Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

3 września 2009 r.
19:05
Edytuj ten wpis

Lubelskie firmy tną etaty. Tysiąc osób do zwolnienia

0 9 A A

19 mln zł dostaniemy lada dzień na walkę z bezrobociem. A jest z czym walczyć. W wakacje na skutek zwolnień grupowych pracę w regionie straciło ponad pół tysiąca osób. Kolejny tysiąc firmy zgłosiły do zwolnień.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W najgorszej sytuacji jest Kraśnik i Janów Lubelski. W lipcu firma Komas z Janowa zwolniła 150 osób, a PKS Kraśnik 57. Chwilę później Tsubaki Hoover Polska z Kraśnika zapowiedziało zwolnienie 38 pracowników, a Fabryka Łożysk Tocznych aż 437 osób. Wczoraj związkowcy FŁT negocjowali z zarządem zmniejszenie redukcji. Udało się uratować 42 etaty.

– Zwolnienia będą mniejsze dzięki pomocy miasta, które umorzyło nam zaległy podatek – wyjaśnia Grzegorz Jasiński, prezes FŁT w Kraśniku.

Nadziei nie mają już pracownicy innych firm. W lipcu z pracy odeszło 50 pracowników Poczty Polskiej w województwie (najwięcej, bo 37 w Lublinie). 150 osób zwolniło też PKP Cargo (po 59 osób w Lublinie i Rykach, 26 w Chełmie i 10 w Zamościu). Trudną sytuację w Rykach pogłębił upadek firmy szwalniczej, która zwolniła 68 osób.

Więcej informacji o lubelskiej gospodarce na www.strefabiznesu.dziennikwschodni.pl

– Mamy pierwsze ofiary kryzysu – przyznaje Stanisław Jagiełło, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie. – Ale nie załamujemy rąk. W przyszłym tygodniu dostaniemy z Ministerstwa Pracy 19 mln zł na łagodzenie skutków bezrobocia. Bezrobotni mogą dostać 18 tys. zł na założenie firmy. Pieniądze się przydadzą, bo bezrobocie rośnie (z 11,6 proc. w lipcu do 11,7 proc. w sierpniu), a firmy planują dalsze zwolnienia.

W PKP Cargo w Łukowie z pracą mają się pożegnać 104 osoby, w Lublinie 66, w Rykach 47, a w Chełmie 28. W Dęblinie zwolnienie 25 osób zapowiedziały Wojskowe Zakłady Inwestycyjne. Zwalniać mają też oddziały banków. – Duże firmy są dziś w najgorszej sytuacji i to one najbardziej tną koszty – tłumaczy Jagiełło.

Kryzys nie ominął też PZL Świdnik. Od początku roku z pracy odeszło ok. 300 osób. – Miesięcznie ubywa nam średnio 40 pracowników. To na razie odejścia na emerytury, nie przedłużamy też umów na czas określony – tłumaczy Jan Mazur, rzecznik PZL.

Zwolnienie 48 osób zgłosił do WUP lubelski Protektor. Na zapowiedziach na razie się skończyło. – Są zamówienia, więc jest praca – mówi Dariusz Kubel, szef "Solidarności” w Protektorze.

O pracę nie muszą natomiast drżeć górnicy. Tylko w tym roku pracę w Bogdance znalazło 170 osób. – A kolejne 100 osób zatrudnimy do końca roku – mówi Tomasz Zięba, rzecznik kopalni.

(fp)

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 lutego 2010 o 13:23
"Wczoraj związki kraśnickiej Fabryki Łożysk Tocznych negocjowały z zarządem zmniejszenie zwolnień. Udało się uratować 42 etaty. Wypowiedzenia dostanie 395 osób"

Jak można negocjować ilość etatów? Związkowiec ma lepsze rozeznanie na temat sytuacji finansowej i potrzeb firmy, czy zarządzający? Kompromis? Najwyżej strata będzie większa, o ileś tam złotych... Tylko co będzie, gdy zabraknie majątku Znowu winny będzie ten "on" z zewnątrz, a nie pracownicy? To dopiero początek zwolnień, jak to tak dalej będzie się toczyć.

Przeżyłem kiedyś upadek mojego zakładu.... i to też tak się zaczynało....
"Wczoraj związki kraśnickiej Fabryki Łożysk Tocznych negocjowały z zarządem zmniejszenie zwolnień. Udało się uratować 42 etaty. Wypowiedzenia dostanie 395 osób"

Jak można negocjować ilość etatów? Związkowiec ma lepsze rozeznanie na temat sytuacji finansowej i potrzeb firmy, czy zarządzający? Kompromis? Najwyżej strata będzie większa, o ileś tam złotych... Tylko co będzie, gdy zabraknie majątku Znowu winny będzie ten "on" z zewnątrz, a nie pracownicy? To dopiero początek zwolnień, jak to tak dalej będzie się ... rozwiń
Avatar
Zbigniew / 23 lutego 2010 o 13:03
Wszystko rozbija się o twarz biurokracji gdzie zasiadają ludzie po znajomości ,niekompetentni i zawsze gotowi do PO-parcia paranoicznych POmysłów nie mających żadnych szans na urzeczywistnienie. Ten region skazany jest na raczkowanie z brudnym pampersem i dziurawą infrastrukturą .Pozostaje wszystkim świat reklam politycznych i pobożne marzenia o lepszej przyszłości !Bardzo śmieszne ! To już było i chyba będzie tak dalej .
Avatar
beduin / 22 lutego 2010 o 22:11
Gość napisał:
przecież w Polsce nie ma kapitalizmu POpaprańcu, znasz takie pojęcia jak obowiązkowe ubezpieczenia społeczne?, obowiązkowe a wolne widzisz różnicę? Słyszałeś o koncesjach, zezwoleniach? Czy wiesz, że w paliwie masz 100% akcyzę wartości paliwa, podatek dochodowy, podatek belki, o tym też nie słyszałeś? A o uprawnieniach do wykonywania zawodu (wymagane studia z danego kierunku, doświadczenie w zawodzie itp.) to też nie słyszałeś. Ta fałszywa biurokracja kontroluje, żeby nie powiedzieć wszystko, to powiem prawie wszystko. W Polsce mam ustrój socjalistyczny, przez takich oszołomów jak ty, nasz kraj to dno (zalety demokracji).

Racja oj racja bolesna to wskazówka ale nie bez uzasadnienia .

Racja oj racja bolesna to wskazówka ale nie bez uzasadnienia . rozwiń
Avatar
MARCIN76 / 4 września 2009 o 23:14
Z FŁT na budowe. Wynagrodzenie 10-15zł na godz, w Wawie 15-30. Nigdzie wiecej nae zarobicie.
Avatar
krzesimir / 4 września 2009 o 13:21
Stek bzdur. Te zwolnienia nie mają nic wspólnego z kryzysem a raczej z nieudolnością kadry zarządzającej(w przypadku WSK Świdnik prywatyzacja) bądź silną pozycją związkowców. Firmy prywatne trzymają się dobrze. Tu nie ma miejsca na spółki ,spółeczki i stanowiska dla szwagra.Może lepiej,żeby to wszystko upadło!!!
Avatar
kiko / 4 września 2009 o 11:31
Fajnie podają w Kraśniku informacje ze zwolnienia ponad 400 osób jako sukces miasta i uratowanie czterdziestu kilku etatów, czysty PR miasta, w każdej informacji podawane jest jak to miasto umorzyło podatek i dzieki tem 40kilka osób bedzie miało prace. Z jednej strony bardzo dobrze ale wydaję mi sie, że to wszystko było wkalkulowane i zrobiono z tego niezłą akcję marketingową burmistrza
Avatar
Chłop Polski / 4 września 2009 o 10:47
Natomiast w Kurierze Lubelskim piszą,że lublinianie są zadowoleni bo im PO wakacjach pensje podskoczyły w górę.W związku z tym mam pytanie do szpitala w Abramowicach -czy im przypadkiem nie wzrosła liczba pacjentów z wykształceniem dziennikarskim i socjologicznym?.
Avatar
Gość / 4 września 2009 o 09:47
OKEY napisał:
BARDZO DOBEZE,NIECH POCZUJĄ KAPITALIZM I WOLNĄ POLSKĘ,JAK DO GARA NIE BĘDZIE CO WŁOZYĆ,TO ODECHCE IM SIE WOLNOSCIMŻLW WAM BYŁO ZA KOMUNY,,,TERAZ NA OBIAD DO PANA KSIĘDZA


przecież w Polsce nie ma kapitalizmu POpaprańcu, znasz takie pojęcia jak obowiązkowe ubezpieczenia społeczne?, obowiązkowe a wolne widzisz różnicę? Słyszałeś o koncesjach, zezwoleniach? Czy wiesz, że w paliwie masz 100% akcyzę wartości paliwa, podatek dochodowy, podatek belki, o tym też nie słyszałeś? A o uprawnieniach do wykonywania zawodu (wymagane studia z danego kierunku, doświadczenie w zawodzie itp.) to też nie słyszałeś. Ta fałszywa biurokracja kontroluje, żeby nie powiedzieć wszystko, to powiem prawie wszystko. W Polsce mam ustrój socjalistyczny, przez takich oszołomów jak ty, nasz kraj to dno (zalety demokracji).


przecież w Polsce nie ma kapitalizmu POpaprańcu, znasz takie pojęcia jak obowiązkowe ubezpieczenia społeczne?, obowiązkowe a wolne widzisz różnicę? Słyszałeś o koncesjach, zezwoleniach? Czy wiesz, że w paliwie masz 100% akcyzę wartości paliwa, podatek dochodowy, podatek belki, o tym też nie słyszałeś? A o uprawnieniach do wykonywania zawodu (wymagane studia z danego kierunku, doświadczenie w zawodzie itp.) to też nie słyszałeś. Ta fałszywa biurokracja kontroluje, żeby nie powiedzieć wszystko, to powiem prawie wszy... rozwiń
Avatar
OKEY / 4 września 2009 o 09:14
BARDZO DOBEZE,NIECH POCZUJĄ KAPITALIZM I WOLNĄ POLSKĘ,JAK DO GARA NIE BĘDZIE CO WŁOZYĆ,TO ODECHCE IM SIE WOLNOSCIMŻLW WAM BYŁO ZA KOMUNY,,,TERAZ NA OBIAD DO PANA KSIĘDZA
Avatar
Gość / 23 lutego 2010 o 13:23
"Wczoraj związki kraśnickiej Fabryki Łożysk Tocznych negocjowały z zarządem zmniejszenie zwolnień. Udało się uratować 42 etaty. Wypowiedzenia dostanie 395 osób"

Jak można negocjować ilość etatów? Związkowiec ma lepsze rozeznanie na temat sytuacji finansowej i potrzeb firmy, czy zarządzający? Kompromis? Najwyżej strata będzie większa, o ileś tam złotych... Tylko co będzie, gdy zabraknie majątku Znowu winny będzie ten "on" z zewnątrz, a nie pracownicy? To dopiero początek zwolnień, jak to tak dalej będzie się toczyć.

Przeżyłem kiedyś upadek mojego zakładu.... i to też tak się zaczynało....
"Wczoraj związki kraśnickiej Fabryki Łożysk Tocznych negocjowały z zarządem zmniejszenie zwolnień. Udało się uratować 42 etaty. Wypowiedzenia dostanie 395 osób"

Jak można negocjować ilość etatów? Związkowiec ma lepsze rozeznanie na temat sytuacji finansowej i potrzeb firmy, czy zarządzający? Kompromis? Najwyżej strata będzie większa, o ileś tam złotych... Tylko co będzie, gdy zabraknie majątku Znowu winny będzie ten "on" z zewnątrz, a nie pracownicy? To dopiero początek zwolnień, jak to tak dalej będzie się ... rozwiń
Avatar
Zbigniew / 23 lutego 2010 o 13:03
Wszystko rozbija się o twarz biurokracji gdzie zasiadają ludzie po znajomości ,niekompetentni i zawsze gotowi do PO-parcia paranoicznych POmysłów nie mających żadnych szans na urzeczywistnienie. Ten region skazany jest na raczkowanie z brudnym pampersem i dziurawą infrastrukturą .Pozostaje wszystkim świat reklam politycznych i pobożne marzenia o lepszej przyszłości !Bardzo śmieszne ! To już było i chyba będzie tak dalej .
Avatar
beduin / 22 lutego 2010 o 22:11
Gość napisał:
przecież w Polsce nie ma kapitalizmu POpaprańcu, znasz takie pojęcia jak obowiązkowe ubezpieczenia społeczne?, obowiązkowe a wolne widzisz różnicę? Słyszałeś o koncesjach, zezwoleniach? Czy wiesz, że w paliwie masz 100% akcyzę wartości paliwa, podatek dochodowy, podatek belki, o tym też nie słyszałeś? A o uprawnieniach do wykonywania zawodu (wymagane studia z danego kierunku, doświadczenie w zawodzie itp.) to też nie słyszałeś. Ta fałszywa biurokracja kontroluje, żeby nie powiedzieć wszystko, to powiem prawie wszystko. W Polsce mam ustrój socjalistyczny, przez takich oszołomów jak ty, nasz kraj to dno (zalety demokracji).

Racja oj racja bolesna to wskazówka ale nie bez uzasadnienia .

Racja oj racja bolesna to wskazówka ale nie bez uzasadnienia . rozwiń
Avatar
MARCIN76 / 4 września 2009 o 23:14
Z FŁT na budowe. Wynagrodzenie 10-15zł na godz, w Wawie 15-30. Nigdzie wiecej nae zarobicie.
Avatar
krzesimir / 4 września 2009 o 13:21
Stek bzdur. Te zwolnienia nie mają nic wspólnego z kryzysem a raczej z nieudolnością kadry zarządzającej(w przypadku WSK Świdnik prywatyzacja) bądź silną pozycją związkowców. Firmy prywatne trzymają się dobrze. Tu nie ma miejsca na spółki ,spółeczki i stanowiska dla szwagra.Może lepiej,żeby to wszystko upadło!!!
Avatar
kiko / 4 września 2009 o 11:31
Fajnie podają w Kraśniku informacje ze zwolnienia ponad 400 osób jako sukces miasta i uratowanie czterdziestu kilku etatów, czysty PR miasta, w każdej informacji podawane jest jak to miasto umorzyło podatek i dzieki tem 40kilka osób bedzie miało prace. Z jednej strony bardzo dobrze ale wydaję mi sie, że to wszystko było wkalkulowane i zrobiono z tego niezłą akcję marketingową burmistrza
Avatar
Chłop Polski / 4 września 2009 o 10:47
Natomiast w Kurierze Lubelskim piszą,że lublinianie są zadowoleni bo im PO wakacjach pensje podskoczyły w górę.W związku z tym mam pytanie do szpitala w Abramowicach -czy im przypadkiem nie wzrosła liczba pacjentów z wykształceniem dziennikarskim i socjologicznym?.
Avatar
Gość / 4 września 2009 o 09:47
OKEY napisał:
BARDZO DOBEZE,NIECH POCZUJĄ KAPITALIZM I WOLNĄ POLSKĘ,JAK DO GARA NIE BĘDZIE CO WŁOZYĆ,TO ODECHCE IM SIE WOLNOSCIMŻLW WAM BYŁO ZA KOMUNY,,,TERAZ NA OBIAD DO PANA KSIĘDZA


przecież w Polsce nie ma kapitalizmu POpaprańcu, znasz takie pojęcia jak obowiązkowe ubezpieczenia społeczne?, obowiązkowe a wolne widzisz różnicę? Słyszałeś o koncesjach, zezwoleniach? Czy wiesz, że w paliwie masz 100% akcyzę wartości paliwa, podatek dochodowy, podatek belki, o tym też nie słyszałeś? A o uprawnieniach do wykonywania zawodu (wymagane studia z danego kierunku, doświadczenie w zawodzie itp.) to też nie słyszałeś. Ta fałszywa biurokracja kontroluje, żeby nie powiedzieć wszystko, to powiem prawie wszystko. W Polsce mam ustrój socjalistyczny, przez takich oszołomów jak ty, nasz kraj to dno (zalety demokracji).


przecież w Polsce nie ma kapitalizmu POpaprańcu, znasz takie pojęcia jak obowiązkowe ubezpieczenia społeczne?, obowiązkowe a wolne widzisz różnicę? Słyszałeś o koncesjach, zezwoleniach? Czy wiesz, że w paliwie masz 100% akcyzę wartości paliwa, podatek dochodowy, podatek belki, o tym też nie słyszałeś? A o uprawnieniach do wykonywania zawodu (wymagane studia z danego kierunku, doświadczenie w zawodzie itp.) to też nie słyszałeś. Ta fałszywa biurokracja kontroluje, żeby nie powiedzieć wszystko, to powiem prawie wszy... rozwiń
Avatar
OKEY / 4 września 2009 o 09:14
BARDZO DOBEZE,NIECH POCZUJĄ KAPITALIZM I WOLNĄ POLSKĘ,JAK DO GARA NIE BĘDZIE CO WŁOZYĆ,TO ODECHCE IM SIE WOLNOSCIMŻLW WAM BYŁO ZA KOMUNY,,,TERAZ NA OBIAD DO PANA KSIĘDZA
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dzieje Puław: Pogoń litewska. Analiza herbu Czartoryskich
HISTORIA

Dzieje Puław: Pogoń litewska. Analiza herbu Czartoryskich 0 0

Herb to ustalona według reguł heraldycznych oznaka osoby, rodziny, miasta, prowincji czy państwa. Natomiast herby rycerskie, znane od XIX wieku, były dziedzicznymi oznakami przynależności do stanu szlacheckiego. Wywodziły się od znaków umieszczanych na barwionych chorągwiach, a od XII wieku także na różnych częściach uzbrojenia w celu odróżnienia oddziałów i poszczególnych rycerzy średniowiecznych.

Wernisaż wystawy "Sacrum Profanum" w Nałęczowie
27 maja 2018, 14:30

Wernisaż wystawy "Sacrum Profanum" w Nałęczowie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Nałęczowski Ośrodek Kultury (ul. Lipowa 6) zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Aleksandry Anny Janeczek i Leszka Janeczka - Sacrum Profanum. Otwarcie ekspozycji odbędzie się 27 maja o godz. 14.30.

Niedziela, 27 maja. Sprawdź, czy tego dnia zrobisz zakupy

Niedziela, 27 maja. Sprawdź, czy tego dnia zrobisz zakupy 9 4

27 maja jest niedzielą handlową - tego dnia bez ograniczeń możemy zrobić zakupy. Poniżej publikujemy harmonogram na kolejne tygodnie.

Wystawa Urszuli Tomasiak w Bibliotece Miejskiej w Puławach
29 maja 2018, 18:00

Wystawa Urszuli Tomasiak w Bibliotece Miejskiej w Puławach 3 0

Co Gdzie Kiedy. 29 maja o godz. 18 w Galerii Inter Libros, w Bibliotece Miejskiej w Puławach, odbędzie się wernisaż wystawy prac Urszuli Tomasiak.

Kultywują tradycję Wojska II RP. Nie lubią, jak się ich nazywa rekonstruktorami
galeria

Kultywują tradycję Wojska II RP. Nie lubią, jak się ich nazywa rekonstruktorami 2 0

Nie lubią, gdy nazywa się ich rekonstruktorami historii. Są osobami ją ożywiającymi. Członkowie Kawalerii Ochotniczej kultywują tradycję Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej

Liga Mistrzów dla Realu Madryt!

Liga Mistrzów dla Realu Madryt! 0 2

W rozegranym w Kijowie finale najważniejszych europejskich rozgrywek „Królewscy” pokonali Liverpool 3:1. Bohaterem spotkania okazał się Gareth Bale, który zdobył dwa gole, a antybohaterem– bramkarz ekipy z Wysp Brytyjskich – Loris Karius

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor 8 1

Motor przedłużył swoje nadzieje na awans do II ligi dzięki sobotniej wygranej z Chełmianką (2:0). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie
galeria

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie 0 3

Nie była ani szczupła, ani gruba. Ani wysoka, ani niska. Włosy? Ciemny blond. Chyba. Pani Maria. Maria Chomentowska. Mistrzyni skrytości. Perfekcyjna i pracowita. Architekt wnętrz, projektantka. Zaproponowane przez nią kilkadziesiąt lat temu rozwiązania, nadal są nowatorskie. I świetnie się sprawdzają. Jej życie zawodowe podzielone na kilka okresów, dopiero teraz doczekało się pierwszej monograficznej wystawy i opracowania. Życie prywatne zostanie prywatnym już chyba na zawsze. Gdy najbliżsi chcieli zacząć zadawać pytania, już nie miał kto odpowiadać. Znajomi nigdy nie pytali, bo czuli, że pytać nie powinni

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą 2 15

Kolejki cudów nie było. Wisła powalczyła w Radomiu, ale urwała gospodarzom tylko jeden punkt po remisie 2:2. Znicz Pruszków i MKS Kluczbork wygrały swoje mecze. A to oznacza, że puławianie muszą przełknąć bardzo gorzką pigułkę. Właśnie zaliczyli drugi spadek z rzędu i w następnym sezonie zagrają w III lidze

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich