Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

13 listopada 2009 r.
16:45
Edytuj ten wpis

Lubelska młodzież rzadziej sięga po narkotyki niż rówieśnicy z innych miast

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 8 A A

Młodzież z Lublina znacznie rzadziej niż rówieśnicy z innych miast sięga po narkotyki, a wzrost popularności środków odurzających jest niewielki. To cieszy. Ale martwi fakt, że więcej niż co dziesiąty uczeń, który próbował narkotyków, dostał je po raz pierwszy... w rodzinnym domu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Takie wnioski płyną z najnowszego raportu przygotowanego na zlecenie Ratusza. Fachowcy przepytali 800 młodych ludzi z ostatnich klas podstawówek, gimnazjalistów i uczniów szkół średnich. Magistrat chciał jasnej odpowiedzi na pytania: po jakie narkotyki sięga młodzież, jak wcześnie zaczyna próbować takich substancji, gdzie się w nie zaopatruje i jakie ma przez to problemy.

Masz synku

Młodzież zaczyna wcześnie. Pierwszy raz z narkotykami ma do czynienia przeważnie w drugiej klasie gimnazjum i zaczyna zwykle od marihuany. Rzadziej są to leki, amfetamina i ecstasy.

Swoją pierwszą działkę młodzież dostaje zwykle (57,9 proc. przypadków) od kolegów, na drugim miejscu są dilerzy (19,2 proc.), a na trzecim dom rodzinny i nie chodzi tu wyłącznie o rodzeństwo. Okazuje się, że są rodzice, którzy sami podają dziecku np. amfetaminę, by szybciej przyswoiło wiedzę przed klasówką. Dlaczego? Bo część z nich też wspomaga się w ten sposób, ślęcząc po nocach nad raportami lub udając się w długą podróż samochodem.

Główne źródło zaopatrzenia w narkotyki znajduje się poza szkołą. To, że w szkole można kupić środki odurzające potwierdza tylko 15,7 proc. badanych. Zaprzecza temu niewiele mniej, bo tylko 13,9 proc., a aż 70,4 proc. nie ma pojęcia, czy między lekcjami można zaopatrzyć się w narkotyki.

Znamy, wiemy

18,5 proc. gimnazjalistów i niemal co trzeciemu uczniowi szkoły średniej przynajmniej raz w ostatniego roku ktoś proponował zapalenie marihuany. A w przypadku amfetaminy taką propozycję usłyszało 14,2 proc. uczniów szkoły średniej. Co piąty gimnazjalista ma wśród przyjaciół osobę sięgającą po amfetaminę lub LSD.

Badacze zwracają uwagę na nowe zjawisko łączenia marihuany lub tabletek z alkoholem i przyznają, że zakres eksperymentów z heroiną był większy od tego, którego się spodziewali.
Częściej odurzają się chłopcy, przy czym wyjątkiem są próby z lekami nasennymi i uspokajającymi, po które chętniej sięgają dziewczęta

Rozrywkowo

To właśnie chęć dobrej zabawy młodzież wskazuje jako główny powód sięgania po narkotyki. Twierdzi tak połowa badanych. Co czwarty bierze z ciekawości, tych, którzy uciekają tak od problemów, jest znacznie mniej.

Dlatego to właśnie w miejscach związanych z rozrywką narkotyki pojawiają się najczęściej. Niemal 70 proc. badanych mówi, że bierze na imprezach domowych. Na drugim miejscu są dyskoteki, a 40 proc. wskazuje na szkołę, dalej są puby, bursy i... centra handlowe. Autorzy raportu twierdzą, że duża konkurencja wśród pubów sprawia, że ich obsługa przymyka oko na to, że wśród gości są też nieletni i że biorą narkotyki.

Niewesoło...

Niemal co piąty młody człowiek przyznał, że przez narkotyki miał niechciane doświadczenia seksualne. 28 proc. wskazuje na problemy z rodzicami. Równocześnie ponad połowa uznaje podział narkotyków na tzw. twarde i miękkie. A to może mieć zgubne skutki paradoksalnie dlatego, że młodzież słyszy, że taki podział jest nieprawdziwy. Stąd tylko krok do tego, by uczeń wyrobił sobie przekonanie, że skoro marihuana go nie zrujnowała, to czemu by nie spróbować heroiny?

– Od jakiegoś czasu uzależnienie nie jest głównym problemem, bo na 20 osób, które eksperymentują z różnymi środkami psychoaktywnymi, uzależnić może się jedna. To mało – mówi dr Ireneusz Siudem, psycholog, autor badań. – Ale nie znam narkomana, który jest na detoksie i który by nie zaczynał od marihuany – przestrzega.

Tymczasem, dwie trzecie badanych twierdzi, że okazjonalne używanie narkotyków nie może prowadzić do uzależnienia.

...chociaż nieźle

Autorzy badań porównali najnowsze dane z tymi sprzed czterech lat. Co się okazało? Wśród gimnazjalistów najbardziej wzrosła popularność amfetaminy i środków wziewnych takich jak np. rozpuszczalniki i gaz do zapalniczek, choć i tak najbardziej popularna jest marihuana. Miłośników tracą za to grzyby halucynogenne i LSD.

W przypadku uczniów szkół średnich odsetek sięgających po marihuanę utrzymał się na poziomie sprzed czterech lat, podobnie jest z ecstasy, spada za to zainteresowanie inhalantami, grzybkami i LSD. W szkołach średnich przybywa uczniów odurzających się amfetaminą, nieznacznie rośnie znikomy wręcz odsetek sięgających po kokainę i heroinę. Zarówno w gimnazjach, jak w liceach wyraźnie widać coraz większą popularność sterydów.

Co u innych?

Na tle Polski wypadamy nieźle. W skali kraju inhalanty są w gimnazjach dwa razy bardziej popularne niż w Lublinie, w innych miastach wyraźnie częściej sięga się po marihuanę, w przypadku amfetaminy Lublin nie odstaje od innych miast, przoduje tylko jeśli chodzi o grzyby halucynogenne. W szkołach średnich wyniki Lublina i reszty Polski są bardziej zbliżone, ale i tak wypadamy lepiej.

I co dalej

Co zrobić, by młodzież się nie odurzała? – Mówienie "nie ćpaj Jasiu, bo to złe” jest w ogóle nieprzydatne – mówi dr Siudem. Stąd coraz mniej propagandowych pogadanek klasowych. Teraz, zamiast umoralniać wszystkich, szuka się tych, do których komunikat powinien dotrzeć. W szkołach wybiera się bardziej zagrożone grupy, prowadzi akcje w klubach.

W Lublinie tylko dziesięć lokali zgodziło się na to, żeby odwiedzali je tzw. partyworkerzy namawiający młodzież do niesięgania po środki odurzające. W roli partyworkerów często występują atrakcyjne studentki i przystojni studenci, którzy od razu wzbudzają zainteresowanie.
Na walkę z narkomanią Lublin chce wydać w przyszłym roku 300 tys. zł.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
brown / 13 stycznia 2012 o 12:17
duzo jest osób,ludzi co biora,pala saffa,brown sugar,spid,psylocybe i jeszcze w h... dragow by wymieniac
lubelszczyzna jest ok
Avatar
WOLNE KONOPIE / 6 stycznia 2010 o 11:05
kawa tez narkotykiem jest i to legalnym tak jak alkohol :/
Cannabis pojawiaja się w prawie każdej znanej ksiażce o medycynie pisanej przez dawnych mędrców i wykształconych ludzi . Jest na ogół klasyfikowana jako jedno z pięciu najlepszych lekarstw i specyfików.Nie udokumentowano nigdy żadnego przypadku zachorowania na raka płuc od palenia wyłacznie marihuany.Nie udokumentowano nigdy żadnego przypadku smierci w wyniku palenia marihuany.Więc czemu zakazana? www.OTWARTAPESTKA.info Ludzie aktywujcie się!!! www.KONOPIALECZY.PL
Avatar
ZIELARZ / 15 listopada 2009 o 09:56
Rzadziej biorą ale częściej uprawiają, na różnych działkach nawet w lesie. Lubelszczyzna ma tradycje rolnicze i ogrodnicze, a uprawy wybierają coraz bardziej "opłacalne". A te uprawy chyba nie na własny użytek.
Avatar
oko25 / 15 listopada 2009 o 04:38
Pale zioło okazjonalnie od 10lat nigdy nie brałem nic oprócz palenia propozycji miałem wiele nigdy mnie to nie wciągnie żebym nie mógł bez tego żyć. Papierosy pale od 8lat rzucam od roku jak ja bym chciał żeby to było proste nie palić fajek jak topy.A to badziewie jest dostępne w każdym sklepie,tylko że kasę na tym trzepią.Zalegalizujcie tope zobaczycie jaką kasę będziecie brali.
Avatar
Ola / 14 listopada 2009 o 23:12
bo nie mają kasy
Avatar
Liczydla / 14 listopada 2009 o 21:17
"Na walkę z narkomanią Lublin chce wydać w przyszłym roku 300 tys. zł." 300 tysiecy - czyzby tam byli "ogrodnicy uzaleznien"???
Jak znam zycie to POdobnie jak w innych akcjach cala kasa pojdzie na bilbordy - no moze z 1 zl dla "Monaru"... Czytasz ten tekst w redakcji, ratuszu, w trelegazecie a moze w radiu czy online w necie? 300 tysiecy zlotych polskich...220 m2 domu w stanie surowym...
Avatar
~gość~ / 14 listopada 2009 o 19:28
To chyba Puławy znowu prowadza i są najbardziej zagrożone na lubelszczyźnie. Patrząc na artykuły i oglądając telewizje puławska policjanci puławscy łapią niemal codziennie tylko osoby z narkotykami.Można odnieść wrażenie ze w tym mieście niema innych przestępstw prócz narkotykowych.
Czyli co albo jest problem w mieście z narkomanią albo nowi i żeby utrzymać swe dupy na dobrze płatnych stołkach każą łapać z byle torebką dla podniesienia wyników.
Avatar
pan kotek / 14 listopada 2009 o 18:33
taaa lubelszczyzna jest zacofana w każdej dziedzinie ...
Avatar
brown / 13 stycznia 2012 o 12:17
duzo jest osób,ludzi co biora,pala saffa,brown sugar,spid,psylocybe i jeszcze w h... dragow by wymieniac
lubelszczyzna jest ok
Avatar
WOLNE KONOPIE / 6 stycznia 2010 o 11:05
kawa tez narkotykiem jest i to legalnym tak jak alkohol :/
Cannabis pojawiaja się w prawie każdej znanej ksiażce o medycynie pisanej przez dawnych mędrców i wykształconych ludzi . Jest na ogół klasyfikowana jako jedno z pięciu najlepszych lekarstw i specyfików.Nie udokumentowano nigdy żadnego przypadku zachorowania na raka płuc od palenia wyłacznie marihuany.Nie udokumentowano nigdy żadnego przypadku smierci w wyniku palenia marihuany.Więc czemu zakazana? www.OTWARTAPESTKA.info Ludzie aktywujcie się!!! www.KONOPIALECZY.PL
Avatar
ZIELARZ / 15 listopada 2009 o 09:56
Rzadziej biorą ale częściej uprawiają, na różnych działkach nawet w lesie. Lubelszczyzna ma tradycje rolnicze i ogrodnicze, a uprawy wybierają coraz bardziej "opłacalne". A te uprawy chyba nie na własny użytek.
Avatar
oko25 / 15 listopada 2009 o 04:38
Pale zioło okazjonalnie od 10lat nigdy nie brałem nic oprócz palenia propozycji miałem wiele nigdy mnie to nie wciągnie żebym nie mógł bez tego żyć. Papierosy pale od 8lat rzucam od roku jak ja bym chciał żeby to było proste nie palić fajek jak topy.A to badziewie jest dostępne w każdym sklepie,tylko że kasę na tym trzepią.Zalegalizujcie tope zobaczycie jaką kasę będziecie brali.
Avatar
Ola / 14 listopada 2009 o 23:12
bo nie mają kasy
Avatar
Liczydla / 14 listopada 2009 o 21:17
"Na walkę z narkomanią Lublin chce wydać w przyszłym roku 300 tys. zł." 300 tysiecy - czyzby tam byli "ogrodnicy uzaleznien"???
Jak znam zycie to POdobnie jak w innych akcjach cala kasa pojdzie na bilbordy - no moze z 1 zl dla "Monaru"... Czytasz ten tekst w redakcji, ratuszu, w trelegazecie a moze w radiu czy online w necie? 300 tysiecy zlotych polskich...220 m2 domu w stanie surowym...
Avatar
~gość~ / 14 listopada 2009 o 19:28
To chyba Puławy znowu prowadza i są najbardziej zagrożone na lubelszczyźnie. Patrząc na artykuły i oglądając telewizje puławska policjanci puławscy łapią niemal codziennie tylko osoby z narkotykami.Można odnieść wrażenie ze w tym mieście niema innych przestępstw prócz narkotykowych.
Czyli co albo jest problem w mieście z narkomanią albo nowi i żeby utrzymać swe dupy na dobrze płatnych stołkach każą łapać z byle torebką dla podniesienia wyników.
Avatar
pan kotek / 14 listopada 2009 o 18:33
taaa lubelszczyzna jest zacofana w każdej dziedzinie ...
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 0 2

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki 0 0

Władze podlubelskiej gminy Niemce znalazły sposób na to, by zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w ich gminie. Już po raz drugi urzędnicy zorganizowali loterię z nagrodami. Można wygrać telewizor, laptop albo konsolę.

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo 0 0

W Zamościu odbędzie się festiwal Hip-Hop Graffiti Jam, podczas którego stworzona będzie miejską galerię sztuki na szarych dziś murach Ogrodu Zoologicznego. Wszystko dzięki grantowi otrzymanego w programie Lechstarter.

Skład sztuki. Interaktywna wystawa dla dzieci w Galerii Labirynt
26 maja 2018, 12:00

Skład sztuki. Interaktywna wystawa dla dzieci w Galerii Labirynt 0 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5) zaprasza na wernisaż interaktywnej wystawy dla dzieci Skład sztuki. Otwarcie ekspozycji odbędzie się w sobotę, 26 maja o godz. 12.

Lubelskie: Nowe pociągi w tym roku nie przyjadą

Lubelskie: Nowe pociągi w tym roku nie przyjadą 0 3

Miały pachnieć nowością, koić klimatyzacją i zapewniać pasażerom bezprzewodowy internet. W takich warunkach miały nas wozić po trasach regionalnych, np. z Lublina do Chełma i Dęblina. Miały, ale na razie nie będą. Unieważniony został przetarg na dostawę 11 pociągów elektrycznych dla województwa lubelskiego

100 milionów złotych na fotonikę!

100 milionów złotych na fotonikę! 0 0

100 mln zł na fotonikę – wspólne przedsięwzięcie NCBiR i samorządu województwa lubelskiego Samorząd województwa lubelskiego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspólnie wspierają projekty w zakresie innowacyjnych technologii fotonicznych. Na ten cel przeznaczono aż 100 milionów złotych.

Havana Nights w El Cubano
26 maja 2018, 21:00

Havana Nights w El Cubano 0 0

W sobotę, 26 maja o godz. 21 w klubie El Cubano (ul. Zesłańców Sybiru 5) odbędzie się impreza z cyklu Havana Nights.

Tysiące pijawek w śmietnikach w pociągu [zdjęcia]
galeria

Tysiące pijawek w śmietnikach w pociągu [zdjęcia] 0 1

Ponad 3 tys. chronionych pijawek lekarskich znaleźli celnicy w śmietnikach w międzynarodowym pociągu z Kijowa do Warszawy. Żaden z podróżnych nie przyznał się do przemytu.

O bezkolizyjnych biustonoszach i polirobocie do rozmowy
wiersz między newsami

O bezkolizyjnych biustonoszach i polirobocie do rozmowy 0 0

Problemy, które nie są obce działaczom ruchu Zero Waste, idee bliskie wrogom nadmiaru, konsumpcjonizmu i jednorazowości. Poeta z minionej epoki jest wam bratem

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach
25 maja 2018, 18:00

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach 2 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek, 25 maja o godz. 18 w Marinie Puławy (ul. Portowa 3) rozpocznie się I Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych. To święto miłośników dobrego piwa. Impreza potrwa cały weekend!

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack 16 36

340 tys. zł, czyli dorobek całego życia, straciła na poleconych jej w banku obligacjach 81-letnia Krystyna Rafalska z Lublina. Na liście osób, które zainwestowały w papiery GetBacku, jest znacznie więcej mieszkańców regionu

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej 0 17

Mateusz Morawiecki odwiedzi w sobotę Lublin. Spotkanie w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim jest otwarte dla mieszkańców

Kubańska noc w Radości
26 maja 2018, 21:00

Kubańska noc w Radości 3 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maj o godz. 21 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) odbędzie się kubańska impreza. Będą też warsztaty taneczne i animacje.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.