wtorek, 20 marca 2018 r.

Lubelskie

Alarmujący raport: Postępuje degradacja Jeziora Białego. Będą zmiany zasad nad Białym

Dodano: 9 lutego 2016, 13:01

To, czy banan nadal będzie śmigał z letnikami po jeziorze, okaże się w marcu
To, czy banan nadal będzie śmigał z letnikami po jeziorze, okaże się w marcu

W tym sezonie urzędnicy zapowiadają radykalną zmianę zasad nad Białym. To skutek alarmującego raportu o postępującej degradacji najpopularniejszego jeziora na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim

Artykuł premium
lub wykup pełny dostęp do portalu:
Prenumerata
30 dni
koszt: 10,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 30 dni
Prenumerata
90 dni
koszt: 25,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 90 dni
Prenumerata
180 dni
koszt: 40,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 180 dni
Prenumerata
360 dni
koszt: 70,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 360 dni
wodnik
Gość
Gość
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

wodnik
wodnik (11 lutego 2016 o 08:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To, że Białe nie jest jednym wielkim ściekiem to zasługa jego stosunkowo dużej głębokości i związenej z tym większej odporności na degradację, jednak wszystko do czasu. Za raportem WIOŚ na 2014 -" O pogarszającej się jakości wód jeziora świadczy zanik łąk ramienicowych zajmujących kilka lat temu 20% fitolitoralu - występowanie ramienicy Nitellopsis obtusa stwierdzono tylko na 1 transekcie. Wskaźnik ESMI odpowiadał stanowi dobremu, jednak jego wartość była zblizona do stanu umiarkowanego. Badane wskaźniki fizykochemiczne oraz substancje specyficzne z grupy 3.6 spełaniały wymagania RDW dla stanu dobrego". Oznaczna to ni mniej ni wiecej, że jezioro się jeszcze broni ale z roku na rok spada m.in nasycenie wody tlenem czy przejrzystość (wg. nurków w ciągu ostatnich lat o ok 1 do 2 m ! ) w związku z czym od pewnego już czasu lepsze warunki do nurkowania są nad j. Piaseczno. Miejscowe władze nie chcą widziec problemu bo to wiaże się z kosztami i koło się zamyka. A tak już na marginesie to podziwiam ludzi "odpoczywających" wśród osób w białych czapkach z łancuchami i tatuażami raczącycmi się całymi dniami napojami wyskokowymi przywożonymi z pobliskiego lidla w ilościach hurtowych, w huku nuty innej z każdej strony i smogu przypalanego mięsa - człowiek który przetrwa wszystko miałby kłopoty żeby tam nakręcić odcinek ale cóż, skoro ludziom to odpowiada to ok.

 
 
Rozwiń
Gość
Gość (10 lutego 2016 o 21:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do tutejszego: też jestem tutejsza i nie gadaj głupot, że wystarczy przenieść się na drugą stronę jeziora, żeby nie słyszeć hałasu. Mieszkam na osiedlu Kraszewskiego i w wakacje okna nie mogę otworzyć przez te drące pijackie mordy i głośną muzykę. Nie wspomnę o tym, że strach mi, tubylczyni, pojechać z dziećmi chociażby pospacerować wokół jeziora, bo nie wiesz na jakiego degenerata trafisz. Ale co do helikoptera to zgadzam się z Tobą w 100%, nie oczyścili sprzętu w ogóle i nie przygotowali tego w należyty sposób, a teraz fauna i flora cierpi na tym, a że jest to głęboko w wodzie to jakby w oczy nie kole i ma się wrażenie, że o tym zapomniano.
Rozwiń
Gość
Gość (10 lutego 2016 o 19:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Motorówki, dyskoteki i samowola ! Drodzy państwo - hałasują, plują paliwem, mącą dno i — co najważniejsze - zagrażają bezpieczeństwu wczasowiczy. Jezioro jest za małe na taki tłok łodzi z silnikami. Bardzo dobrze, że ktoś wreszcie poruszył ten temat !!!
PS. Nie należy zapominać o nocnym chałąsie, który negatywnie wpływa na środowisko. Najwyższy czas zrobić z tym porządek.

Rozwiń
Gość
Gość (10 lutego 2016 o 13:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Głupoty piszecie . Ja słyszałem że nad Białym był a może i jeszcze żyje jakiś Krokodyl . Pisali w gazetach i to różnych gazetach . To chyba była prawda , prawda?????? A świadczy to o czystości wody .
Rozwiń
miejscowy
miejscowy (10 lutego 2016 o 12:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Masz rację gościu! Czepili się tych motorówek aby odsunąć prawdziwy problem na drugi plan. Motorówki pływają po jeziorze może 2 miesiące a może i mniej a bród z całego brzegu jeziora spływa do wody 12 miesięcy. Motorówki nie są i nie były nigdy większym problemem, nie ma znaczenia czy są prywatne czy służbowe ( GOPRu, Policji, Straży) one nie degradowały wcześniej jeziora i nie degradują teraz. Widzę że większość którzy zabierają głos w tej sprawie nie wiedzą jak wygląda jezioro na co dzień. Wzdłuż całego brzegu widać "leje" którymi spływa wszystko do jeziora, nie ma żadnych odpływów brudów z tzw obwodnicy jeziora, nie ma koszy na śmieci, nie ma toalet, większość domków nie jest podłączona do kanalizacji, ( a jet ich chyba kilka tysięcy). Większość terenów zielonych została zabetonowana. Na łąkach powstały ogromne ośrodki wypoczynkowe, Nad brzegiem jeziora betonowe promenady. Drzewa powycinano, szuwary powyrywano z dna jeziora by powiększyć plażę. Nie ma od wielu lat planu zagospodarowania jeziora. Samowola goni samowolę.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!