niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lubelskie

Kampania wyborcza już za chwilę. Kto wystartuje w woj. lubelskim?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 sierpnia 2014, 06:30

Pojutrze formalnie zacznie się kampania przed jesiennymi wyborami samorządowymi. Lublin jest pierwszym miastem w Polsce, gdzie środowiska lewicowe zdecydowały się na współpracę

Według rozporządzenia podpisanego przez premiera wybory odbędą się 16 listopada. W naszym regionie do tej pory karty odkryli nieliczni. Wczoraj porozumienie o utworzeniu komitetu "Lubelska Lewica Razem” podpisali przedstawiciele SLD, Twojego Ruchu i innych ugrupowań lewicowych (na zdjęciu).
- W ciągu najbliższych dwóch tygodni zostaną podjęte ustalenia co do wspólnego kandydata na prezydenta Lublina i jedynki do rady miasta. Przedstawimy także kandydatów na prezydentów innych miast - mówi Jacek Czerniak, poseł SLD.

Mimo, że nie było go na wczorajszej konferencji, to kandydatem lewicy na prezydenta Lublina będzie najprawdopodobniej Adam Kalbarczyk, dyrektor Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego. Lublin jest pierwszym miastem w Polsce, gdzie środowiska lewicowe zdecydowały się na współpracę. Na razie dotyczy ona jednak tylko kandydata na prezydenta i listy do rady miasta. W wyborach do sejmiku województwa SLD i Twój Ruch prawdopodobnie wystartują oddzielnie.
Pewne jest to, że w Lublinie o reelekcję będzie ubiegał się obecnie rządzący miastem Krzysztof Żuk. Podobnie jak cztery lata temu będzie reprezentował Platformę Obywatelską, choć mówiło się, że rozważał start z własnego komitetu.

Kandydata nie ogłosiło jeszcze Prawo i Sprawiedliwość. - Decyzja powinna zapaść do końca tygodnia. Mamy mocnego kandydata, ale musi go zatwierdzić komitet polityczny partii - ucina senator Grzegorz Czelej, szef PiS w Lublinie. On sam był wymieniany wśród potencjalnych kandydatów, podobnie jak posłowie Krzysztof Michałkiewicz i Lech Sprawka, miejski radny Sylwester Tułajew, prof. Waldemar Paruch, czy była wicepremier prof. Zyta Gilowska.

Swojego kandydata na prezydenta Lublina wystawi też Kongres Nowej Prawicy. Ma nim być były radny miejski Michał Widomski. PSL najprawdopodobniej poprze Krzysztofa Żuka.

Jak wygląda to w innych miastach regionu? Najwięcej kart odkryto do tej pory w Białej Podlaskiej. Tu o zwycięstwo po-walczy co najmniej czterech kandydatów: obecny prezydent Andrzej Czapski (wystartuje z własnego komitetu), Bogusław Broniewicz (PO), Dariusz Stefaniuk (PiS) i Adam Chodziński (PO).

W Zamościu najpewniej o reelekcję będzie ubiegał się prezydent Marcin Zamoyski, który wystartuje jako kandydat nieza-leżny, ale być może z poparciem PO. Udział w wyborach potwierdzili też Jerzy Nizioł z centrolewicowego komitetu Zamość - Nasz Wspólny Dom i Marcin Biłant z KNP.

O kolejną kadencję w Chełmie będzie walczyć też urzędująca pani prezydent Agata Fisz, także startująca z niezależnego komitetu, choć tradycyjnie będzie mogła liczyć na poparcie miejscowej lewicy. Jej kontrkandydatów na razie nie widać. PO do boju wystawi wicemarszałka województwa Krzysztofa Grabczuka, albo Marka Sikorę, wicedyrektora w Urzędzie Marszałkowskim. Decyzja ma zapaść do końca sierpnia.

Żadnych nazwisk nie ogłoszono na razie w Puławach, ale i tu naturalnym kandydatem wydaje się być obecny prezydent Janusz Grobel, który dotychczas startował jako przedstawiciel Samorządowego Porozumienia Prawicy Puławskiej. - W tym tygodniu będziemy rozmawiać na temat nazwisk, ale liczymy, że pan prezydent zechce poprowadzić nasze miasto przez kolejne cztery lata - mówi Ewa Wójcik, przewodnicząca stowarzyszenia i wiceprezydent Puław.

Zgodnie z wytycznymi premiera Tuska o współpracy z Groblem mieli rozmawiać lokalni działacze PO, ale najprawdopodobniej wystawią oni własnego kandydata. Na początku września nazwisko swojego przedstawiciela w wyborach ma ogłosić z kolei PiS. (KP)

Kalendarz wyborczy

* 27 sierpnia formalnie ruszy kampania wyborcza
* Do 8 września partie polityczne, stowarzyszenia, organizacje społeczne oraz wyborcy będą mogli zakładać komitety wyborcze
* Do 17 października muszą być znane nazwiska kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast
* Nowych radnych wojewódzkich, powiatowych i gmin oraz prezydentów, burmistrzów i wójtów wybierzemy 16 listopada. Druga tura tam, gdzie będzie potrzebna, zostanie przeprowadzona dwa tygodnie później.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: wybory
gosia2
Josef
werbunkowy
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gosia2
gosia2 (23 września 2014 o 15:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ciekawy serwis wyborczy z listami kandydatów i opisami, a nawet głoswaniem można znaleźć tu http://www.portalsamorzadowy.pl/wybory2014/sonda-miasto/zamosc,100.html

Rozwiń
Josef
Josef (26 sierpnia 2014 o 05:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tym sposobem SLD strzeliło sobie w stopę,bo niewydarzeni Palikota to nie jest żadna lewica,to jest wrzód partyjny.Tak trzymać,bo SLD już się skończyło,bo nie ma co wyborcom zaproponować.A w ogóle to powinniśmy wszystkich partyjnych odrzucić,a stworzyć poazapartyjny komitet ,ktory się zajmie podstawowymi problemami mieszkańców,bo ta hołota partyna do końca nas okradnie!

Rozwiń
werbunkowy
werbunkowy (25 sierpnia 2014 o 16:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ja zagłosuję na wykształcone osoby bez względu na przynależność partyjną. Głąby nie będą rządzić moją przyszłością.

Mało tych wykształconych, wszystko to dzieci resortowe, generalnie bez wykształcenia ale z bogatą,komunistyczną przeszłością

Rozwiń
antyglab
antyglab (25 sierpnia 2014 o 15:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ja zagłosuję na wykształcone osoby bez względu na przynależność partyjną. Głąby nie będą rządzić moją przyszłością.

Rozwiń
lublinianin
lublinianin (25 sierpnia 2014 o 13:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Poznański to niech sobie w Poznaniu startuje, a nie w Lublinie

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!