poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lubelskie

Majowe uroczystości w Lublinie i w regionie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 kwietnia 2009, 18:34

1 i 3 Maja to nie tylko pretekst do wydłużonego weekendu. Dla wielu z nas to ważne momenty w życiu kraju. W końcu tu chodzi o naszą tożsamość i dumę narodową.

Dlatego wciąż imponuje nam wojskowy ceremoniał, czy wspólne spotkania przy monumentach znaczących nasza przeszłość. Naturalną koleją rzeczy obchody 3 Maja z roku na rok biorą górę nad tymi pierwszomajowymi. Widać to chociażby po lokalnych programach majowych uroczystości.

LUBLIN

2 maja

Uroczystości Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej:

godz. 9. - uroczyste podniesienie flagi państwowej na budynku Ratusza.

godz. 9.30 - uroczyste podniesienie flagi państwowej na Placu Litewskim.

godz. 10 - podniesienie flagi na maszt przed budynkiem Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

3 maja

godz. 9 - Uroczysta sesja Rady Miasta Lublin (Trybunał Koronny, Rynek 1).

godz. 10 - msza św. w Archikatedrze Lubelskiej w intencji Ojczyzny. Mszę odprawi i homilię wygłosi Ks. Arcybiskup Józef Życiński, metropolita lubelski.

godz. 11.30 - przemarsz z Archikatedry na Plac Litewski.

godz. 11.45 - uroczystości na Placu Litewskim przy Pomniku Konstytucji 3 Maja ("Majowa jutrzenka” w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego UMCS, meldunek dowódcy uroczystości i powitanie żołnierzy, odegranie hymnu narodowego i podniesienie flagi państwowej na maszt, apel poległych, salwa honorowa, składanie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja, defilada kompanii honorowych, występ Zespołu Tańca Ludowego UMCS).


Puławy

2 maja

godz. 10 - z placu przed urzędem miasta wyruszy I Rowerowy Rajd Flagi na trasie z Puław do Kazimierza Dolnego. Organizatorzy zachęcają uczestników do ubrania się w biało-czerwone stroje oraz zabranie ze sobą flag narodowych. Zbiórka rowerzystów o godz. 10 na placu przed Urzędem Miasta Puławy. W rajdzie mogą brać udział osoby pełnoletnie. Młodzież i dzieci tylko pod opieką dorosłych. Rajd organizuje Towarzystwo Przyjaciół Puław i Stowarzyszenie Rozwoju Zachodniej Lubelszczyzny. (pab)

ŁUKÓW

3 maja

godz. 9 - msza św. w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego. Okolicznościową przemowę wygłosi starosta łukowski. Z programem artystycznym wystąpią uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 im. A. Świętochowskiego. (PIM)

Janów Lubelski

3 maja

godz. 9 - Msza św. Święta za Ojczyznę w Kościele pw Św. Jana Chrzciciela.

godz.10.30 - uroczystość składnia wieńców pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, a później przemówienie Krzysztofa Kołtysia burmistrza Janowa Lubelskiego.

godz. 11 - na Rynku Nowego Miasta rozpocznie się Jarmark Janowski - Festiwal Folkloru.

godz. 16 - występ Kabaretu "Z Suchyni” a zaraz potem ogłoszenie wyników konkursu i koncert Zespołu Personel. (FP)

Biłgoraj

3 maja

godz. 9 - msza św. w kościele p.w. WNMP. Następnie jej uczestnicy ruszą na Plac Wolności. Tam przed Pomnikiem Jubileuszowym zostaną złożone wiązanki kwiatów.

godz. 17. przed BCK rozpocznie się festyn. (BN)

ZAMOŚĆ

3 maja

godz. 9.30 - w Ratuszu rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miejskiej. Zaplanowano m.in. okolicznościowe wystąpienia oraz koncert w wykonaniu uczniów miejscowej Państwowej Szkoły Muzycznej.

godz. 11 - na płycie Rynku Wielkiego manifestacja patriotyczna.

godz. 12 - Masza św. w zamojskiej katedrze celebrowana przez ks. biskupa Wacława Depo, ordynariusza Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

godz. 20. na Rynku Wielkim odbędzie się koncert Sambora Dudzińskiego z zespołem "Etno Funky Show”.(BN)

GMINA ZAMOŚĆ

3 maja

godz. 13.30 - obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja połączono z jubileuszem 80-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Białowoli i gminnym Dniem Strażaka. W SP w Białowoli odbędzie się sesja Rady Gminy. Na koniec zaplanowano m.in. koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Białowoli oraz festyn. (BN)

Tomaszów Lubelski

3 maja

godz. 11. 30- uroczystości na placu przy kościele p.w. ZNMP, następnie msza św. oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja.

godz. 15 - festyn sportowo-rekreacyjny (stadion). (BN)

BIAŁA PODLASKA

1 maja

godz. 10.30 - Miejsce Straceń na pl. Wolności manifestacja zorganizowana przez SLD. Wygłoszone zostanie okolicznościowe przemówienie, a delegacje złożą kwiaty.

3 maja

godz. 9.40 - Miejsce Straceń na placu Wolności złożenie wiązanek kwiatów od społeczeństwa. W trakcie uroczystości zostaną wręczenie medale "Za Zasługi dla Obronności Kraju” rodzicom, którzy wychowali synów na wzorowych żołnierzy oraz wręczenie kombatantom aktów mianowania na stopnie oficerskie.

godz. 10 - uroczysta Msza Święta w Kościele św. Antoniego.

godz. 11.20 - przemarsz pod tablicę upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja.
Wystąpienie prezydenta miasta i złożenie kwiaty. Manifestację zakończy na pl. Wolności koncert "Witaj majowa jutrzenko” w wykonaniu Orkiestry Dętej IV LO im. S. Staszica. Zespół Tańca Ludowego "Biawena” zaprezentuje tańce narodowe. (PIM)

PARCZEW

3 maja

godz. 9.50 - przemarsz spod budynku Starostwa Powiatowego do bazyliki mniejszej i złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka J. Piłsudskiego.

godz. 10.30 -uroczysta msza święta w bazylice.

godz. 11.30 - przemarsz pod pomnik Niepodległości. Delegacje złożą wieńce i wiązanki kwiatów. Starosta parczewski wygłosi okolicznościowe przemówienie. (PIM)

Chełm

1 maja

godz. 15 - koncert patriotyczny "Biało-Czerwonej” (Dworek "Pan Tadeusz” w Żółtańcach): koncert Sylweriusza, Katarzyny, Artura i Kamila Sotel, recytacje uczniów ZSO nr 3 i I LO, promocja tomiku poetyckiego "Biało-Czerwonej”.

3 maja

godz. 9.30 - msza święta w intencji Ojczyzny (bazylika NNMP), złożenie wieńców pod pomnikiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego i pod Krzyżem Niepodległości na Górze Chełmskiej.

godz. 11 - uroczystości przy pomniku Niepodległości na Placu E. Łuczkowskiego: wystąpienie Prezydenta Miasta Chełm i Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień, wręczenie aktów mianowania na wyższe stopnie wojskowe oraz wręczenie medali Za Zasługi dla Obronności Kraju, defilada.

Krasnystaw

3 maja

godz. 10.15 - przejście pocztów sztandarowych i mieszkańców sprzed Krasnostawskiego Domu Kultury do kościoła p.w. św. Franciszka Ksawerego.

godz. 10.30 - msza święta w intencji Ojczyzny (kościół p.w. św. Franciszka Ksawerego).

godz. 12 - koncert (Krasnostawski Dom Kultury).

Włodawa

3 maja

godz. 10.30 - msza święta za Ojczyznę (kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego).

godz. 11.30 - przemarsz pocztów sztandarowych i mieszkańców do pomnika Tadeusza Kościuszki: przemówienia, złożenie wieńców.

godz. 12 - okolicznościowa akademia (sala kina Włodawskiego Domu Kultury).
(SAD)

HRUBIESZÓW

3 maja

godz. 9.45 - uroczystości na placu przy kościele św. Mikołaja. Po wciągnięciu flagi na maszt zaplanowano wystąpienie burmistrza, apel poległych, salwę honorową oraz złożenie kwiatów i wieńców na grobie Legionistów.

godz. 10.10 - msza święta w intencji ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych. (LEW)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
missJonasz
pan kracy
ISSSIk
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

missJonasz
missJonasz (13 maja 2009 o 15:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ŚWIETA MAJÓWKA z B(L)OGOSLAWIEŃSTWEM UE:

Wiadomo, ż juz pod koniec kwietnia 2009 ruszyła kampania reklamowa majówki - z tym, że tej UMIJNEJ. Jak "chcial" JP 2 ZJEDNOCZONEJ EUROPY, czyli: LUDZIE WYMYŚLILI UE, A JP 2 tylko się pod tym podpisal!
Od ponad 2000 lat kościół pchając się wszędzienie jest w stanie nic nowego wymyśić, a tym samym stijiąc w miejscu cofa się! na co nie pierwszy raz zwraca uwagę KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW prowafzący w internecie AKADEMIĘ SZTUK CUDOWNYCH z Katedrą SŁOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO SMIEJĄ SIE POLACY.
I w tym przypadku (ochody 1 9 3 maja) nie mogły obyc sie bez kościoła, każde nastepne ochody też bez kościoła są niewazne (choćby 4.VI.2009 r.).
Jak działa kosciół każdy widiz - ucząc miłości uczy nienawiści, bo każe milować tylko "swoich" - każdy inny to wróg i to smiertelny!
Od X czasu ciska pieronki i gromy na rozwodników do tego stopnia, że nawet zieci sie boją zapominając o dzieciatych księżach i zakonnicach. Ksieża i zakonnic namawiane są do zapierania sie potomstwa - z tym, że nie z ambon, ogłoszeń duszpasterskich i ołtarzy, a po cichu - czyli w liturgii na ten temat panuje święty spokój!
Wiadomo, że kościół otacza boska pieką wszystkich - ostatnio nawet wyciąga żebraczą lapę do rozwodników.
Kościól uczy tez przebaczenia, choc sam nigdy nikomu nie przebaczył - na co publiczn ie zwraca uwagę KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW i ASC.
Ostatnie naklanianie do przebaczenia (chocnie pierwze w tym przypadku) bylo poganianiepreydenta WALĘSY w stosunku do ZYZAKA wypisującego glupoty w pracy mgr-skiej.
Od 1980 r. kościół nie może przebaczyć KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW pozornie rozbitego w 1982 r..
Od roku 1980 kościół ustamiduchownymi słal też pod adresm KZ NSZZ SOLIDARNOŚC ORGANISTÓW wulgaryzmy i groźby (np. "KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTOW WRZÓD NA DU---PIE PAPIEŻA" - 1980 r. i od 2002 lub o3 "JA---BA---NE---MU ORGANIŚCIE NIE POMOŻE NAWET CZYŚCIEC"). groźby z lat 1980 spelniło duchowieństwo w roku 1994 serwując napady znajpomych księży na mioeszkania i rodziny Związkowców wprowadzając jednocześnie zakaz opalania budynków zimą i wymrozili male dzieci. Tak jak w latach 1980 leciały łkania i łzy w czasie płomiennych kazań nad losem ojczyzny, atk w roku 1994 napadając i mrożąc małe dzieci żadnemu duchownemu nie splynęła nawet jedna łza
KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW i ASC wdzięczny za święte pomysły - szczególnie za wyumrożone dieci - z pelna satssfakcją swoimi komentarzami ma na celu doprowadzić wszystkich do lez, ale do lez płnących ze śmiechu i podzywającemu się kosciołowi pod UE proponuje dla wszystkich, którym kościół nie przebaczył po wszelkich MAJÓWKACH serwować CIALO PAŃSKIE Z GRILA i KREW PAŃSKĄ Z GWINTA - na to zaś nawet Atcylubelski nie wpadł!

Zostańcie z B(L)OGIEM...


(PODPISANO: KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTOW)
Rozwiń
pan kracy
pan kracy (2 maja 2009 o 17:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pajace ze "Sztandaru Ludu" vel "Dziennika Wschodniego" nie uznają świąt państwowych jakim jest 1 Maja? Natępnym razem przemilcza 15 sierpnia i 11 listopada bo Piłsudski był za młodu w PPS? Może zaczniecie świętować rocznicę pogromu kieleckiego?
Rozwiń
ISSSIk
ISSSIk (1 maja 2009 o 22:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tajniak napisał:
Lublin, 1 maja 2009 r godz. 6,oo.
Na teren miasta wyruszyły patrole, których zadaniem jest fotografowanie i notowanie numerów posesji, przy których w dniu dzisiejszym wywieszono flagi narodowe.Hm... czyżby wróciła pieprzona chrześcijańska inkwizycja ? czas kuźwa wyp...z tego padołka !
Rozwiń
Tajniak
Tajniak (1 maja 2009 o 06:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lublin, 1 maja 2009 r godz. 6,oo.
Na teren miasta wyruszyły patrole, których zadaniem jest fotografowanie i notowanie numerów posesji, przy których w dniu dzisiejszym wywieszono flagi narodowe.
Rozwiń
kaszkasz
kaszkasz (30 kwietnia 2009 o 23:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w Lubinie 1 MAJA nie będzie żadnych imprez okolicznościowych ?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!