wtorek, 20 marca 2018 r.

Lubelskie

To już drugi przetarg na zespół parkowo-pałacowy. Zainteresowanie jest – zapewniają władze gminy. Ale czy znajdzie się kupiec?
Pierwszy przetarg nie wyłonił nowego właściciela dla zabytkowego budynku. Już nie długo rozstrzygnięcie drugiego. Wszyscy z niecierpliwością oczekują otwarcia kopert z ofertami.

Zespół parkowo – pałacowy w Osmolicach to trzy budynki i 7 ha parku ze starodrzewem. Należy do gminy Strzyżewice. I już od pewnego czasu czeka na nowego właściciela.
– Rządcówka jest w dobrym stanie. Nie trzeba będzie do niej wiele dołożyć. Jest wyremontowana, wcześniej mieściły się w niej mieszkania – mówi Jan Dąbrowski, wójt Strzyżewic – Budynek techniczny też wygląda nienajgorzej.
Pałac nie miał do tej pory szczęścia. Pochodzi z I połowy XIX wieku. Do wojny mieszkała w nim rodzina Stadnickich. Później przechodził różne koleje. Początkowo ulokowano w nim internat dla uczniów z pobliskiej szkoły. Potem mieściło się w nim przedszkole.
Teraz budynek ulega powolnej degradacji. A jeszcze nie dawno przed pałacem rysowała się świetlana przyszłość. W 1995 roku zabytek z Osmolic przekazano Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych.
– Miał tam powstać ośrodek dla ludzi przewlekle chorych, z urazami neurologicznymi – tłumaczy wójt Dąbrowski – Miał to być nowatorski projekt, wzorowany na podobnych zakładach leczniczych budowanych w Holandii.
Cały zespół zaczęto przygotowywać do przekształcenia w szpital. Zaczęto remonty, wyburzono ściany. I na tym się skończyło. Okazało się, że do ukończenia inwestycji zabraknie pieniędzy.
– Zniszczono wewnętrzne ściany w budynku i zostawiono go w takim stanie. Potem postanowiono oddać go gminie – żali się Jan Dąbrowski Gdyby nie ta dewastacja, pałac już dawno udałoby się sprzedać.
Oprócz budynków na cały zespół składa się też 7 ha park.
– Park jest piękny – mówi Anna Kępa ze Strzyżewic – Ale żeby doprowadzić go do świetności, to trzeba w niego włożyć dużo pracy i pieniędzy.
Miejmy nadzieję, że nabywcy zabytku nie zabraknie ani jednego, ani drugiego. Teraz o losach pałacu zadecyduje drugi przetarg. Jego wyniki poznamy w połowie sierpnia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!