżący bez OC zapłacą 3,2 tysiące złotych kary, w 2012 roku było to 3 tys. zł. Z kolei dla ciężarówek, autobusów czy ciągników samochodowych pełna kara będzie wynosić 4,8 tysiąca złotych (dziś 4,5 tys. zł).

Jeżeli właściciel pojazdu nie będzie posiadać ubezpieczenia tylko przez kilka dni – zapłaci część kary. Gdy przerwa nie przekroczy 3 dni – 20 proc., a do 14 dni – 50 proc. kary podstawowej. – Właściciele wszystkich pojazdów mechanicznych podlegających rejestracji mają obowiązek wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jeżeli tego nie zrobią to ich auta, ciężarówki, ciągniki, motocykle, motorowery, przyczepy itp. nie mają prawa poruszać się po polskich drogach – mówi Aleksandra Biały, rzecznik prasowy UFG.

Płacimy za nieubezpieczonych

Obowiązek posiadania OC sprawdza również m.in. policja i wydziały komunikacji. Od początku stycznia do końca września 2012 roku, UFG łącznie wezwał do zapłaty kary za brak OC ponad 20 tysięcy posiadaczy pojazdów. Rocznie płacą oni ponad 10 mln złotych kar, tylko za to, że nie wykupili tej obowiązkowej polisy.

Fundusz szacuje, że po polskich drogach porusza się około 250 tys. nieubezpieczonych pojazdów. Rocznie ich kierowcy powodują około 5,5 tysiąca wypadków (łącznie z niezidentyfikowanymi sprawcami), co kosztuje innych właścicieli samochodów już ponad 70 milionów złotych (szacowana wysokość odszkodowań w 2012 roku). Wypłaty z UFG są bowiem finansowane przez firmy ubezpieczeniowe.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
STYX / 1 lutego 2013 o 10:35
[quote name='schaboszczak' timestamp='1359662125' post='728332']
JA TEŻ TAK JAKIŚ CZAS TEMU ZROBIŁEM, I MOGĄ MNIE W DU.PSKO CMOKNĄĆ ZŁODZIEJE ZAje***E.
[/quote]POłowa z tych co szukają za OC,robi to samo,i te zjeby nigdy do tego nie dojdą, ani CPi-kiem, EWU siem , ani innym wirtualnym ŁACHEM.!!!!
Avatar
schaboszczak / 31 stycznia 2013 o 20:55
[quote name='Maciek' timestamp='1359631296' post='728073']
To przecież jest bzdura żebym ja musiał płacić tak wysoki podatek OC za samochód którym praktycznie nie jeżdżę albo wyjeżdżam tylko parę razy w roku i tylko wiejskimi drogami wyłącznie w czasie złej pogody. Poszedłem do wydziału komunikacji i wyrejestrowałem ten samochód, pokazałem dokument że niby został przekazany na złom ale blachy rejestracyjne niby skradzione, sobie zostawiłem. W ubezpieczalni pokazałem że samochód jest wyrejestrowany i żegnaj OC. To nawet jest leprze bo w ten sposób zaoszczędzę także na przeglądach auta i mogę go mieć na zawsze bez opłat. Jeśli mają wirtualnego policjanta to teraz będą mieli wirtualne pieniądze a w moim garażu może sobie stać jakiś złom na kółkach. Garaż mam zawsze zamknięty, pies nie dopuści nikogo na teren zagrody, jak by co to siekierę mam zaraz za drzwiami i łeb utnę, zakopię, ślad zaginie. Mój sąsiad jest lepszy bo na dwa takie same auta z tego jeden wyrejestrował w podobny sposób, załatwił drugie blachy rejestracyjne i kupił na zamówienie na giełdzie naklejkę na przednią szybę z numerem rejestracyjnym drugiego auta. W ten sposób jeżdżą dwoma autami na tym samym dowodzie rejestracyjnym. Rząd nas okrada, kradną miliardy skorumpowani złodzieje więc i my w miarę możliwości też musimy zacząć kombinować.
[/quote]JA TEŻ TAK JAKIŚ CZAS TEMU ZROBIŁEM, I MOGĄ MNIE W DU.PSKO CMOKNĄĆ ZŁODZIEJE ZAje***E.
[quote name='Maciek' timestamp='1359631296' post='728073']
To przecież jest bzdura żebym ja musiał płacić tak wysoki podatek OC za samochód którym praktycznie nie jeżdżę albo wyjeżdżam tylko parę razy w roku i tylko wiejskimi drogami wyłącznie w czasie złej pogody. Poszedłem do wydziału komunikacji i wyrejestrowałem ten samochód, pokazałem dokument że niby został przekazany na złom ale blachy rejestracyjne niby skradzione, sobie zostawiłem. W ubezpieczalni pokazałem że samochód jest wyrejestrowany i żegnaj OC. T... rozwiń
Avatar
Maciek / 31 stycznia 2013 o 12:21
To przecież jest bzdura żebym ja musiał płacić tak wysoki podatek OC za samochód którym praktycznie nie jeżdżę albo wyjeżdżam tylko parę razy w roku i tylko wiejskimi drogami wyłącznie w czasie złej pogody. Poszedłem do wydziału komunikacji i wyrejestrowałem ten samochód, pokazałem dokument że niby został przekazany na złom ale blachy rejestracyjne niby skradzione, sobie zostawiłem. W ubezpieczalni pokazałem że samochód jest wyrejestrowany i żegnaj OC. To nawet jest leprze bo w ten sposób zaoszczędzę także na przeglądach auta i mogę go mieć na zawsze bez opłat. Jeśli mają wirtualnego policjanta to teraz będą mieli wirtualne pieniądze a w moim garażu może sobie stać jakiś złom na kółkach. Garaż mam zawsze zamknięty, pies nie dopuści nikogo na teren zagrody, jak by co to siekierę mam zaraz za drzwiami i łeb utnę, zakopię, ślad zaginie. Mój sąsiad jest lepszy bo na dwa takie same auta z tego jeden wyrejestrował w podobny sposób, załatwił drugie blachy rejestracyjne i kupił na zamówienie na giełdzie naklejkę na przednią szybę z numerem rejestracyjnym drugiego auta. W ten sposób jeżdżą dwoma autami na tym samym dowodzie rejestracyjnym. Rząd nas okrada, kradną miliardy skorumpowani złodzieje więc i my w miarę możliwości też musimy zacząć kombinować.
To przecież jest bzdura żebym ja musiał płacić tak wysoki podatek OC za samochód którym praktycznie nie jeżdżę albo wyjeżdżam tylko parę razy w roku i tylko wiejskimi drogami wyłącznie w czasie złej pogody. Poszedłem do wydziału komunikacji i wyrejestrowałem ten samochód, pokazałem dokument że niby został przekazany na złom ale blachy rejestracyjne niby skradzione, sobie zostawiłem. W ubezpieczalni pokazałem że samochód jest wyrejestrowany i żegnaj OC. To nawet jest leprze bo w ten sposób zaoszczędzę także na przeglądach auta i mogę go mieć ... rozwiń
Avatar
Damian / 8 stycznia 2013 o 11:07
@Dociekliwy - Nawet jak nie używasz samochodu od dawna to musisz opłacić [url="http://www.ubezpieczenieocac.com.pl/ubezpieczenie-oc"]ubezpieczenie oc[/url]. Wyjątek stanowią auta zabytkowę na co jest odpowiedni przepis.
Avatar
mecenas / 2 stycznia 2013 o 08:47
[quote name='złe przepisy' timestamp='1357106916' post='715614']
Takie chore prawo. Nie ważne czy samochód jeździ czy nie, ale jak jest zarejestrowany to haracz trzeba płacić.
[/quote]Nawet POlszewicy nie POzwolą czasowo wyrejestrowac,tylko cały czas rąbią haracz, dziki i złodziejski kraj.
Avatar
złe przepisy / 2 stycznia 2013 o 07:08
[quote name='Dociekliwy' timestamp='1357079824' post='715601']
Ciekawe, czy jak nie wykupię OC, ale samochód będzie stał na prywatnej posesji i nie będę nim jeździł po drogach publicznych, to też dostanę karę ???
[/quote]

Takie chore prawo. Nie ważne czy samochód jeździ czy nie, ale jak jest zarejestrowany to haracz trzeba płacić.
Avatar
Dociekliwy / 1 stycznia 2013 o 23:37
Ciekawe, czy jak nie wykupię OC, ale samochód będzie stał na prywatnej posesji i nie będę nim jeździł po drogach publicznych, to też dostanę karę ???
Avatar
krzesimir / 1 stycznia 2013 o 22:42
Na polskich drogach porusza się 250 tys. pojazdów nieubezpieczonych a złapano 4,5 tys.? Co za skuteczność! Brawo! To za jakieś 50 lat wyłapią wszystkich...
Avatar
STYX / 1 lutego 2013 o 10:35
[quote name='schaboszczak' timestamp='1359662125' post='728332']
JA TEŻ TAK JAKIŚ CZAS TEMU ZROBIŁEM, I MOGĄ MNIE W DU.PSKO CMOKNĄĆ ZŁODZIEJE ZAje***E.
[/quote]POłowa z tych co szukają za OC,robi to samo,i te zjeby nigdy do tego nie dojdą, ani CPi-kiem, EWU siem , ani innym wirtualnym ŁACHEM.!!!!
Avatar
schaboszczak / 31 stycznia 2013 o 20:55
[quote name='Maciek' timestamp='1359631296' post='728073']
To przecież jest bzdura żebym ja musiał płacić tak wysoki podatek OC za samochód którym praktycznie nie jeżdżę albo wyjeżdżam tylko parę razy w roku i tylko wiejskimi drogami wyłącznie w czasie złej pogody. Poszedłem do wydziału komunikacji i wyrejestrowałem ten samochód, pokazałem dokument że niby został przekazany na złom ale blachy rejestracyjne niby skradzione, sobie zostawiłem. W ubezpieczalni pokazałem że samochód jest wyrejestrowany i żegnaj OC. To nawet jest leprze bo w ten sposób zaoszczędzę także na przeglądach auta i mogę go mieć na zawsze bez opłat. Jeśli mają wirtualnego policjanta to teraz będą mieli wirtualne pieniądze a w moim garażu może sobie stać jakiś złom na kółkach. Garaż mam zawsze zamknięty, pies nie dopuści nikogo na teren zagrody, jak by co to siekierę mam zaraz za drzwiami i łeb utnę, zakopię, ślad zaginie. Mój sąsiad jest lepszy bo na dwa takie same auta z tego jeden wyrejestrował w podobny sposób, załatwił drugie blachy rejestracyjne i kupił na zamówienie na giełdzie naklejkę na przednią szybę z numerem rejestracyjnym drugiego auta. W ten sposób jeżdżą dwoma autami na tym samym dowodzie rejestracyjnym. Rząd nas okrada, kradną miliardy skorumpowani złodzieje więc i my w miarę możliwości też musimy zacząć kombinować.
[/quote]JA TEŻ TAK JAKIŚ CZAS TEMU ZROBIŁEM, I MOGĄ MNIE W DU.PSKO CMOKNĄĆ ZŁODZIEJE ZAje***E.
[quote name='Maciek' timestamp='1359631296' post='728073']
To przecież jest bzdura żebym ja musiał płacić tak wysoki podatek OC za samochód którym praktycznie nie jeżdżę albo wyjeżdżam tylko parę razy w roku i tylko wiejskimi drogami wyłącznie w czasie złej pogody. Poszedłem do wydziału komunikacji i wyrejestrowałem ten samochód, pokazałem dokument że niby został przekazany na złom ale blachy rejestracyjne niby skradzione, sobie zostawiłem. W ubezpieczalni pokazałem że samochód jest wyrejestrowany i żegnaj OC. T... rozwiń
Avatar
Maciek / 31 stycznia 2013 o 12:21
To przecież jest bzdura żebym ja musiał płacić tak wysoki podatek OC za samochód którym praktycznie nie jeżdżę albo wyjeżdżam tylko parę razy w roku i tylko wiejskimi drogami wyłącznie w czasie złej pogody. Poszedłem do wydziału komunikacji i wyrejestrowałem ten samochód, pokazałem dokument że niby został przekazany na złom ale blachy rejestracyjne niby skradzione, sobie zostawiłem. W ubezpieczalni pokazałem że samochód jest wyrejestrowany i żegnaj OC. To nawet jest leprze bo w ten sposób zaoszczędzę także na przeglądach auta i mogę go mieć na zawsze bez opłat. Jeśli mają wirtualnego policjanta to teraz będą mieli wirtualne pieniądze a w moim garażu może sobie stać jakiś złom na kółkach. Garaż mam zawsze zamknięty, pies nie dopuści nikogo na teren zagrody, jak by co to siekierę mam zaraz za drzwiami i łeb utnę, zakopię, ślad zaginie. Mój sąsiad jest lepszy bo na dwa takie same auta z tego jeden wyrejestrował w podobny sposób, załatwił drugie blachy rejestracyjne i kupił na zamówienie na giełdzie naklejkę na przednią szybę z numerem rejestracyjnym drugiego auta. W ten sposób jeżdżą dwoma autami na tym samym dowodzie rejestracyjnym. Rząd nas okrada, kradną miliardy skorumpowani złodzieje więc i my w miarę możliwości też musimy zacząć kombinować.
To przecież jest bzdura żebym ja musiał płacić tak wysoki podatek OC za samochód którym praktycznie nie jeżdżę albo wyjeżdżam tylko parę razy w roku i tylko wiejskimi drogami wyłącznie w czasie złej pogody. Poszedłem do wydziału komunikacji i wyrejestrowałem ten samochód, pokazałem dokument że niby został przekazany na złom ale blachy rejestracyjne niby skradzione, sobie zostawiłem. W ubezpieczalni pokazałem że samochód jest wyrejestrowany i żegnaj OC. To nawet jest leprze bo w ten sposób zaoszczędzę także na przeglądach auta i mogę go mieć ... rozwiń
Avatar
Damian / 8 stycznia 2013 o 11:07
@Dociekliwy - Nawet jak nie używasz samochodu od dawna to musisz opłacić [url="http://www.ubezpieczenieocac.com.pl/ubezpieczenie-oc"]ubezpieczenie oc[/url]. Wyjątek stanowią auta zabytkowę na co jest odpowiedni przepis.
Avatar
mecenas / 2 stycznia 2013 o 08:47
[quote name='złe przepisy' timestamp='1357106916' post='715614']
Takie chore prawo. Nie ważne czy samochód jeździ czy nie, ale jak jest zarejestrowany to haracz trzeba płacić.
[/quote]Nawet POlszewicy nie POzwolą czasowo wyrejestrowac,tylko cały czas rąbią haracz, dziki i złodziejski kraj.
Avatar
złe przepisy / 2 stycznia 2013 o 07:08
[quote name='Dociekliwy' timestamp='1357079824' post='715601']
Ciekawe, czy jak nie wykupię OC, ale samochód będzie stał na prywatnej posesji i nie będę nim jeździł po drogach publicznych, to też dostanę karę ???
[/quote]

Takie chore prawo. Nie ważne czy samochód jeździ czy nie, ale jak jest zarejestrowany to haracz trzeba płacić.
Avatar
Dociekliwy / 1 stycznia 2013 o 23:37
Ciekawe, czy jak nie wykupię OC, ale samochód będzie stał na prywatnej posesji i nie będę nim jeździł po drogach publicznych, to też dostanę karę ???
Avatar
krzesimir / 1 stycznia 2013 o 22:42
Na polskich drogach porusza się 250 tys. pojazdów nieubezpieczonych a złapano 4,5 tys.? Co za skuteczność! Brawo! To za jakieś 50 lat wyłapią wszystkich...