niedziela, 18 marca 2018 r.

Lubelskie

Krnąbrnych po łapach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 stycznia 2006, 21:17

Uderzenie w „karczycho”, po rękach lub pociągnięcie za ucho. Taka kara czeka nieposłusznych uczniów Katolickiego Gimnazjum i Liceum im. ks. Gostyńskiego w Lublinie. Dyrektor przyznaje się do tych metod. Tłumaczy, że to jego sposób na dyscyplinowanie rozpuszczonych uczniów.

– Dyrektor po raz kolejny uderzył chłopca – z taką informacją zadzwonił ojciec ucznia I klasy gimnazjum. Jak ustaliliśmy, chłopak trafił do gabinetu dyrektora za to, że wyzywał i obrażał woźną. – Dlaczego starsza kobieta ma słuchać, że jest starą ku... i pi...? – pyta Michał Bobrzyński, dyrektor gimnazjum i liceum. – Wezwałem ucznia do siebie. W sekretariacie lekko strzeliłem w „karczycho”, pogadaliśmy i wszystko było w porządku. Potem od razu poszedł przeprosić kobietę. Później do szkoły wezwałem matkę ucznia.
Kobieta nie ma pretensji do Bobrzyńskiego. – Wszystko jest w najlepszym porządku – twierdzi. – Zawsze żyliśmy i żyjemy w zgodzie z dyrektorem. Nigdy nie kwestionowaliśmy jego metod wychowawczych.
Uczniowie też nie protestują. – W pysk albo dzwonię do rodziców – słyszymy od pana dyrektora – mówi uczeń gimnazjum. – Dostajemy „placka”, a później w zgodzie wychodzimy z gabinetu.
– Czasami „przeginamy”, a dyro wyprowadza nas na prostą – ze skruchą dodaje licealista.
Takimi metodami są jednak przerażeni rodzice trojga uczniów pierwszych klas. – Syn oberwał właściwie za nic – mówi jeden z ojców. – Szedł korytarzem, rozmawiał przez komórkę i dostał po uszach. A myślałem, że czasy, w których tak traktowano dzieci, już minęły.
Kilkoro pierwszaków z gimnazjum przyznaje, że bicie w szkole jest dla nich czymś niespotykanym. – Czasami boję się iść na lekcje – przyznaje jedna z dziewczynek. – Nie wiem, czy dziś ja nie będę tą, która oberwie.
Dla dyrektora sprawa jest jednoznaczna: na katowanie dzieci i doprowadzanie ich do łez nie ma miejsca w szkole. Dyscyplina i karcenie – owszem. – Przez czterdzieści lat zajmuję się wychowaniem. Z mojej szkoły wyszli prawnicy, prezesi, dyrektorzy. Nikt nigdy nie narzekał.
Szkoła słynie z dyscypliny. Kiedyś chodzili tu wyłącznie chłopcy. Dziś uczą się w niej także dziewczyny. Wszyscy ubrani w eleganckie koszule, krawaty.
Teraz dyrektor zamierza podjąć dyskusję na temat karcenia uczniów.– Nie możemy pozwolić, żeby młodzi ludzie kradli, rabowali, zabijali – mówi. – Dlatego trzeba wychowywać. I w domu, i w szkole.
Wczoraj w godzinach wieczornych odbyło się zebranie wszystkich rodziców. O przebiegu rozmów dyrektor ma poinformować kuratorium.
Arleta Kubicka

• Stosować kary cielesne w szkołach czy nie? Czekamy na telefony
0-81 46-26-817.

Co sądzą o biciu uczniów?

Dyrektor jednego z lubelskich liceów
- Podziwiam dyrektora za odwagę i szczerość. Większość pedagogów nieraz marzy o tym, by chwycić pas lub linijkę i ukarać krnąbrnego ucznia. Mają jednak związane ręce – przez prawo, opinię publiczną i wszechobecną nietykalność uczniów. Dopiero, gdy na głowie nauczyciela ląduje kosz na śmieci, powraca kwestia dyscyplinowania dzieci. •

Grażyna Zawadzak, p.o. kurator oświaty
- Wczoraj rozmawiałam z dyrektorem Bobrzyńskim. Z tego co wiem, to uczeń nie został skarcony za niewinność. Młodzi ludzie, dopominając się tylko o swoje prawa, coraz częściej zapominają, że mają obowiązki, Obawiam się, że niedługo nadejdą takie czasy, że podniesienie głosu na ucznia będzie traktowane jako pogwałcenie jego praw. Katowanie uczniów jest niedopuszczalne, ale karanie polegające na postawieniu ich na baczność jest nawet wskazane. Żeby nauczyciele nie bali się wykonywać swojego zawodu. •

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!