wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Lubelskie: W 29 szkołach nie powstaną pierwsze klasy, w niektórych będą łączone

Dodano: 9 czerwca 2016, 16:21

W co najmniej 29 podstawówkach w naszym regionie we wrześniu nie powstaną pierwsze klasy. W innych szkołach klasy będą łączone. Wszystko dlatego, że sześciolatki mogą zostać w przedszkolach.

– Mieliśmy już łączone klasy, ale sytuacji, że w szkole nie będzie klasy pierwszej, chyba jeszcze nie było – przyznaje Teresa Belniak z Urzędu Gminy Biała Podlaska.

We wrześniu w jednej trzeciej podstawówek w tej gminie nie będzie pierwszoklasistów. – Tak będzie w szkołach w Hrudzie, Sworach i Sitniku – wylicza Belniak.

Podobnie jest nie tylko w małych miejscowościach, ale też w większych miastach, np. Kraśniku. – W tym roku szkolnym mamy trzy klasy pierwsze, we wrześniu nie będzie ani jednej. Pierwszy raz mamy taką sytuację –przyznaje Krzysztof Łach, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Kraśniku, gdzie podobnie jak w „czwórce” w przyszłym roku szkolnym pierwszaków nie będzie. – Mieliśmy tylko 8 zapisanych dzieci, w tym 6 była z naszego okręgu. To za mało, aby powstał oddział – tłumaczy dyrektor.

Z danych zebranych przez Okręg Lubelski Związku Nauczycielstwa Polskiego wynika, że klas pierwszych nie będzie w 29 szkołach na 994 w naszym województwie. Chodzi m.in. o gminy w powiecie bialskim, krasnostawskim i opolskim. – W mniejszych miejscowościach będą klasy łączone, bo do klas pierwszych zostało zapisanych zbyt mało dzieci. Są przypadki kiedy było to tylko dwoje czy troje – mówi Adam Sosnowski, prezes Okręgu Lubelskiego ZNP.

– U nas klasa pierwsza będzie siedmioosobowa – przyznaje Renata Jamróz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Osowie w powiecie kraśnickim.

– Jak sytuacja będzie wyglądać w rzeczywistości, okaże się dopiero we wrześniu – podkreśla Sosnowski. – Czas na decyzje rodzice mają do końca wakacji.

Już teraz jednak widać, że większość rodziców sześciolatków dzieci do szkoły nie pośle.W miejskich szkołach w Lublinie ma powstać ok. 80 oddziałów klas pierwszych. W tym roku jest ich 195.
Dla samorządów oznacza to dodatkowe koszty. – Znowu ok. 200-300 tys. zł do oświaty trzeba będzie dołożyć – martwi się Janusz Korczyński, wójt gminy Krasnystaw, gdzie klasy pierwszej nie będzie w żadnej z pięciu szkół podstawowych. Dofinansowanie jest bowiem do ucznia, a koszty do oddziału. – Gmina nie zdecydowała się na ograniczenie oddziałów do dwóch i dowożenia uczniów, bo to również oznaczałoby koszty – tłumaczy wójt.

Większe wydatki gmin to nie jedyny problem. Wstępne, zebrane przez związkowców dane wskazują, że jeśli sześciolatki poszłyby do szkoły to w Lubelskiem byłoby 917 pierwszych klas. Szacuje się, że w rzeczywistości ta liczba będzie o połowę niższa. – Obawiamy się, że mogą pójść za tym zwolnienia – przyznaje prezes Okręgu Lubelskiego ZNP.

Na razie o zwolnieniach na razie nikt głośno nie mówi. – Liczymy, że uda się tak te etaty podzielić, że wszyscy będą mieć pracę – mówi Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

– Nasze nauczycielki będą pracować w oddziałach zerowych w przedszkolach – cieszy się dyrektor SP nr 3 w Kraśniku. – Mnie takie rozwiązanie bardzo cieszy.

Czytaj więcej o: szkoła lubelskie edukacja
k
Użytkownik niezarejestrowany
marianarw2
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

k
k (10 czerwca 2016 o 20:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W ubiegłym roku zatrudniano nauczycieli na ,,nadprogram" Szumu nie było. Teraz ow nadprogram sie zemcił. Zwolnić niepotrzebnych ( bez szumu) . A że naczyciele czapkują dyrekcjom to prawda , wcale mnie to nie dziwi. Pilnują ciepłych posadek. Rodzice też sie nie popisują. ,,Moje dziecko, to nie możliwe." Ta baba sie uwzeła. Lub ,,Dobrze że sprytne i dokucza innym, a nie dokuczają synkowi/ corci"
Rozwiń
Gość
Gość (10 czerwca 2016 o 07:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co stoi na przeszkodzie tworzenia klas 8-osobowych?! Nie było by zwalniania nauczycieli, a komfort nauczania i uczenia się znacznie większy.
Rozwiń
marianarw2
marianarw2 (10 czerwca 2016 o 01:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
check my modish project ***arab.egypt.adultnet.in/?post.natalia cougars link iberianb occupation abdul
Rozwiń
obserwator
obserwator (10 czerwca 2016 o 01:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tylko co innego klasa 15 osób, a co innego 3 czy 4
Rozwiń
Gość
Gość (9 czerwca 2016 o 21:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Każdy rozsądny wie, że jak już włoży się jedną nogę do wody, to nie powinno się cofać, bo można umoczyć dupę. No i tak "mądrzy ludzie" wybrali "mądry rząd" i teraz wszyscy umoczymy przez tych debili ...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!