poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lubelskie

Kierowcy zapłacą za leczenie ofiar

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 grudnia 2006, 20:24

Od 50 do 100 złotych mogą zdrożeć ubezpieczenia komunikacyjne dla kierowców. Bo rząd chce, aby firmy ubezpieczeniowe płaciły za leczenie ofiar wypadków.

12 procent z polis OC będą musiały przekazać Narodowemu Funduszowi Zdrowia.

- Propozycję rządową rozpatrzy teraz parlament - powiedział nam Paweł Trzciński, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. - Pierwotnie myśleliśmy o przekazywaniu na NFZ 20 proc. z polis, ale po negocjacjach z ubezpieczycielami obniżyliśmy pułap, w zamian za obietnicę, że składki dla kierowców nie wzrosną.
Jednak firmy zapowiadają podwyżki. - Według szacunkowych obliczeń, stawki OC komunikacyjnego mogą wzrosnąć od 16 do 20 proc. - mówi Aleksander Daszewski, radca prawny z Biura Rzecznika Ubezpieczonych w Warszawie. - Dziś średnia stawka wynosi 480 złotych. Po wprowadzeniu zmian, statystyczny kierowca zapłaci od 530 do 580 złotych w poszczególnych towarzystwach.
Ubezpieczyciele zwracają uwagę, że z nowymi przepisami może być problem. Twierdzą, że fundusz zdrowia nie wie, ile płaci szpitalom za leczenie ofiar wypadków drogowych. Po trosze mają rację.

- Możemy jedynie oszacować, że 10-15 proc. kosztów leczenia na oddziałach urazowych pochłaniają ofiary wypadków samochodowych - ocenia Tomasz Kwiatkowski, zastępca dyr. ds. medycznych w lubelskim oddziale NFZ. - Wiemy, ile było urazów głowy, złamań, ale nie wiemy, z jakiego powodu. Na potrzeby nowych przepisów, musielibyśmy takie raporty dopiero przygotować, prosząc szpitale o informacje.
Dr Krzysztof Michałowski, ordynator oddziału urazów wielonarządowych szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie, codziennie leczy ofiary wypadków komunikacyjnych. - Leczenie jest drogie. Około 10 tys. zł na jednego pacjenta to dolna granica - podlicza.
W ciągu 11 miesięcy br. na drogach województwa lubelskiego doszło do 1986 wypadków, w których 2491 osób odniosło obrażenia. Na ich leczenie trzeba było wydać około 24 mln zł.
Jeżeli nowelę, rządową przegłosuje Sejm, nowe przepisy zaczną obowiązywać w pierwszym półroczu przyszłego roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!