czwartek, 22 marca 2018 r.

Lubelskie

Matczyn. Szwajcarzy zafundowali remont

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 marca 2013, 21:43

Dom Pomocy Społecznej w Matczynie (Nikodem Piwowarski )
Dom Pomocy Społecznej w Matczynie (Nikodem Piwowarski )

W pomieszczeniach po pralni będzie siłownia, ściana wspinaczkowa i sala multimedialna. Podopieczni domu pomocy w podlubelskim Matczynie skorzystają dzięki ok. 2 mln zł dotacji ze Szwajcarii.

– Bardzo się cieszę, że udało się zdobyć te pieniądze – mówi Eliza Pielacha, dyrektorka Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Dorosłych w Matczynie w powiecie lubelskim. – Wniosek o dofinansowanie naszej inwestycji znalazł się na wysokim, siódmym miejscu listy rankingowej (na 27 – red.) ogłoszonej przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie.

Wartość projektu dotyczącego domu pomocy to 2 mln 400 tys. zł, z czego 15 proc. stanowi wkład własny powiatu lubelskiego. Dotację ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, którą otrzyma placówka w Matczynie, zostanie przeznaczona na remont i szkolenia.

– Mamy bardzo wysoki poziom wód gruntowych i bardzo często w piwnicach wybija nam woda – tłumaczy dyrektorka. – Dlatego chcemy wykonać odwodnienie i osuszyć piwnice. Poza tym ocieplimy budynek i w nowszej części wymienimy okna.

Remontowane będą też łazienki, aby były bardziej funkcjonalne. Dzięki temu dostęp do wanny będzie z trzech stron. – Mamy też podnośniki wannowo-kąpielowe, których nie mogliśmy dotychczas wykorzystywać, bo wanna była zabudowana – dodaje Eliza Pielacha.

Wykorzystane zostaną też pomieszczenia w piwnicach. – Chcemy zagospodarować miejsce po starej pralni – zapowiada dyrektorka placówki. – Powstanie sala multimedialna, siłownia, ścianka do wspinaczki, bo pomieszczenie jest dość wysokie. Wśród naszych podopiecznych są chłopcy, którzy mimo upośledzenia umysłowego są bardzo sprawni fizycznie.

Pieniądze ze Szwajcarii zostaną też wykorzystane na szkolenia i studia podyplomowe. Wezmą w nich udział wszyscy pracownicy domu pomocy, którzy bezpośrednio zajmują się mieszkańcami – od opiekunów, terapeutów i pielęgniarek, po pokojowe czy pracowników socjalnych.

Umowa o przekazaniu dotacji ma być podpisana w ciągu najbliższych tygodni. Potem powiat ogłosi przetargi na wykonanie robót i dostawę wyposażenia. Projekt będzie realizowany do końca 2014 r.

Dom pomocy w Matczynie
Placówka dysponuje 153 miejscami. Obecnie mieszka tu 147 podopiecznych. Najmłodszy to 6-letni chłopiec. Najstarsza mieszkanka ma 58 lat, wprowadziła się tutaj w latach 60. ub. wieku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
jAga
ja
DPS w Matczynie
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jAga
jAga (25 marca 2013 o 22:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gratulacje i powidzenia!
Rozwiń
ja
ja (25 marca 2013 o 22:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo Pani Dyrektor.Gratulacje.
Rozwiń
DPS w Matczynie
DPS w Matczynie (25 marca 2013 o 20:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przykro nam, że środków z funduszu szwajcarskiego nie wystarczyło dla wszystkich ubiegających się o grant. Rozumiemy rozgoryczenie niezadowolonych i na pocieszenie informujemy, że do wzięcia są nadal fundusze norweskie.
Rozwiń
abc
abc (25 marca 2013 o 15:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakby Pani Pielacha nie parcowała wcześniej w Wydziałe Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, to pewnie nie dostałaby środków finansowych.
Inni mieli mniej szczęścia.
Rozwiń
Pearl
Pearl (25 marca 2013 o 13:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To bardzo dobra wiadomość! W całym tym zalewnie medialnych pomyj dobrze czasem natrafić na taka perełkę.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!