niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Lotnisko w Niedźwiadzie nie powstało, trzeba oddać pieniądze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 maja 2011, 15:46
Autor: Rafał Panas

Lotniska tu nie ma, są za to kłopoty (Kuba Krzysiak/archiwum)
Lotniska tu nie ma, są za to kłopoty (Kuba Krzysiak/archiwum)

Województwo zwróci pieniądze, które dostało na wykup gruntów pod lotnisko w Niedźwiadzie. Urzędnicy negocjują, ile trzeba będzie oddać państwu. Zastanawiają się też, co teraz zrobić ze 180 hektarami ziemi.

Pięć lat temu państwo dało naszemu województwu 3 mln zł na wykup gruntów pod lotniczą inwestycję w Niedźwiadzie pod Lubartowem. Z dotacji wykorzystano ok. 1,39 mln zł.

Urząd Marszałkowski kupił grunty, choć wcześniej zdecydował, że za unijne pieniądze wybuduje lotnisko, ale nie w Niedźwiadzie a w Świdniku. Teraz 180 ha ziemi pod Lubartowem czeka na zagospodarowanie, a za jej zakup województwo odpokutuje.

– Czy władze będą musiały oddać 3 mln zł dotacji? Czy na kupionym terenie można robić inwestycje inne niż lotnicze? – pytał kilka tygodni Ministerstwo Rozwoju Regionalnego poseł Marian Starownik (PSL).

– Dotacje udzielone z budżetu państwa wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem podlegają zwrotowi do budżetu państwa wraz z odsetkami – odpowiedziała właśnie minister Elżbieta Bieńkowska, szefowa Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Przeznaczenie terenu w Niedźwiedzie pod inne cele niż budowa lotniska oznacza konieczność zwrotu dotacji. Ile trzeba zwrócić i na jakich warunkach? – Trwają rozmowy z ministerstwem – mówi Krzysztof Hetman (PSL), marszałek województwa.

Władze województwa zastanawiają się też, co począć z ziemią w Niedźwiedzie.

– To wyjątkowa sytuacja, żeby samorząd miał w ręku tak dużo gruntów. Jestem otwarty na propozycje inwestorów. Na pewno chcemy w Niedźwiedzie zrobić podstrefę ekonomiczną. Jednak tam się może zmieścić jeszcze wiele innych przedsięwzięć – podkreśla Hetman.

Przypomina, że w Czechach odwiedził świetnie prosperujący park safari, który przyciąga tysiące turystów. – To pokazuje, że nawet pomysł, który wydaje się wzięty z kosmosu, może przynieść sukces – stwierdza.

– Jestem przekonany, że jest gdzieś przedsiębiorca, który szuka takiego gruntu i musimy do niego dotrzeć – dodaje Hetman. Również temu ma służyć Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów tworzone właśnie w Urzędzie Marszałkowskim.

Lotniskowa rozrzutność

600 tys. zł przepłaciły władze województwa kupując w latach 2006–2007 ziemię w Niedźwiedzie (rządziła wówczas koalicja PO–PiS) – stwierdziła w 2008 r. Najwyższa Izba Kontroli. Urzędnicy zapłacili za dużo dwóm rodzinom, które nie chciały zrezygnować z ziemi. Kontrolerzy podkreślili, że przepłacanie za grunt w sytuacji kiedy lotnisko najpewniej nie powstanie w ciągu najbliższych 10 lat to niegospodarność.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
SYLWESTER
pawel
latawiec
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

SYLWESTER
SYLWESTER (26 maja 2011 o 04:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
--------------------------------GENIALNA-------------------PROPOZYCJA--------DLA------NIEDŻWIADY-------------------
Już wiadomo, że na lubelskim lotnisku w Świdniku , "przeoczono" budowe lotniska towarowego
tzw. CARGO a transport lotniczy jest ważny dla Lublina i Lubelszczyzny. Więc... domagajcie
się budowe w Niedżwiadzie lotniska towarowego . W przeciwnym razie wybudujcie sobie na tych
terenach... zalew lubartowski . Szkoda ziemi ale jak ma być "ugór" to niech lepiej będzie
atrakcją dla regionu lubartowskiego . SZCZĘŚĆ BOŻE POLSKIM ROLNIKOM Z NIEDŻWIADY !.
Rozwiń
pawel
pawel (20 maja 2011 o 13:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W tej niegospodarności interesuje mnie jeden przypadek.Jest 2006 r.W Sejmiku powstaje koalicja PO-PIS i podejmuje decyzję,że lotnisko powstanie nie w Niedźwiadzie tylko w Świdniku.Dlaczego kilka miesięcy później Urząd Marszałkowski kupuje jeszcze blisko 30ha gruntu w Niedźwiadzie na terenie planowanego wcześniej lotniska?Koszt tego zakupu to niespełna 1 milion zł.Kto podjął tę decyzję?Nazwisko sprzedającego jest dziwnie znajome w Starostwie w Lubartowie.Etatowy członek zarządu od kilku kadencji, czy ktoś taki.
Rozwiń
latawiec
latawiec (19 maja 2011 o 08:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
180 hektarów to aż nadto dla systemu gospodarki odpadami na terenie związku gmin ziemi lubartowskiej
Rozwiń
gada
gada (14 maja 2011 o 21:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
drogi Panie Marszałku. Ponieważ widzę że Pana doradcy to chyba " ni czytaty, ni pisaty" to ja doradzę. Od tamtej pory grunty podrożały o 100 do 200 procent. Trzeba je sprzedać, zwrócić pieniądze, a jakieś 200 milionów zostanie na czysto. Proste ?
Rozwiń
ktosik
ktosik (14 maja 2011 o 20:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1305377380' post='478081']
[size="2"]"Urząd Marszałkowski (w latach 2006-2007 rządziła tam koalicja PO-PiS) kupił grunty, choć wcześniej zdecydował, że za unijne pieniądze wybuduje lotnisko, ale nie w Niedźwiadzie, a w Świdniku.

Dotacje udzielone z budżetu państwa wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem podlegają zwrotowi do budżetu państwa wraz z odsetkami – min. Elżbieta Bieńkowska (szefowa Ministerstwa Rozwoju Regionalnego).
Przeznaczenie terenu w Niedźwiedzie pod inne cele niż budowa lotniska oznacza konieczność zwrotu dotacji"
[/size]

1. Wykupiono grunty w Niedźwiadzie, wiedząc, że lotnisko będzie w Świdniku.
2. Wiedziano, że dotacja musi być spożytkowana tylko na cel wybudowania lotniska.
3. Czy to się nie nadaje do Prokuratury (z kilku paragrafów) ?
4. Jakim prawem w ogóle wykupowano te grunty ?
5. Państwowy urzędas zawsze zapłaci za malwersacje i niegospodarność z kieszeni podatnika.
[/quote]

Odrobina wiedzy Wam by nie zaszkodziła drodzy internauci. Kupiono grunty w Niedźwiadzie pod planowane lotnisko, postarano się o pozwolenie, o projekt, by po wyborach samorządowych na przełomie 2006/2007 ni stąd ni z owąd zdecydowac, że jednak lotnisko tam nie powstanie. Nie miały tu znaczenia ani ekonomiczne, ani logiczne przesłanki zmiany decyzji, a tylko zapalczywość i pęd do sławy i rządzenia niejakiego Sobczaka i jeszcze paru innych.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!