wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Lubelskie się wyludnia. Ubyło 40 tys. mieszkańców

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 lipca 2013, 19:55

Różnica w liczbie mieszkańców w powiatach w latach 2000–2012 (Maciej Kaczanowski)
Różnica w liczbie mieszkańców w powiatach w latach 2000–2012 (Maciej Kaczanowski)

Lubelskie się wyludnia. Przez ostatnie 12 lat z mapy regionu "zniknęło” 40-tysięczne miasto. Kto zostaje, coraz częściej wybiera życie na wsi.

Takie wyniki przynoszą najnowsze badania statystyków. W całym regionie ubywa mieszkańców. Proces ten trwa od połowy lat dziewięćdziesiątych. Przyczynia się do tego zarówno ujemny przyrost naturalny, jak i migracje. Według Głównego Urzędu Statystycznego, taka tendencja utrzyma się co najmniej do 2035 roku.

Na koniec ubiegłego roku Lubelskie zamieszkiwało nieco ponad 2,1 mln ludzi. To o ponad 6 tys. mniej niż rok wcześniej. A w porównaniu z 2000 rokiem liczba ludności spadła o ponad 40,5 tys. osób. Odwrotne zjawisko naukowcy zauważyli tylko w trzech powiatach: lubelskim, łęczyńskim i świdnickim. W drugim przypadku przyczyną jest dodatni przyrost naturalny. Z kolei dodatni wynik powiatu lubelskiego to wynik przeprowadzek. Coraz więcej ludzi przenosi się ze stolicy regionu na obrzeża miasta.

W rezultacie przybyło mieszkańców w gminach Wólka i Konopnica. Największy wzrost, ponad 3 proc., zanotowano jednak w gminie Głusk.

– Bliskość dużego miasta, dobra infrastruktura i rozbudowana baza edukacyjna. To główne przyczyny takiego stanu rzeczy – wylicza Bogusław Kukuryk, sekretarz gminy. – Ta tendencja trwa od lat. Budujemy kanalizację, gazociągi, drogi. Co roku jedną trzecią budżetu przeznaczamy na tego rodzaju inwestycje. Tylko od początku roku ogłosiliśmy 14 przetargów na chodniki, drogi czy oświetlenie. To procentuje.

Widać to choćby w Kalinówce, Ćmiłowie czy Mętowie. – Cały czas przybywa tam nowych domów. Wpływają na to również atrakcyjne ceny gruntów – dodaje Kukuryk. – Pod tym względem jest znacznie lepiej niż np. w Konopnicy.

Okolice Lublina przyciągają mieszkańców. Na przeciwnym biegunie są powiaty krasnostawski i hrubieszowski. Tam odnotowano największy ubytek ludności.

W Lubelskiem 106 kobiet przypada średnio na 100 mężczyzn. W miastach wskaźnik ten sięga 112. Najwięcej kobiet na 100 mężczyzn jest w Lublinie, aż 117. Nieco mniejsze dysproporcje widać w Chełmie i Zamościu. Martwić może struktura ludności. Od 2000 roku liczba dzieci zmalała o ponad jedną czwartą. Jednocześnie grupa dorosłych wzrosła o ponad 3 proc., a osób w sile wieku wzrosła blisko o 8 proc. Starzejemy się. Przeciętny mieszkaniec regionu ma nieco ponad 38 lat.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Łukasz
Stella
hgw
(45) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Łukasz
Łukasz (17 sierpnia 2013 o 10:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tak jest we wszystkich wschodnich woj. podkarpackim,lubelskimi, podlaskim i warmińsko-mazurskim, ale w innych też, jeśli chodzi o aglomerację lubelską realnie liczba ludności delikatnie się zwiększyła biorąc jako całość Lublin i powiaty ziemskie: lubelski, łęczyński i świdnicki. Lublin jako jedyne miasto w Polsce pow. 300 tyś ma jeszcze dodatni przyrost - tyle że dużo mieszkańców przenosi się wokół miasta następuje sub- i semi- urbanizacja ośrodka. Inne miasta wybrały inną drogę np. mniejszy dwukrotnie Rzeszów przyłączył sąsiednie tereny gminne i "urósł" z 66 do 112 km2 w latach 2005-2012 - ale taka polityka to półśrodki, miasta 100-200 delikatnie się powiększają ale i tak będzie, że np. Rzeszów z ok 180 tyś urośnie jeszcze wg. prognoz do ok 200 tyś i zacznie się pomału kurczyć. Kielce już tego doświadczają.

Wracając do Lublina i jego kształtującej się aglomeracji, to może ona się rozwijać na +, mam nadzieje że inwestycje infrastrukturalne miasta i Lubelszczyzny trochę zaprocentują, ale potrzeba jeszcze nowych miejsc pracy - coś się ruszyło, ale to jeszcze mało potrzeba jeszcze 2000-4000 miejsc pracy najlepiej w średnich przedsiębiorstwach takich po 150-500 pracowników. Potrzeba nam tez bardziej przychylnego rządu który skieruje tu duże inwestycje, a nie tylko do Warszawy, Krakowa, Wrocławia... itd. Gdyby nie upór mieszkańców Lubelskiego i mieszkańców Lublina to 70 km S17 też by nie było.

To gdzie ta lubelszczyzna w Lubelskim właściwie jest,bo ja coś nie kapuje.

Do pewnego stopnia się z tobą zgodzę że np: upór mieszkańców Lubelszczyzny zaprocentował budową s17 jednak jeśli te miejsca pracy nie powstaną w ciągu najbliższych 5 lat ( dosłownie) to kolejne 15-40tys ludzi albo wyjedzie lub zapije się na śmierć.Problemem województwa lubleskiego są jego beznadziejne władze: prezydenci Lublina, Zamościa, Chełma to nie politycy tylko polityczne kaleki nie potrafią nic zrobić dla lubelszczyzny. Nie głosujmy na nich. Jedyne co możemy zrobić dla naszego województwa i Polski to mieć własny rozum i kierować się dobrem lokalnym aby nasz region był wizytówką Polski.

Nie głosujcie na Żuka, on dla Lublina nic nie zrobił.

Rozwiń
Stella
Stella (19 lipca 2013 o 07:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak premier wydaje pieniądze POdatników na sukienki i POdpaski dla swojej starej,to jak może być dobrze w tym kraju.  I ma nie być deficytu, aż 24 miliardy !!!!  Gdzie POLSKO zmierzasz ???

No weż i przestań,mój stary jest zwykłym hydraulikiem,ale jeszcze na sukienkę lub na paczkę podpasek czy prezerwatyw to go jeszcze stać kupić za swoje !!!

Rozwiń
hgw
hgw (18 lipca 2013 o 23:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

tylko JOW  www.ZMIELENI.pl  czas na zmiany i zrobić REWOLUCJIE !!!

Rozwiń
Gość
Gość (18 lipca 2013 o 16:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

biegaj kochający inaczej z transparentami dalej nałóż sobie chustkę na głowę zatrzyma ci trochę toponiejącego móżdżku

Rozwiń
schaboszczak
schaboszczak (18 lipca 2013 o 15:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Widzisz człowieczku jak cię omamili w 1980 i 1981r,a ty  biegałeś z ulotkami i sztandarami budowałeś nową Polskę, "chciałeś Polski sraj w konewkę".

Czy ty Qurwa CZERWONA CIOTO jesteś producentem tych POdpasek że tak bronisz tych komuchów i nieudaczników ???

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (45)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!