niedziela, 18 marca 2018 r.

Lubelskie

Kościoły pustoszeją. Jest coraz mniej wierzących? Raport z woj. lubelskiego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 lutego 2015, 14:45

Po śmierci Jana Pawła II liczba niewierzących młodych ludzi podwoiła się. Wzrasta też liczba osób, które nie uczestniczą w praktykach religijnych - wynika z najnowszych badań CBOS

- Wyniki naszych comiesięcznych badań potwierdzają, że śmierć papieża Polaka nie pozostała bez wpływu na wiarę i religijność jego rodaków - stwierdza Rafał Boguszewski z CBOS. - Od 2005 r. systematycznie przybywa osób określających się jako niewierzące oraz takich, które w ogóle nie uczestniczą w praktykach religijnych.

Regres

- Regres jest widoczny - przyznaje ks. kan. Piotr Kawałko, proboszcz parafii p.w. św. Mikołaja "na Czwartku” w Lublinie. - Spadek liczby wiernych jest zauważalny. Ale żadnych konkretnych liczb nie podam, bo kieruję parafią dopiero od roku.

Z sondażu CBOS wynika, że od 2005 roku liczba osób niewierzących podwoiła się (z 4 proc. do 8 proc.). Coraz więcej jest też tych, którzy w ogóle nie biorą udziału w praktykach religijnych (z 9 do 13 proc.)

- Od maja 2005 roku do października 2014 roku odsetek respondentów w swoim przekonaniu wierzących i stosujących się do wskazań Kościoła zmniejszył się z 66 do 39 proc. Znacząco przybyło natomiast tych, którzy twierdzą, że wierzą "na swój własny sposób” - z 32 do 52 proc. - czytamy w opracowaniu CBOS.

Młodzi ludzie

To tendencja najwyraźniej zauważalna w grupie młodych między 18 a 24 rokiem życia. Od 2005 roku liczba młodych, którzy określają się jako niewierzący, wzrosła ponad dwukrotnie (z 6 do 15 procent).

CBOS przepytał mieszkańców największych polskich miast (powyżej 500 tys.). W naszym regionie dane dotyczące niedzielnych praktyk Polaków co roku zbiera Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Wynika z nich, że w roku 2013 w diecezji lubelskiej w niedzielnej mszy uczestniczyło 39,7 proc. katolików (w 2003 r. było to 43 proc.). Komunię Świętą przyjęło zaś 19,3 proc. wiernych (10 lat wcześniej - 17 proc.).

- Odsetek uczniów, którzy nie chodzą na lekcje religii rośnie, ale nie jest to gwałtowny proces - mówi Elżbieta Sękowska, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Lublinie. - Są takie klasy, gdzie na zajęcia nie chodzi jedna czy dwie osoby, ale są też przypadki, że jest to 6 czy 10. Natomiast rezygnacje maturzystów z wyjazdu na pielgrzymkę na Jasną Górę zdarzają się sporadycznie. Jadą nawet ci, którzy nie chodzą na religię - dodaje.

Stowarzyszenia nie narzekają

Za to katolickie stowarzyszenia na brak zainteresowania nie narzekają. - Nie zmniejszyła się ani liczba członków, ani naszych oddziałów w parafiach. Jest wręcz przeciwnie. Co jakiś czas otwieramy nowe - mówi Monika Wójcicka z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.

- Mniej osób jest zainteresowana wolontariatem, ale nie dlatego, że odchodzą od Kościoła, tylko z powodu niżu demograficznego - dodaje Wioleta Wysokińska z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Kościół religia
Valdi
norbi
sąsiad z naprzeciwka
(81) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Valdi
Valdi (20 marca 2015 o 13:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

chodze do kapucynow na poczekajke w lublinie, denerwuje mnie przesyt  ogloszen parafialnych o roznych ofiarach na rozne cele czesto 6-7 intencji,,,,i to glosi je proboszcz walemar,,,,co za duzo to niezdrowo,,proboszczu waldemarze,,,,czekam kiedy i czy beda ogloszenia bez wycigania reki po ofiary,,jak duzo intencji to nie daje nic,,,,

Będziesz się w piekle smarzył, sknero.

Rozwiń
norbi
norbi (20 marca 2015 o 12:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

chodze do kapucynow na poczekajke w lublinie, denerwuje mnie przesyt  ogloszen parafialnych o roznych ofiarach na rozne cele czesto 6-7 intencji,,,,i to glosi je proboszcz walemar,,,,co za duzo to niezdrowo,,proboszczu waldemarze,,,,czekam kiedy i czy beda ogloszenia bez wycigania reki po ofiary,,jak duzo intencji to nie daje nic,,,,

Rozwiń
sąsiad z naprzeciwka
sąsiad z naprzeciwka (20 marca 2015 o 10:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Heh ! Akurat Cię tym razem Cię zasmucę, bo akurat nikt z mojej  rodziny nie należał do Partii. I jak Ci teraz w ryjku ? :lol:  Co tym razem wymyślisz przykościelna fioletowa wieprzowinko ?

Łżesz komuchu jak pies !!!  a wujek Stefan,staru NKWD-zista i pieprzony UBek.

Rozwiń
Andrzej l.61
Andrzej l.61 (20 marca 2015 o 09:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Kościoły pustoszeją. Jest coraz mniej wierzących?" Jest to nastepstwo wprowadzenia prawie obowiazkowego przedmiotu "Religia" w szkołach. W szkołach winno być religioznawstwo z etyką. Natomiast religia powinna być przy kosciołach. Wiary nie można nauczyć pracami domowymi.. Kościół domagając się nauki religii w szkołach doprowadził do stanu, że młodzi ludzie nie chcą chodzić do kościołów. Mam tego przykład w najbliższej rodzinie (moje dzieci i wnuki)...
Rozwiń
forum.janowlubelski.net
forum.janowlubelski.net (4 marca 2015 o 14:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kościoły po desakralizacji

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (81)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!