niedziela, 18 marca 2018 r.

Lubelskie

Kościelny odpis od podatku uderzy w samorządy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 marca 2013, 18:28

W Zamościu tegoroczne plany, dotyczące podatku PIT mówią o wpływach rzędu 51 mln zł
W Zamościu tegoroczne plany, dotyczące podatku PIT mówią o wpływach rzędu 51 mln zł

Samorządy stracą po wprowadzeniu odpisu podatkowego na Kościół. Ubytki w budżecie mogą iść w miliony złotych. Samorządowcy ostrzegają, że wystąpią do rządu o rekompensaty.

Fundusz Kościelny ma zastąpić dobrowolny odpis podatkowy. Rząd doszedł już w tej sprawie do wstępnego porozumienia z Kościołem katolickim. W myśl nowych zasad, każdy będzie mógł odpisać 0,5 proc. z podatku dochodowego i przekazać na Kościół. Dokładnie w taki sam sposób, w jaki teraz wspieramy jednym procentem organizacje pożytku publicznego. Na zmianach mogą stracić samorządy, które mają 38-proc. udział w podatku PIT. Im więcej wiernych zdecyduje się na odpis, tym mniej będzie pieniędzy w miejskiej kasie.

– Jeśli odpisy wejdą w życie, rozważymy zwrócenie się do rządu o rekompensatę – zapowiada Beata Krzyżanowska, rzecznik lubelskiego Ratusza. – Nie liczyliśmy jeszcze możliwych strat. Trudno je oszacować, bo nie wiadomo, ilu wiernych wesprze Kościół.

W ub. roku, udział Lublina w podatku PIT sięgnął 340 mln zł. Prognoza na ten rok mówi o 355 mln zł. Gdyby więc wszyscy wierni skorzystali z odpisu, miasto straciłoby ponad 1,7 mln zł. To równowartość dwóch 12-metrowych autobusów autosan.

W Zamościu tegoroczne plany, dotyczące podatku PIT mówią o wpływach rzędu 51 mln zł. Strata mogłaby więc przekroczyć ćwierć miliona złotych.

– Jest to jednak jakieś uszczuplenie budżetu. Jeśli pojawią się propozycje wystąpienia o rekompensaty, pewnie przyłączylibyśmy się do takiej inicjatywy – mówi Jadwiga Kijek, skarbnik Zamościa. – Nie wiadomo jednak, jakie będą realne straty. Nie robiliśmy takich szacunków.
W Chełmie możliwe straty z tytułu odpisu podatkowego mogą sięgnąć blisko 200 tys. zł. Tegoroczne wpływy z PIT obliczono bowiem na 38 mln zł. W Puławach kwota ta powinna być o 3 mln zł niższa. To oznacza, że wprowadzenie odpisu uszczupliłoby miejską kasę najwyżej o 175 tys. zł.

Jak odpis podatkowy wpłynie na kościelne finanse? – Nie robiliśmy jeszcze żadnych wyliczeń – zaznacza ks. Krzysztof Podstawka, wicekanclerz i rzecznik archidiecezji lubelskiej. – Póki co, wiemy tylko tyle, że jest porozumienie między rządem a Episkopatem – dodaje ks. Tadeusz Pajurek, ekonom archidiecezji lubelskiej. – Pieniądze z Funduszu Kościelnego były dzielone centralnie.

Nie trafiały bezpośrednio na konto diecezji. Były przydzielane na pomoc misjonarzom, cele charytatywne i na remonty świątyń. W ostatnich latach nie było już pieniędzy na dwa ostatnie cele.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
ja
tacowy
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 lipca 2013 o 12:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Rozwiń
ja
ja (12 marca 2013 o 16:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='tacowy' timestamp='1363089346' post='744101']
Kościelny odpis od podatku....A może by tak wreszcie wprowadzić obowiązek KAS FISKALNYCH w kościołach?A wówczas okaże się jakie dochody ukrywane są w tej instytucji.Nie na darmo ludzie nazywqają księży czarnymi poborcami podatkowymi
[/quote]

Przecież nikt ci nie każe wspierać kościoła, więc skoro nie musisz to nie dawaj nawet złotówki i trzaśnij czeluścią z łaski swojej.

Ludzie wspierali i będą wspierać kościół, pomimo iż nawet duchowni nie są doskonali - to też są ludzie.
Bo jeśli ktoś wskaże ci lekarza, który nie prowadzi zdrowego trybu życia to znaczy, że masz nie słuchac już żadnych lekarzy?
Bo jak ktoś wskaże ci policjanta, który złamał przepis, to znaczy, że masz nie uznawać organów porządkowych (policji) ?
Bo jak ktoś wytknie ci, że zrobiłeś coś źle i jeśli nawet będzie to prawda, to znaczy, że cała twoją rodzinę można nazywać złymi ludźmi i potępiać czy powinno się potępiać tylko ciebie za takie twoje zachowanie?
Pomyśl jak prosty jest twój tok myślenia i wyciągnij wnioski.
Rozwiń
tacowy
tacowy (12 marca 2013 o 12:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kościelny odpis od podatku....A może by tak wreszcie wprowadzić obowiązek KAS FISKALNYCH w kościołach?A wówczas okaże się jakie dochody ukrywane są w tej instytucji.Nie na darmo ludzie nazywqają księży czarnymi poborcami podatkowymi
Rozwiń
CZYTELNIK
CZYTELNIK (12 marca 2013 o 11:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size=5]Co za tendencyjny artykuł!!! A dlaczego nie piszecie "1% odpis podatku na tzw. organizacje <<pożytku>> publicznego uderzy/y w samorządy" ??? Skoro 1% to dwa razy więcej niż 0,5%, a organizacji tzw. pożytku publicznego się narobiło jak grzybów po deszczu, tym bardziej, że bardzo często niewiele tego ich pożytku widać[/size]
Rozwiń
tacowy
tacowy (12 marca 2013 o 10:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rząd doszedł już w tej sprawie do wstępnego porozumienia z Kościołem katolickim....
CZyli to należy rozumieć następująco:Kościół kazał rząd "łaskawie" wykonał
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!