środa, 21 marca 2018 r.

Lubelskie

Mieszkańcy nie meldują się, a gmina traci pieniądze z podatków

  Edytuj ten wpis

Nowi mieszkańcy Głuska nie chcą się meldować – narzekają pracownicy Urzędu Gminy. Przez to, do budżetu wpływa mniej pieniędzy, a co za tym idzie – będzie mniej nowych chodników i dróg.

Na terenie podlubelskiej gminy Głusk mieszka 8,5 tys. osób. Według wyliczeń Urzędu Gminy, rocznie przybywa ok. 300 nowych mieszkańców. Nie wszyscy jednak dopełniają obowiązku meldunkowego.

– Przynajmniej drugie tyle osób, które mieszkają na terenie gminy Głusk, się nie melduje – wylicza Jacek Anasiewicz, wójt Głuska. – Mamy przez to mniejszy udział w podziale podatku dochodowego. Wpływy z tego tytułu wynoszą ok. 4 mln zł. To około jedna piąta budżetu.

Osoby, które się jeszcze nie zameldowały, tłumaczą, że brakuje im czasu. – Mieszkam na terenie gminy od niedawna. Rzeczywiście, jeszcze się tu nie zameldowałem. Powód? Brakuje mi na to czasu. Niebawem to zrobię – zapewnia pani Katarzyna. – Nie zdawałam sobie sprawy, że ma to tak duże znaczenie.

Nowi mieszkańcy Głuska najczęściej przenoszą się tutaj z Lublina. Gmina stara się zachęcać ich, by nie zwlekali z dopełnieniem formalności. – Na razie wyjaśniamy – mówi Anasiewicz. Na stronie internetowej urzędu można znaleźć m.in. takie informacje: "Jeśli kupiłeś lub wybudowałeś dom w naszej gminie i mieszkasz – zamelduj się lub zgłoś ten fakt do Urzędu Skarbowego. Dzięki temu cześć twoich podatków wpłynie do budżetu gminy. Z każdego 1000 zł zapłaconego przez podatnika podatku dochodowego, 370 zł trafia do gminy” – czytamy.

Więcej pieniędzy w budżecie oznacza więcej zrealizowanych inwestycji. – Mieszkańcy wymagają np. lepszych dróg. Kuriozalne jest to, że z takimi żądaniami występują także ci, którzy mieszkają, a jeszcze się nie zameldowali – zauważa wójt.

Gmina podpowiada, jak należy postąpić, jeśli ktoś nie może się obecnie zameldować. – Wypełnij i złóż w Urzędzie Skarbowym deklarację NIP-3, w której jako miejsce zamieszkania wskażesz gminę Głusk. Wówczas również część twojego podatku zostanie przekazana do budżetu gminy – mówią urzędnicy.

Z formalnościami nie zwlekał mieszkaniec Prawiednik. – Zameldowałem się od razu. Mam nadzieję, że gmina pomoże nam wybudować drogę, która pozwoli dojechać do posesji – mówi Leszek Solowski.

Mniej pieniędzy w budżecie gminy, to mniej zrealizowanych inwestycji. Gmina Głusk traci z powodu mniejszych wpływów do budżetu z podatku dochodowego. Roczne straty mogą sięgać nawet kilku milionów zł. Wszystko przez to, że nowi mieszkańcy się nie meldują.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
WIEŚNIAK Z PRAWIEDNIK
ob
Q
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

WIEŚNIAK Z PRAWIEDNIK
WIEŚNIAK Z PRAWIEDNIK (7 października 2010 o 14:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size="5"]CIŚNIE SIĘ NA USTA JAKI PAN TAKI KRAM.
CAP Z WILCZOPOLA INWESTYCJE GŁÓWNIE PROWADZI W OKOLICACH MIEJSCA SWOJEGO ZAMIESZKANIA.WYPOWIADAJĄC SIĘ O KURIOZACH ŻYCIA NIECH SIĘ PRZYJŻY SOBIE
.[/size]
Rozwiń
ob
ob (7 października 2010 o 11:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Polsce ma być zniesiony obowiazek meldunkowy.
Rozwiń
Q
Q (7 października 2010 o 11:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak podchodzą do przyszłych mieszkańców zwlekając ze wszystkim, nowy plan zagospodarowania który został teraz zatwierdzony pożal się Boże, brak zaangażowania aby przybywało działek budowlanych a co za tym idzie liczby domów i mieszkańców. To co się dziwią że teraz ci którzy mieszkają w nowych domach też mają czas na przemeldowanie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!