Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

5 maja 2008 r.
19:41
Edytuj ten wpis

Mełgiew: wkrótce otwarcie obserwatorium astronomicznego

0 8 A A

Urzędnicy przygotowali dla mieszkańców nie lada atrakcję. Za tydzień rusza w Mełgwi obserwatorium astronomiczne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Jest już gotowa cała konstrukcja. Zostało jeszcze tylko zainstalowanie lunety - cieszy się Wacław Motyl, wójt gminy Mełgiew. Obrotową kopułą i lunetą będzie sterował komputer, po to by można było oglądać te gwiazdy, które się wybierze.

Gmina nie planuje na razie opłat za obserwację. Oprócz mieszkańców Mełgwi i okolic chętnie przyjmie też młodzież spoza gminy i zorganizowane grupy dorosłych.

- Najpierw wysłuchają pogadanki kierowniczki biblioteki o astronomii. A później będą mieli możliwość obserwacji kosmosu - mówi wójt. - Gwiazdy najlepiej widać wieczorem, ale nasz Dom Kultury jest czynny do godz. 21-22, więc nie będzie problemu z wejściem na górę o tej porze.

Obserwatorium mieści się w budynku Urzędu Gminy. Działa tam również Dom Kultury i biblioteka. - Przygotowaliśmy projekt unijny na to przedsięwzięcie, ale nie dostaliśmy pieniędzy. Dlatego oszczędzaliśmy kilka lat, by powstało to obserwatorium i udało się. Sam lubię patrzeć w niebo - śmieje się wójt Motyl.

Na pomysł zorganizowania takiego miejsca wpadł dawno temu. - Jak byłem w Holandii, to widziałem, że tam każde dziecko ma swój mikroskop. Pomyślałem, że trzeba i naszym uczniom dać coś nowoczesnego. Bo jesteśmy w tyle. Może jakiś astronom nam wyrośnie, bo dzieci mamy zdolne, trzeba im tylko stworzyć dobre warunki - uważa wójt.

Szkoły już nie mogą się doczekać pierwszych lekcji. - Bardzo się cieszymy z tego miejsca. Będziemy tam organizować zajęcia. Pomoże to uczniom w nauce, rozbudzi zainteresowania, pobudzi wyobraźnię - wylicza Izabella Michałowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Mełgwi.

Do obserwatorium wybierze się chętnie pani Monika z Lublina. - Dostałam na urodziny od przyjaciółki swoją gwiazdę na niebie i jeszcze jej nie widziałam. Mam podaną jej lokalizację, więc będę miała okazję ją odnaleźć. Dlatego chętnie wybiorę się do Mełgwi, w końcu z Lublina nie jest daleko - mówi kobieta.

Ile kosztowała inwestycja? Wójt mówi, że za lunetę trzeba było zapłacić 30 tys. zł, a całkowity koszt przedsięwzięcia poda po zakończeniu prac.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 maja 2008 o 19:11
olo napisał:
Proponuję, aby PAn Wójt zszedł na ziemię i np. zajął się planem zagospodarowania gminy ), którego brak - a nie bujał w obłokach.


Ujawnij si e i pokaż co to potrafisz- twoj sąsiad
Avatar
Gość / 7 maja 2008 o 19:08
Mełgwianin napisał:
A może ktoś pamięta te bajki wójta o rozwoju małej gastronomii nad bajorkiem zwanym zalewem w Mełgwi? Mam też pytanie: gdzie zaparkują te autokary z wycieczkami szkolnymi? Pewnie obok gminnego stadionu :-D


-jeśli poważnie traktujesz swoją małą ojczyznę to poprostu podpowiesz
nie podpisuję się ,mam tyle odwagi co ty
Avatar
Lublinianin / 7 maja 2008 o 18:51
zazdroszczę Wam ,chciałoby by się u Was mieszkać
moi poprzednicy forum szukaja dziury w calym, a zwyczajnie to żera ich zazdorość .
Tak trzymać Panie Wójcie
Avatar
Pynia / 7 maja 2008 o 18:00
Szkoda,że niektórzy mieszkańcy nie doceniają tego co Nasza Rada Gminy i wójt realizują. Chyba dla niektórych lepiej byłoby mieszkać w skansenie. Moim zdaniem powinno być jak najwięcej takich inwestycji, które wyróżniają naszą gminę, które ułatwiają nam zobaczyć coś nowego. Gratuluję Wójtowi i Radnym oby tak dalej!!!!!
Avatar
Mełgwianin / 6 maja 2008 o 15:48
A może ktoś pamięta te bajki wójta o rozwoju małej gastronomii nad bajorkiem zwanym zalewem w Mełgwi? Mam też pytanie: gdzie zaparkują te autokary z wycieczkami szkolnymi? Pewnie obok gminnego stadionu :-D
Avatar
Alojzy / 6 maja 2008 o 15:33
Następna bzdura, na którą pójdą publiczne pieniądze. Mieliśmy już przyczepę na śmieci. Ciekawe co jeszcze wymyśli w swojej chorej wyobraźni.
Avatar
olo / 6 maja 2008 o 07:40
Proponuję, aby PAn Wójt zszedł na ziemię i np. zajął się planem zagospodarowania gminy ), którego brak - a nie bujał w obłokach.
Avatar
BRODA / 5 maja 2008 o 21:56
nic Ci wojcie nie pomoze jak nie posprzatasz w oborze !!!
Avatar
Gość / 7 maja 2008 o 19:11
olo napisał:
Proponuję, aby PAn Wójt zszedł na ziemię i np. zajął się planem zagospodarowania gminy ), którego brak - a nie bujał w obłokach.


Ujawnij si e i pokaż co to potrafisz- twoj sąsiad
Avatar
Gość / 7 maja 2008 o 19:08
Mełgwianin napisał:
A może ktoś pamięta te bajki wójta o rozwoju małej gastronomii nad bajorkiem zwanym zalewem w Mełgwi? Mam też pytanie: gdzie zaparkują te autokary z wycieczkami szkolnymi? Pewnie obok gminnego stadionu :-D


-jeśli poważnie traktujesz swoją małą ojczyznę to poprostu podpowiesz
nie podpisuję się ,mam tyle odwagi co ty
Avatar
Lublinianin / 7 maja 2008 o 18:51
zazdroszczę Wam ,chciałoby by się u Was mieszkać
moi poprzednicy forum szukaja dziury w calym, a zwyczajnie to żera ich zazdorość .
Tak trzymać Panie Wójcie
Avatar
Pynia / 7 maja 2008 o 18:00
Szkoda,że niektórzy mieszkańcy nie doceniają tego co Nasza Rada Gminy i wójt realizują. Chyba dla niektórych lepiej byłoby mieszkać w skansenie. Moim zdaniem powinno być jak najwięcej takich inwestycji, które wyróżniają naszą gminę, które ułatwiają nam zobaczyć coś nowego. Gratuluję Wójtowi i Radnym oby tak dalej!!!!!
Avatar
Mełgwianin / 6 maja 2008 o 15:48
A może ktoś pamięta te bajki wójta o rozwoju małej gastronomii nad bajorkiem zwanym zalewem w Mełgwi? Mam też pytanie: gdzie zaparkują te autokary z wycieczkami szkolnymi? Pewnie obok gminnego stadionu :-D
Avatar
Alojzy / 6 maja 2008 o 15:33
Następna bzdura, na którą pójdą publiczne pieniądze. Mieliśmy już przyczepę na śmieci. Ciekawe co jeszcze wymyśli w swojej chorej wyobraźni.
Avatar
olo / 6 maja 2008 o 07:40
Proponuję, aby PAn Wójt zszedł na ziemię i np. zajął się planem zagospodarowania gminy ), którego brak - a nie bujał w obłokach.
Avatar
BRODA / 5 maja 2008 o 21:56
nic Ci wojcie nie pomoze jak nie posprzatasz w oborze !!!
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłasza nabór. Można znaleźć pracę

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłasza nabór. Można znaleźć pracę 1 4

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił właśnie kolejny nabór pracowników do wydziału w Białej Podlaskiej. Do końca tego roku ma tu pracować 120 osób.

Sześć osób rannych w wypadku pod Lublinem. Droga krajowa nr 19 zablokowana

Sześć osób rannych w wypadku pod Lublinem. Droga krajowa nr 19 zablokowana 13 0

Sześć osób ucierpiało w wypadku w podlubelskich Trojaczkowicach na drodze krajowej nr 19.

Polonia Piła - Speed Car Motor Lublin 21:21 [RELACJA NA ŻYWO]

Polonia Piła - Speed Car Motor Lublin 21:21 [RELACJA NA ŻYWO] 5 0

Lubelscy żużlowcy w niedzielę o godzinie 14:40 powalczą o obronę pozycji lidera Nice 1 Ligi Żużlowej w Pile przeciwko tamtejszej Polonii. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo

Pierwsza Komunia Święta w Parafii pw. Świętego Mikołaja (dużo zdjęć)
galeria

Pierwsza Komunia Święta w Parafii pw. Świętego Mikołaja (dużo zdjęć) 4 1

Do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiły dzieci z Parafii pw. Świętego Mikołaja przy ulicy Słowikowskiego w Lublinie. Byliśmy na miejscu.

Lublin: Małe dziecko wypadło z trzeciego piętra

Lublin: Małe dziecko wypadło z trzeciego piętra 22 0

Półtoraroczne dziecko wypadło z trzeciego piętra bloku przy ulicy Górnej w Lublinie.

47-latek zginął w wypadku, drugi z mężczyzn był pijany. Kto kierował BMW?

47-latek zginął w wypadku, drugi z mężczyzn był pijany. Kto kierował BMW? 5 4

Tragiczny wypadek w Siennicy Królewskiej Dużej (pow. krasnostawski). Nie żyje 47-letni mężczyzna.

Inspiracje po lubelsku: o związkach i relacjach
30 maja 2018, 19:00

Inspiracje po lubelsku: o związkach i relacjach 1 0

Co Gdzie Kiedy. Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Inspiracje po lubelsku. W środę, 30 maja o godz. 19 odbędzie się spotkanie poświęcone związkom i relacjom.

Zaczęli słabo, ale jest poprawa. Bogdanka odrabia straty po pierwszym kwartale

Zaczęli słabo, ale jest poprawa. Bogdanka odrabia straty po pierwszym kwartale 0 0

Niezbyt dobrze zaczął się ten rok dla Bogdanki. W pierwszym kwartale przychody spadły o 14,3 proc., do 398,7 mln zł z 465,2 mln zł przed rokiem. Kopalnia na czysto zarobiła w tym okresie 23,2 mln zł.

Innymi Słowy Impro w Amnesii
30 maja 2018, 20:00

Innymi Słowy Impro w Amnesii 1 0

Co Gdzie Kiedy. 30 maja o godz. 20 w klubie Amnesia (al. Racławickie 6) wystąpi formacja Innymi Słowy. Artyści zaprezentują improwizowane szorty sceniczne.

Wydadzą ponad 2 miliony na przebudowę tej drogi. "Czy to prawda, że mieszka tam radny?"

Wydadzą ponad 2 miliony na przebudowę tej drogi. "Czy to prawda, że mieszka tam radny?" 13 6

Nieco ponad 2 miliony złotych zgodzili się przeznaczyć miejscy radni na budowę ul. Sosnowej. Ponieważ inwestycja nie była wcześniej wpisana do budżetu pieniądze zostały przesunięte z puli przeznaczonej na budowę basenów. Wybór akurat tej ulicy nie dla wszystkich jest jasny

Chciał wyprzedzić motocyklistę, ale go potrącił. 30-latek zmarł w szpitalu

Chciał wyprzedzić motocyklistę, ale go potrącił. 30-latek zmarł w szpitalu 26 2

Nie żyje 30-letni motocyklista potrącony przez busa w miejscowości Sumin (pow. tomaszowski).

Bal w Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka (dużo zdjęć)
galeria

Bal w Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka (dużo zdjęć) 5 8

Uczniowie gimnazjum przy Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka w Lublinie bawili się na uroczystym Balu. Zobaczcie naszą galerię zdjęć.

Ojcowie niepodległej. Wojciech Korfanty, czyli "rogata dusza"

Ojcowie niepodległej. Wojciech Korfanty, czyli "rogata dusza" 0 1

„Człowiek - legenda, który przyprowadził Śląsk do Polski, a potem został przez Polskę zdeptany”.

Pierwsza Komunia Święta w Parafii św. Andrzeja Boboli (dużo zdjęć)
galeria

Pierwsza Komunia Święta w Parafii św. Andrzeja Boboli (dużo zdjęć) 17 4

Do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiły dzieci z Parafii pw. Świętego Andrzeja Boboli w Lublinie. Towarzyszyliśmy im w tej uroczystej chwili.

Koncert Magiczny Lublin Jagiellonów

Koncert Magiczny Lublin Jagiellonów 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek, 28 maja o godz. 19 w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie (ul. Narutowicza 6) odbędzie się wyjątkowy koncert Magiczny "Lublin Jagiellonów".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!