wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lubelskie

Możemy gwizdać na mandaty

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 lutego 2005, 21:54

Co najmniej kilkuset mieszkańców Lubelszczyzny nie zapłaciło w tym roku mandatu wystawionego przez policję. Zrobiła to za nich prywatna firma. Prawnicy ostrzegają jednak, że ubezpieczenie się od mandatów jest nielegalne.

Co zrobić, żeby nie płacić mandatów? "Dobry wujek” to stołeczna firma C&C. Trzeba odnaleźć jej stronę internetową i się zapisać. W Internecie jest też podane konto firmy. Na nie trzeba przesłać raz na kwartał 39 zł. To wystarczy, żeby zostać członkiem "Klubu Kierowców” i już można... szaleć za kierownicą. Ale bez przesady. - Owszem, my zapłacimy mandat, ale tylko jeden w ciągu trzech miesięcy - tłumaczy Marek Ciesielski, prezes firmy. - I nie za każde wykroczenie.
Tego zastrzeżenia klient w Internecie nie znajdzie. Firma skrzętnie to ukrywa. Interesu z nią nie zrobią z pewnością piraci drogowi. Muszą płacić mandaty z własnej kieszeni.
- Nie płacimy za sprawców wypadków. Także za kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość o więcej niż 40 km/h oraz za pijanych za kierownicą - wylicza Ciesielski.
Przed piratami firma się zabezpieczyła. Wraz z mandatem - wysłanym listem poleconym - członek klubu musi opisać, gdzie, kiedy i w jakich okolicznościach popełnił wykroczenie. - Zakładamy, że klient nie będzie firmował własnym podpisem nieprawdy.
Kierowca nie podpisuje z firmą żadnej umowy. Jedynym "wiążącym” dokumentem jest podpis na blankiecie wpłaty. - To są zbyt małe kwoty, żeby z każdym podpisywać jeszcze oddzielne umowy - twierdzi Ciesielski. - Podpis jest wiążący.
Policja nie widzi problemu, że kierowcy ubezpieczają się od mandatów. - My je wystawiamy - mówi Alicja Hytrek, rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. - Od ich egzekwowania są urzędy wojewódzkie.
Jest jednak minus. Prawnicy twierdzą, że działalność firmy nie jest do końca legalna. - Nie można się ubezpieczyć od odpowiedzialności karnej i wykroczeniowej - uważa Romuald Kmiecik, specjalista prawa karnego UMCS. - Ten, kto organizuje publiczną zbiórkę na grzywnę, albo uiszcza ją za sprawcę, popełnia wykroczenie zagrożone karą aresztu lub grzywny.

Czy to się opłaca?

Rocznie za ubezpieczenie od mandatu trzeba zapłacić 156 zł. Zakładając, że raz na trzy miesiące policja złapie kierowcę za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o np. 35 km/h (mandat od 100 do 200 zł, średnio 150 zł) to kierowca oszczędza rocznie 444 zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!