piątek, 23 lutego 2018 r.

Lubelskie

Kto nazwie lotnisko w Świdniku?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 lutego 2009, 19:56
Autor: Dominik Smaga

Jesteśmy głównym udziałowcem spółki Port Lotniczy Lublin, a lotnisko ma być nazwane poza naszymi plecami? - dziwą się władze Lublina. I mają pretensję o to, że ktoś bez nich ogłosił konkurs na nazwę portu.

- Nazwę dla lotniska powinna wybrać osoba ciesząca się wielkim autorytetem wśród mieszkańców - uważa Marta Jakubaszek, lublinianka i instruktorka aerobiku. - Ktoś, kogo decyzja będzie zaakceptowana przez większość ludzi.

Tymczasem konkurs na nazwę odbywa się już na łamach "Kuriera Lubelskiego”. Komisja - spośród propozycji zgłoszonych przez mieszkańców - ma wybrać pięć najlepszych. Redakcja lokalnej gazety organizuje ten konkurs wspólnie z marszałkiem województwa i spółką Port Lotniczy Lublin, która lotnisko ma zbudować. To nie podoba się władzom Lublina.

- Prezydent nie może stać z boku, skoro miasto jest większościowym udziałowcem spółki - mówi Leszek Daniewski, radny PO. Pierwszy zgłosił zastrzeżenia na czwartkowej sesji Rady Miasta.

Takim obrotem sprawy zdziwiona jest także Elżbieta Kołodziej-Wnuk, zastępca prezydenta miasta. - Nie rozumiem, jak można pominąć akcjonariusza, który ma prawie 54 proc. udziałów w spółce, a niebawem będzie miał 75 proc. - mówi oburzona. - Nie wiem, jak to się stało, że marszałek postanowił sam lotnisko nazywać. Dowiedziałam się o tym od dziennikarzy.

Zaskoczona jest nawet... spółka Port Lotniczy Lublin, która jest współorganizatorem konkursu. - To nie był nasz pomysł. "Kurier” zgłosił się do nas z tym jakiś czas temu. Odpisaliśmy, że owszem, chętnie, ale jest jeszcze za wcześnie, a poza tym debata musi być szersza - stwierdza Piotr Jankowski, rzecznik PLL.

Wybór nazwy miał wyglądać inaczej. - Konkurs powinien być organizowany przez wszystkie media. I odbyć się w momencie, gdy zapadnie decyzja o pozwoleniu na budowę. Chcieliśmy powołać komisję, do której weszliby akcjonariusze, władze spółki i specjaliści z dziedziny marketingu - wyjaśnia Jankowski. - Decyzja o tym konkursie zapadła bez nas. Podobno były to ustalenia między "Kurierem” a marszałkiem województwa - dodaje.

- Można to potraktować jako pewną zabawę, burzę mózgów - wyjaśnia Krzysztof Grabczuk, marszałek województwa. - Ale chcielibyśmy, żeby konkurs wyłonił nazwę. Nie będzie jej zatwierdzał marszałek, ale komisja i chcielibyśmy, żeby miasto miało w niej swoich przedstawicieli.

Zamieszaniem zdziwiony jest Dariusz Kotlarz, redaktor naczelny "Kuriera”: Władze Lublina nie zgłaszały do nas żadnych pretensji w związku z tym, że organizujemy taki konkurs wspólnie z marszałkiem i spółką.

Ratusz konkursem się nie przejmuje i zamierza wybrać swoich przedstawicieli do specjalnej kapituły, która zajmie się nazywaniem lotniska. - Konkursu nikt nie deprecjonuje. Kapituła może skorzystać z tych propozycji, może też z innych - mówi Kołodziej-Wnuk. - Potrzeba tu mądrej decyzji - dodaje.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ktosik
ktosik
CAPRI
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ktosik
ktosik (22 lutego 2009 o 21:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[url="http://www.youtube.com/watch?v=EyPhhptupJc&feature=related"]http://www.youtube.com/watch?v=EyPhhptupJc...feature=related[/url] obejrzyjcie . Niby nic wspólnego z tym tematem nie ma, a jednak ma Części filmu jest 9, proponuję obejrzeć wszystkie i zacząć myśleć.
Rozwiń
ktosik
ktosik (22 lutego 2009 o 20:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Capri, nie musze nic sprawdzać, bo to wszystko wiem. Znam nawet kolejnośc jaka Rząd uchwalił w rozbudowach, modernizacjach, budowach lotnisk. Od tego zależa środki unijne jakie sie dostanie i czy wogóle sie dostanie. Cieszy mnie to, ze zauważyłeś, ze jest to faktycznie budowa a nie rozbudowa lotniska. Jak to ma sie do wszytkich potrzebnych dokumentów, od planów zagospodarowania po decyzje lokalizacyjne ( niepotrzebane zreszta przy rozbudowie) po dzielenie kasy. Ano ma sie nijak. Długi temat jak rzeka. Nie przekonuję juz nikogo do swoich racji, bo szkoda prądu na tych których prasa, telewizja i propaganda zezarła szare komórki. Pozdrawiam Cie Capri
Rozwiń
CAPRI
CAPRI (22 lutego 2009 o 18:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ktosik napisał:
Port nie jest połozony w gminie Ś, port ma być połozony w gminie Wólka, Mełgiew, troszke Świdnik. Kolejność nie jest przypadkowa. Tyle temu portowi nieistniejącemu do Świdnika jak mnie do Marsa.

"ktosiku" drogi, masz rację Port Lotniczy czyli droga startowa, drogi kołowania, t.zw. stojanki, magazyny paliw, budynek obsługi pasażerów i wiele innych obiektów jest planowany na terenie trzech gmin i DWÓCH powiatów. Z tego powodu można się spodziewać wielu "zabawnych" sytuacji. Np gmina Ś. będzie oczekiwała na profity z racji położenia na jej terenie prawie całej infrastrukturu obsługi pasażerów z budynkiem "portu" włącznie. A wracając do nazwy. Port Lotniczy Lublin może nosić różne nazwy ale lotnisko zawsze będzie Świdnik. To zostało zafixowane w momencie podjęcia decyzji o ROZBUDOWIE dotychczasowego lotniska (pierwszy wariant). Pomimo zmiany koncepcji i de facto budowy nowego lotniska dalej jest to traktowane jako modernizacja tego trawiastego. Dlaczego? Bo to pozwala na obejście wielu procedur związanych z wprowadzeniem lotniska cywilnego do eksploatacji. Ciekawe jak długo ten szfindel będzie funkcjonował? Jeśli jesteś ciekawy to wpisz do wyszukiwarki taki skrót - AIP i dokładnie poczytaj.
Rozwiń
toto
toto (22 lutego 2009 o 14:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mash napisał:
Nawet nie wiecie jak mi ulżyło jak sie dowiedziałem, że lotnisko zamiast w Niedźwiadzie powstanie w Świdniku! Za spryskane zrzutem awaryjnym paliwem działki i domy, smród, hałas non stop, zero dzikiej zwierzyny. Dziękujemy!

Co ty trujesz paliwo lotnicze iest lotne przy awaryjnym zrzucie wyparowuje w powietrzu i niedolatuje do ziemi,o iakim ty
smrodzie myślisz a zwierzynę to faktycznie w tej dziurze masz
Rozwiń
mash
mash (22 lutego 2009 o 13:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nawet nie wiecie jak mi ulżyło jak sie dowiedziałem, że lotnisko zamiast w Niedźwiadzie powstanie w Świdniku! Za spryskane zrzutem awaryjnym paliwem działki i domy, smród, hałas non stop, zero dzikiej zwierzyny. Dziękujemy!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!