Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

15 lipca 2013 r.
19:55
Edytuj ten wpis

Lubelskie się wyludnia. Ubyło 40 tys. mieszkańców

0 45 A A
Różnica w liczbie mieszkańców w powiatach w latach 2000–2012 (Maciej Kaczanowski)
Różnica w liczbie mieszkańców w powiatach w latach 2000–2012 (Maciej Kaczanowski)

Lubelskie się wyludnia. Przez ostatnie 12 lat z mapy regionu "zniknęło” 40-tysięczne miasto. Kto zostaje, coraz częściej wybiera życie na wsi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Takie wyniki przynoszą najnowsze badania statystyków. W całym regionie ubywa mieszkańców. Proces ten trwa od połowy lat dziewięćdziesiątych. Przyczynia się do tego zarówno ujemny przyrost naturalny, jak i migracje. Według Głównego Urzędu Statystycznego, taka tendencja utrzyma się co najmniej do 2035 roku.

Na koniec ubiegłego roku Lubelskie zamieszkiwało nieco ponad 2,1 mln ludzi. To o ponad 6 tys. mniej niż rok wcześniej. A w porównaniu z 2000 rokiem liczba ludności spadła o ponad 40,5 tys. osób. Odwrotne zjawisko naukowcy zauważyli tylko w trzech powiatach: lubelskim, łęczyńskim i świdnickim. W drugim przypadku przyczyną jest dodatni przyrost naturalny. Z kolei dodatni wynik powiatu lubelskiego to wynik przeprowadzek. Coraz więcej ludzi przenosi się ze stolicy regionu na obrzeża miasta.

W rezultacie przybyło mieszkańców w gminach Wólka i Konopnica. Największy wzrost, ponad 3 proc., zanotowano jednak w gminie Głusk.

– Bliskość dużego miasta, dobra infrastruktura i rozbudowana baza edukacyjna. To główne przyczyny takiego stanu rzeczy – wylicza Bogusław Kukuryk, sekretarz gminy. – Ta tendencja trwa od lat. Budujemy kanalizację, gazociągi, drogi. Co roku jedną trzecią budżetu przeznaczamy na tego rodzaju inwestycje. Tylko od początku roku ogłosiliśmy 14 przetargów na chodniki, drogi czy oświetlenie. To procentuje.
Widać to choćby w Kalinówce, Ćmiłowie czy Mętowie. – Cały czas przybywa tam nowych domów. Wpływają na to również atrakcyjne ceny gruntów – dodaje Kukuryk. – Pod tym względem jest znacznie lepiej niż np. w Konopnicy.

Okolice Lublina przyciągają mieszkańców. Na przeciwnym biegunie są powiaty krasnostawski i hrubieszowski. Tam odnotowano największy ubytek ludności.

W Lubelskiem 106 kobiet przypada średnio na 100 mężczyzn. W miastach wskaźnik ten sięga 112. Najwięcej kobiet na 100 mężczyzn jest w Lublinie, aż 117. Nieco mniejsze dysproporcje widać w Chełmie i Zamościu. Martwić może struktura ludności. Od 2000 roku liczba dzieci zmalała o ponad jedną czwartą. Jednocześnie grupa dorosłych wzrosła o ponad 3 proc., a osób w sile wieku wzrosła blisko o 8 proc. Starzejemy się. Przeciętny mieszkaniec regionu ma nieco ponad 38 lat.

Komentarze 45

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Łukasz / 17 sierpnia 2013 o 10:00

Tak jest we wszystkich wschodnich woj. podkarpackim,lubelskimi, podlaskim i warmińsko-mazurskim, ale w innych też, jeśli chodzi o aglomerację lubelską realnie liczba ludności delikatnie się zwiększyła biorąc jako całość Lublin i powiaty ziemskie: lubelski, łęczyński i świdnicki. Lublin jako jedyne miasto w Polsce pow. 300 tyś ma jeszcze dodatni przyrost - tyle że dużo mieszkańców przenosi się wokół miasta następuje sub- i semi- urbanizacja ośrodka. Inne miasta wybrały inną drogę np. mniejszy dwukrotnie Rzeszów przyłączył sąsiednie tereny gminne i "urósł" z 66 do 112 km2 w latach 2005-2012 - ale taka polityka to półśrodki, miasta 100-200 delikatnie się powiększają ale i tak będzie, że np. Rzeszów z ok 180 tyś urośnie jeszcze wg. prognoz do ok 200 tyś i zacznie się pomału kurczyć. Kielce już tego doświadczają.

Wracając do Lublina i jego kształtującej się aglomeracji, to może ona się rozwijać na +, mam nadzieje że inwestycje infrastrukturalne miasta i Lubelszczyzny trochę zaprocentują, ale potrzeba jeszcze nowych miejsc pracy - coś się ruszyło, ale to jeszcze mało potrzeba jeszcze 2000-4000 miejsc pracy najlepiej w średnich przedsiębiorstwach takich po 150-500 pracowników. Potrzeba nam tez bardziej przychylnego rządu który skieruje tu duże inwestycje, a nie tylko do Warszawy, Krakowa, Wrocławia... itd. Gdyby nie upór mieszkańców Lubelskiego i mieszkańców Lublina to 70 km S17 też by nie było.

To gdzie ta lubelszczyzna w Lubelskim właściwie jest,bo ja coś nie kapuje.

Do pewnego stopnia się z tobą zgodzę że np: upór mieszkańców Lubelszczyzny zaprocentował budową s17 jednak jeśli te miejsca pracy nie powstaną w ciągu najbliższych 5 lat ( dosłownie) to kolejne 15-40tys ludzi albo wyjedzie lub zapije się na śmierć.Problemem województwa lubleskiego są jego beznadziejne władze: prezydenci Lublina, Zamościa, Chełma to nie politycy tylko polityczne kaleki nie potrafią nic zrobić dla lubelszczyzny. Nie głosujmy na nich. Jedyne co możemy zrobić dla naszego województwa i Polski to mieć własny rozum i kierować się dobrem lokalnym aby nasz region był wizytówką Polski.

Nie głosujcie na Żuka, on dla Lublina nic nie zrobił.

z tobą zgodzę że np: upór mieszkańców Lubelszczyzny zaprocentował budową s17 jednak jeśli te miejsca pracy nie powstaną w ciągu najbliższych 5 lat ( dosłownie) to kolejne 15-40tys ludzi albo wyjedzie lub zapije się na śmierć.Problemem województwa lubleskiego są jego beznadziejne władze: prezydenci Lublina, Zamościa, Chełma to nie politycy tylko polityczne kaleki nie potrafią nic zrobić dla lubelszczyzny. Nie głosujmy na nich. Jedyne co możemy zrobić dla naszego województwa i Polski to mieć własny rozum i kierować się dobrem lokalnym aby na... rozwiń
Avatar
Stella / 19 lipca 2013 o 07:53

Jak premier wydaje pieniądze POdatników na sukienki i POdpaski dla swojej starej,to jak może być dobrze w tym kraju.  I ma nie być deficytu, aż 24 miliardy !!!!  Gdzie POLSKO zmierzasz ???

No weż i przestań,mój stary jest zwykłym hydraulikiem,ale jeszcze na sukienkę lub na paczkę podpasek czy prezerwatyw to go jeszcze stać kupić za swoje !!!

Avatar
hgw / 18 lipca 2013 o 23:24

tylko JOW  www.ZMIELENI.pl  czas na zmiany i zrobić REWOLUCJIE !!!

Avatar
Gość / 18 lipca 2013 o 16:38

biegaj kochający inaczej z transparentami dalej nałóż sobie chustkę na głowę zatrzyma ci trochę toponiejącego móżdżku

Avatar
schaboszczak / 18 lipca 2013 o 15:38

Widzisz człowieczku jak cię omamili w 1980 i 1981r,a ty  biegałeś z ulotkami i sztandarami budowałeś nową Polskę, "chciałeś Polski sraj w konewkę".

Czy ty Qurwa CZERWONA CIOTO jesteś producentem tych POdpasek że tak bronisz tych komuchów i nieudaczników ???

Avatar
nieS / 18 lipca 2013 o 15:09

Teraz sobie policz,jak umiesz liczyć,rodzina rozwojowa,dzieci,wnuki,wnuków dzieci itd. Chłopie , przecież braknie banków,spółek skarbu państwa aby te wszystkie POcioty takimi ciepłymi POsadkami obdzielić. Tak się właśnie rodzi ŚITWA,KLIKA,NEPOTYZM itd. Tuskowi już dziękujemy.

Widzisz człowieczku jak cię omamili w 1980 i 1981r,a ty  biegałeś z ulotkami i sztandarami budowałeś nową Polskę, "chciałeś Polski sraj w konewkę".

Avatar
Gość / 18 lipca 2013 o 13:31

Dlatego tusk muśi odejść !!!


już był niejeden i wuja zrobił, a to wszystko się zaczęło wpieprzania się w rzadzenie bolkaaaaaa

Avatar
Gość / 18 lipca 2013 o 13:29

Kaczyński na ochronę swoich zabytkowych genitalii wydaje znacznie więcej i nawet nic   nie spłodził truteń.!!!!!!


spłodzić to byle wuj potrafi, ile to roboty wsadzić i wyjąć, a wsadzać i nie zrobić to jest dopiero sztuka, mało ci mamy niechcianych dzieci przez to wsadzanie

Avatar
Gość / 18 lipca 2013 o 09:38

ale za to rodzina rozwojowa są dzieci są wnuki praca dla nauczycieli itp. a z takich pustaków to co "ino smród durniu ino smród i jeszcze dodatkowa ochrona,fajnie wygląda jak czterech rosłych chroni kurdupla,a kto chciałby sobie takim g....nem zbrukać ręce?

Teraz sobie policz,jak umiesz liczyć,rodzina rozwojowa,dzieci,wnuki,wnuków dzieci itd. Chłopie , przecież braknie banków,spółek skarbu państwa aby te wszystkie POcioty takimi ciepłymi POsadkami obdzielić. Tak się właśnie rodzi ŚITWA,KLIKA,NEPOTYZM itd. Tuskowi już dziękujemy.

Teraz sobie policz,jak umiesz liczyć,rodzina rozwojowa,dzieci,wnuki,wnuków dzieci itd. Chłopie , przecież braknie banków,spółek skarbu państwa aby te wszystkie POcioty takimi ciepłymi POsadkami obdzielić. Tak się właśnie rodzi ŚITWA,KLIKA,NEPOTYZM itd. Tuskowi już dziękujemy.

rozwiń
Avatar
bizneswomen / 18 lipca 2013 o 09:09

Takiego pseudo księgowego co by się pomylił o 24,5 miliarda,to się z mety wypi.rdala z roboty,a nie karmić go jeszcze nagrodami.

Avatar
Łukasz / 17 sierpnia 2013 o 10:00

Tak jest we wszystkich wschodnich woj. podkarpackim,lubelskimi, podlaskim i warmińsko-mazurskim, ale w innych też, jeśli chodzi o aglomerację lubelską realnie liczba ludności delikatnie się zwiększyła biorąc jako całość Lublin i powiaty ziemskie: lubelski, łęczyński i świdnicki. Lublin jako jedyne miasto w Polsce pow. 300 tyś ma jeszcze dodatni przyrost - tyle że dużo mieszkańców przenosi się wokół miasta następuje sub- i semi- urbanizacja ośrodka. Inne miasta wybrały inną drogę np. mniejszy dwukrotnie Rzeszów przyłączył sąsiednie tereny gminne i "urósł" z 66 do 112 km2 w latach 2005-2012 - ale taka polityka to półśrodki, miasta 100-200 delikatnie się powiększają ale i tak będzie, że np. Rzeszów z ok 180 tyś urośnie jeszcze wg. prognoz do ok 200 tyś i zacznie się pomału kurczyć. Kielce już tego doświadczają.

Wracając do Lublina i jego kształtującej się aglomeracji, to może ona się rozwijać na +, mam nadzieje że inwestycje infrastrukturalne miasta i Lubelszczyzny trochę zaprocentują, ale potrzeba jeszcze nowych miejsc pracy - coś się ruszyło, ale to jeszcze mało potrzeba jeszcze 2000-4000 miejsc pracy najlepiej w średnich przedsiębiorstwach takich po 150-500 pracowników. Potrzeba nam tez bardziej przychylnego rządu który skieruje tu duże inwestycje, a nie tylko do Warszawy, Krakowa, Wrocławia... itd. Gdyby nie upór mieszkańców Lubelskiego i mieszkańców Lublina to 70 km S17 też by nie było.

To gdzie ta lubelszczyzna w Lubelskim właściwie jest,bo ja coś nie kapuje.

Do pewnego stopnia się z tobą zgodzę że np: upór mieszkańców Lubelszczyzny zaprocentował budową s17 jednak jeśli te miejsca pracy nie powstaną w ciągu najbliższych 5 lat ( dosłownie) to kolejne 15-40tys ludzi albo wyjedzie lub zapije się na śmierć.Problemem województwa lubleskiego są jego beznadziejne władze: prezydenci Lublina, Zamościa, Chełma to nie politycy tylko polityczne kaleki nie potrafią nic zrobić dla lubelszczyzny. Nie głosujmy na nich. Jedyne co możemy zrobić dla naszego województwa i Polski to mieć własny rozum i kierować się dobrem lokalnym aby nasz region był wizytówką Polski.

Nie głosujcie na Żuka, on dla Lublina nic nie zrobił.

z tobą zgodzę że np: upór mieszkańców Lubelszczyzny zaprocentował budową s17 jednak jeśli te miejsca pracy nie powstaną w ciągu najbliższych 5 lat ( dosłownie) to kolejne 15-40tys ludzi albo wyjedzie lub zapije się na śmierć.Problemem województwa lubleskiego są jego beznadziejne władze: prezydenci Lublina, Zamościa, Chełma to nie politycy tylko polityczne kaleki nie potrafią nic zrobić dla lubelszczyzny. Nie głosujmy na nich. Jedyne co możemy zrobić dla naszego województwa i Polski to mieć własny rozum i kierować się dobrem lokalnym aby na... rozwiń
Avatar
Stella / 19 lipca 2013 o 07:53

Jak premier wydaje pieniądze POdatników na sukienki i POdpaski dla swojej starej,to jak może być dobrze w tym kraju.  I ma nie być deficytu, aż 24 miliardy !!!!  Gdzie POLSKO zmierzasz ???

No weż i przestań,mój stary jest zwykłym hydraulikiem,ale jeszcze na sukienkę lub na paczkę podpasek czy prezerwatyw to go jeszcze stać kupić za swoje !!!

Avatar
hgw / 18 lipca 2013 o 23:24

tylko JOW  www.ZMIELENI.pl  czas na zmiany i zrobić REWOLUCJIE !!!

Avatar
Gość / 18 lipca 2013 o 16:38

biegaj kochający inaczej z transparentami dalej nałóż sobie chustkę na głowę zatrzyma ci trochę toponiejącego móżdżku

Avatar
schaboszczak / 18 lipca 2013 o 15:38

Widzisz człowieczku jak cię omamili w 1980 i 1981r,a ty  biegałeś z ulotkami i sztandarami budowałeś nową Polskę, "chciałeś Polski sraj w konewkę".

Czy ty Qurwa CZERWONA CIOTO jesteś producentem tych POdpasek że tak bronisz tych komuchów i nieudaczników ???

Avatar
nieS / 18 lipca 2013 o 15:09

Teraz sobie policz,jak umiesz liczyć,rodzina rozwojowa,dzieci,wnuki,wnuków dzieci itd. Chłopie , przecież braknie banków,spółek skarbu państwa aby te wszystkie POcioty takimi ciepłymi POsadkami obdzielić. Tak się właśnie rodzi ŚITWA,KLIKA,NEPOTYZM itd. Tuskowi już dziękujemy.

Widzisz człowieczku jak cię omamili w 1980 i 1981r,a ty  biegałeś z ulotkami i sztandarami budowałeś nową Polskę, "chciałeś Polski sraj w konewkę".

Avatar
Gość / 18 lipca 2013 o 13:31

Dlatego tusk muśi odejść !!!


już był niejeden i wuja zrobił, a to wszystko się zaczęło wpieprzania się w rzadzenie bolkaaaaaa

Avatar
Gość / 18 lipca 2013 o 13:29

Kaczyński na ochronę swoich zabytkowych genitalii wydaje znacznie więcej i nawet nic   nie spłodził truteń.!!!!!!


spłodzić to byle wuj potrafi, ile to roboty wsadzić i wyjąć, a wsadzać i nie zrobić to jest dopiero sztuka, mało ci mamy niechcianych dzieci przez to wsadzanie

Avatar
Gość / 18 lipca 2013 o 09:38

ale za to rodzina rozwojowa są dzieci są wnuki praca dla nauczycieli itp. a z takich pustaków to co "ino smród durniu ino smród i jeszcze dodatkowa ochrona,fajnie wygląda jak czterech rosłych chroni kurdupla,a kto chciałby sobie takim g....nem zbrukać ręce?

Teraz sobie policz,jak umiesz liczyć,rodzina rozwojowa,dzieci,wnuki,wnuków dzieci itd. Chłopie , przecież braknie banków,spółek skarbu państwa aby te wszystkie POcioty takimi ciepłymi POsadkami obdzielić. Tak się właśnie rodzi ŚITWA,KLIKA,NEPOTYZM itd. Tuskowi już dziękujemy.

Teraz sobie policz,jak umiesz liczyć,rodzina rozwojowa,dzieci,wnuki,wnuków dzieci itd. Chłopie , przecież braknie banków,spółek skarbu państwa aby te wszystkie POcioty takimi ciepłymi POsadkami obdzielić. Tak się właśnie rodzi ŚITWA,KLIKA,NEPOTYZM itd. Tuskowi już dziękujemy.

rozwiń
Avatar
bizneswomen / 18 lipca 2013 o 09:09

Takiego pseudo księgowego co by się pomylił o 24,5 miliarda,to się z mety wypi.rdala z roboty,a nie karmić go jeszcze nagrodami.