niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Lubelskie firmy tną etaty. Tysiąc osób do zwolnienia

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 września 2009, 19:05

19 mln zł dostaniemy lada dzień na walkę z bezrobociem. A jest z czym walczyć. W wakacje na skutek zwolnień grupowych pracę w regionie straciło ponad pół tysiąca osób. Kolejny tysiąc firmy zgłosiły do zwolnień.

W najgorszej sytuacji jest Kraśnik i Janów Lubelski. W lipcu firma Komas z Janowa zwolniła 150 osób, a PKS Kraśnik 57. Chwilę później Tsubaki Hoover Polska z Kraśnika zapowiedziało zwolnienie 38 pracowników, a Fabryka Łożysk Tocznych aż 437 osób. Wczoraj związkowcy FŁT negocjowali z zarządem zmniejszenie redukcji. Udało się uratować 42 etaty.

– Zwolnienia będą mniejsze dzięki pomocy miasta, które umorzyło nam zaległy podatek – wyjaśnia Grzegorz Jasiński, prezes FŁT w Kraśniku.

Nadziei nie mają już pracownicy innych firm. W lipcu z pracy odeszło 50 pracowników Poczty Polskiej w województwie (najwięcej, bo 37 w Lublinie). 150 osób zwolniło też PKP Cargo (po 59 osób w Lublinie i Rykach, 26 w Chełmie i 10 w Zamościu). Trudną sytuację w Rykach pogłębił upadek firmy szwalniczej, która zwolniła 68 osób.

Więcej informacji o lubelskiej gospodarce na www.strefabiznesu.dziennikwschodni.pl

– Mamy pierwsze ofiary kryzysu – przyznaje Stanisław Jagiełło, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie. – Ale nie załamujemy rąk. W przyszłym tygodniu dostaniemy z Ministerstwa Pracy 19 mln zł na łagodzenie skutków bezrobocia. Bezrobotni mogą dostać 18 tys. zł na założenie firmy. Pieniądze się przydadzą, bo bezrobocie rośnie (z 11,6 proc. w lipcu do 11,7 proc. w sierpniu), a firmy planują dalsze zwolnienia.

W PKP Cargo w Łukowie z pracą mają się pożegnać 104 osoby, w Lublinie 66, w Rykach 47, a w Chełmie 28. W Dęblinie zwolnienie 25 osób zapowiedziały Wojskowe Zakłady Inwestycyjne. Zwalniać mają też oddziały banków. – Duże firmy są dziś w najgorszej sytuacji i to one najbardziej tną koszty – tłumaczy Jagiełło.

Kryzys nie ominął też PZL Świdnik. Od początku roku z pracy odeszło ok. 300 osób. – Miesięcznie ubywa nam średnio 40 pracowników. To na razie odejścia na emerytury, nie przedłużamy też umów na czas określony – tłumaczy Jan Mazur, rzecznik PZL.

Zwolnienie 48 osób zgłosił do WUP lubelski Protektor. Na zapowiedziach na razie się skończyło. – Są zamówienia, więc jest praca – mówi Dariusz Kubel, szef "Solidarności” w Protektorze.

O pracę nie muszą natomiast drżeć górnicy. Tylko w tym roku pracę w Bogdance znalazło 170 osób. – A kolejne 100 osób zatrudnimy do końca roku – mówi Tomasz Zięba, rzecznik kopalni.

(fp)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Zbigniew
beduin
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 lutego 2010 o 13:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Wczoraj związki kraśnickiej Fabryki Łożysk Tocznych negocjowały z zarządem zmniejszenie zwolnień. Udało się uratować 42 etaty. Wypowiedzenia dostanie 395 osób"

Jak można negocjować ilość etatów? Związkowiec ma lepsze rozeznanie na temat sytuacji finansowej i potrzeb firmy, czy zarządzający? Kompromis? Najwyżej strata będzie większa, o ileś tam złotych... Tylko co będzie, gdy zabraknie majątku Znowu winny będzie ten "on" z zewnątrz, a nie pracownicy? To dopiero początek zwolnień, jak to tak dalej będzie się toczyć.

Przeżyłem kiedyś upadek mojego zakładu.... i to też tak się zaczynało....
Rozwiń
Zbigniew
Zbigniew (23 lutego 2010 o 13:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wszystko rozbija się o twarz biurokracji gdzie zasiadają ludzie po znajomości ,niekompetentni i zawsze gotowi do PO-parcia paranoicznych POmysłów nie mających żadnych szans na urzeczywistnienie. Ten region skazany jest na raczkowanie z brudnym pampersem i dziurawą infrastrukturą .Pozostaje wszystkim świat reklam politycznych i pobożne marzenia o lepszej przyszłości !Bardzo śmieszne ! To już było i chyba będzie tak dalej .
Rozwiń
beduin
beduin (22 lutego 2010 o 22:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gość napisał:
przecież w Polsce nie ma kapitalizmu POpaprańcu, znasz takie pojęcia jak obowiązkowe ubezpieczenia społeczne?, obowiązkowe a wolne widzisz różnicę? Słyszałeś o koncesjach, zezwoleniach? Czy wiesz, że w paliwie masz 100% akcyzę wartości paliwa, podatek dochodowy, podatek belki, o tym też nie słyszałeś? A o uprawnieniach do wykonywania zawodu (wymagane studia z danego kierunku, doświadczenie w zawodzie itp.) to też nie słyszałeś. Ta fałszywa biurokracja kontroluje, żeby nie powiedzieć wszystko, to powiem prawie wszystko. W Polsce mam ustrój socjalistyczny, przez takich oszołomów jak ty, nasz kraj to dno (zalety demokracji).

Racja oj racja bolesna to wskazówka ale nie bez uzasadnienia .
Rozwiń
MARCIN76
MARCIN76 (4 września 2009 o 23:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z FŁT na budowe. Wynagrodzenie 10-15zł na godz, w Wawie 15-30. Nigdzie wiecej nae zarobicie.
Rozwiń
krzesimir
krzesimir (4 września 2009 o 13:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Stek bzdur. Te zwolnienia nie mają nic wspólnego z kryzysem a raczej z nieudolnością kadry zarządzającej(w przypadku WSK Świdnik prywatyzacja) bądź silną pozycją związkowców. Firmy prywatne trzymają się dobrze. Tu nie ma miejsca na spółki ,spółeczki i stanowiska dla szwagra.Może lepiej,żeby to wszystko upadło!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!