poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Miasto chce zarobić na.. podglądaniu przyrody

  Edytuj ten wpis
Autor: FABIAN PLAPIS

Jeśli nie zrobimy zdecydowanego kroku do przodu, zostaniemy w tyle – uznali samorządowcy i zaprojektowali park "Zoom Natury”. Jeśli go wybudują, będą mieli atrakcję turystyczną na skalę co najmniej krajową.

Zoom Natury” – tak ma się nazywać sztandarowa i najważniejsza w najbliższych latach inwestycja w Janowie Lubelskim. Będzie to kompleks wypoczynkowo-edukacyjny, który ma przybliżać mieszkańcom i turystom skarby natury, w tym Lasy Janowskie. Szacowany koszt – 22 mln zł. Pomysł wzorowany jest na przynoszącym zyski i rozgłos Jura Parku w Bałtowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego

– Od kilku lat pracujemy nad tym projektem – mówi Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego. – Chodzi nam o wzmocnienie potencjału turystycznego i usługowego miasta. Mówiąc krótko – o jego rozwój i stworzenie wielu nowych miejsc pracy. Przykłady innych pokazują, że te miasta, które mają rozwinięty rynek usług lepiej radzą sobie w kryzysie.

Park "Zoom Natury” obejmuje tereny nad zalewem, około 10 hektarów. Jest projektowany z myślą o rodzinach z dziećmi i zielonych szkołach. Ma przyjmować gości przez dziewięć miesięcy w roku. Dominować tam będą materiały naturalne i ekologiczne, jak drewno i kamień. Rowerzyści i rolkarze dostaną do dyspozycji specjalną nawierzchnię asfaltową w kolorze piasku. Jest ona bardziej plastyczna i lepiej nadaje się do jazdy.

To nie wszystko. Park będzie oferował gościom salony tematyczne z ogromnymi soczewkami, przez które będzie można dojrzeć elementy natury niewidoczne gołym okiem. Będą też tarasy widokowe, fontanny, a także duże kąpielisko. Miłośnicy mocnych wrażeń będą mogli skorzystać z parku linowego z kilkoma rodzajami tras wspinaczkowych.

– Od lat stawiamy na turystykę – podkreśla Beata Staszewska z Referatu Promocji Urzędu Miasta. – "Zoom Natury” to nasz nowatorski produkt. I dość trudny do zrealizowania, bo to nie jest czysto samorządowa inwestycja, jak budowa drogi czy chodnika. Ale jeśli się nam uda, to uczynimy z Janowa Lubelskiego miasto rozpoznawalne w całej Polsce.

Projekt parku jest już gotowy. Samorządowcy mówią, że teraz najważniejsze jest, by zdobyć na jego realizację pieniądze z funduszy europejskich.

– Oczywiście, nie zaniedbujemy przy tym przemysłu i mamy plany rozwoju strefy inwestycyjnej w Borownicy – zastrzega burmistrz Kołtyś.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!