niedziela, 18 marca 2018 r.

Lubelskie

Kontrola NIK w państwowych firmach na Lubelszczyźnie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 stycznia 2010, 20:41
Autor: Rafał Panas

Najwyższa Izba Kontroli zbadała, jak w latach 2004–2008 działały: Lubelski Węgiel "Bogdanka” SA, Zakłady Azotowe "Puławy” SA oraz Zakłady Tytoniowe w Lublinie SA. W środę NIK podała wyniki kontroli.

Strefa Biznesu - więcej o lokalnej gospodarce

Z lubelskich firm w raporcie najczęściej pojawia się "Bogdanka”. M.in. Skarb Państwa zabrał spółce 50 mln zł dywidendy za 2006 rok, choć nie powinien tego robić. Kopalnia planowała wydać te pieniądze na inwestycje w polu Stefanów. Żeby oddać państwu część zysku "Bogdanka” wzięła kredyt.

NIK podejrzewa, że Stanisław M., były zastępca prezesa "Bogdanki”, naraził spółkę na znaczną szkodę finansową. Odpowiadał za przeksięgowanie ok. 41 mln zł z kosztów działalności na inwestycje (w dniu tej operacji został odwołany). Dzięki przeksięgowaniu wzrósł wynik ekonomiczny spółki, ale jak obliczyła NIK, kopalnia musiała zapłacić 1 mln zł odsetek od zobowiązań podatkowych.

– Śledztwo w tej sprawie umorzyliśmy w październiku ub.r. Nie stwierdziliśmy przestępstwa – informuje Dorota Kawa, zastępca prokuratora rejonowego w Lublinie. Jednakże lubelska delegatura NIK poprosiła Prokuraturę Okręgową o ponowne zbadanie sprawy. – Czekamy na decyzję – stwierdza Kawa.

Kopalnia zastanawia się, czy dochodzić odszkodowania od byłego zastępcy prezesa. – Obie zamówione przez nas ekspertyzy nie wskazują jednoznacznie na możliwość skutecznych roszczeń – mówi jednak Tomasz Zięba, rzecznik prasowy "Bogdanki”.

W "Puławach” kontrolerów z NIK raziła karuzela na stołkach szefów firmy. Rada nadzorcza aż 12 razy przeprowadzała "postępowania kwalifikacyjne” na członków zarządu spółki. Osiem razy zmieniali się członkowie rady. Z okazji Dnia Chemika pięciu członkom zarządu "Puław” wypłacono nagrody, w sumie 12 335 zł. A to – według NIK – jest sprzeczne z Ustawą o wynagradzaniu.

Kontrolerzy wątpili również w zasadność zapłacenia 54 tys. zł agencji RO Media Roberta Olaka za usługi public relations, skoro analogiczne zadania miała wykonywać jedna z komórek firmy.
Bez większych zarzutów działały natomiast Zakłady Tytoniowe w Lublinie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
NIKt
cezden
b
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

NIKt
NIKt (7 stycznia 2010 o 12:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tam gdzie są podejrzenia tam napewno jakiś przekręt miał miejsce ale wiadomo jakie jest polskie prawo- każdy bogaty może je obejść innymi przepisami i głópimi odpowiedziami.
a ciekawo co na to "nik" jak niedawno w "lw" miał kolejny przekręt , nie napisze jaki bo niechce skarżyć o jednej z maszyn spalinowych, która poszła do "remontu". wszystkich ciekawi jak oni to robią
Rozwiń
cezden
cezden (7 stycznia 2010 o 12:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy to ten sam Robert Olak który w miejskiej spółce MPWiK odpowiada za tzw. budowanie wizerunku. Z drugiej strony to bardzo ciekawe, że w spółkach miejskich czy skarbu państwa są odpowiednie komórki odpowiadające za marketing i dodatkowo zatrudnia się znajomych żeby dać im dobry zarobek.
Rozwiń
b
b (7 stycznia 2010 o 09:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kreatywna księgowość w firmach to plaga.
Rozwiń
LEKOOOO
LEKOOOO (7 stycznia 2010 o 08:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
IM BARDZIJE CYNICZNA, IM BARDZIEJ SKORUMPOWANA JEST KLASA POLITYCZNA KTÓRA POŁOŻYŁA ŁAPĘ NA FIRMACH TZW PAŃSTWOWYCH,TYM WIĘKSZE PRZEKRĘTY I MALWERSACJE MAJĄ TAM MIEJSCE..OCZYWIŚCIE WINNYCH JAK TO U NAS NIE MA,A ZA STRATY CZY KORUPCJĘ ZAPŁACĄ Z PODATKÓW,WYŻSZYCH CEN OBYWATELE!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!