niedziela, 18 marca 2018 r.

Lubelskie

Jest pastwisko, będzie kąpielisko

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 czerwca 2007, 17:22

Piaszczysta plaża, mostki i ścieżki rowerowe - to część atrakcji, z jakich będą mogli korzystać mieszkańcy Stężycy i turyści.

Stare dorzecze Wisły w Stężycy zmieni się nie do poznania. Warto było kilku lat starań.
- Koncepcja została już przedstawiona mieszkańcom Stężycy i została przez nich zaakceptowana - mówi Jarosław Ptaszek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Stężycy. - Do końca lipca ma powstać już gotowy projekt i będziemy się starać o pozwolenie na budowę. Potem złożymy wnioski o dofinansowanie inwestycji z pieniędzy unijnych.
Tereny rekreacyjne będą sąsiadowały z miejskim stadionem. Powstanie około 25-metrowa piaszczysta plaża, obok której ma być również plaża trawiasta. Dno łachy będzie oczyszczone na odcinku kilku kilometrów. Osad z dna zbiornika ma użyźnić przeciwległy brzeg, na którym będzie posiana trawa.
Ale to nie koniec. Brzegi połączą dwa mostki, z których będą mogli korzystać rowerzyści i spacerowicze. Jeden będzie drewniany, drugi - stalowy. Dookoła łachy będą wytyczone ścieżki rowerowe i spacerowe, przy których staną ławeczki. Nie zabraknie pomostu, przy którym będą mogły cumować kajaki i rowery wodne. Na brzegu będzie wiata z wypożyczalnią sprzętu. Znajdzie się także miejsce dla gastronomii. Teren ma być otoczony drewnianym płotem, a na końcu całość projektu mają dopracować specjaliści od architektury krajobrazu.
- Po to, żeby wydobyć naturalne walory naszych terenów. Liczymy, że dzięki tej inwestycji uda nam się zatrzymać w Stężycy część turystów, którzy tą trasą jadą z Warszawy np. do Kazimierza - dodaje Jarosław Ptaszek.
Z myślą o przyjezdnych zaplanowano także dwa parkingi: pierwszy będzie przy stadionie, drugi jest zlokalizowany od strony Rynku.
W inwestycję zaangażowało się Starostwo Powiatowe w Rykach, które w tegorocznym budżecie zapisało 70 tys. zł na zagospodarowanie łachy wiślanej. Natomiast gmina Stężyca przystąpiła do pilotażowego programu Lider Plus, w ramach którego współpracę nawiązało 10 nadwiślańskich gmin z Lubelskiego i Mazowieckiego. Gminy mają opracować kompleksowy program rozwoju swoich miejscowości w oparciu właśnie o Wisłę.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!