poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lubelskie

Muzea w woj. lubelskim tracą zwiedzających

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 lutego 2012, 18:50

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (Jacek Świerczyński)
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (Jacek Świerczyński)

Pałac Zamoyskich w Kozłówce był w ubiegłym roku najbardziej obleganym muzeum w naszym regionie. Chętnie odwiedzany były też lubelski Zamek i Majdanek. Ale nawet wszystkie trzy razem nie mogą się pochwalić taką popularnością jak Muzeum Powstania Warszawskiego czy Auschwitz-Birkenau.

W 2011 roku muzeum w Kozłówce odwiedziło ok. 200 tys. osób, w tym m.in. pierwsza dama Anna Komorowska.

– Frekwencja była nieco niższa niż rok wcześniej – przyznaje Grażyna Antoniuk z Muzeum Zamoyskich. Spadek liczby zwiedzających tłumaczy kryzysem. – Generalnie, w całej kulturze z tego powodu spadła frekwencja– przekonuje Antoniuk. – U nas było to widać zwłaszcza w pierwszej połowie roku. Na szczęście, miesiące letnie były już lepsze.

Mniej osób zwiedziło też lubelski Zamek. – W 2011 r. odwiedziło nas 166 tys. 859 osób, a rok wcześniej ok. 172 tys. osób – wylicza Grażyna Jakimińska, wicedyrektor Muzeum Lubelskiego.

Tutaj powody niższej frekwencji były inne. – W ubiegłym roku z powodu remontu część naszych ekspozycji była zamknięta – tłumaczy Jakimińska. – Poza tym, w 2010 r. mieliśmy wystawę grunwaldzką (z "Bitwą pod Grunwaldem” autorstwa Popiela i Rozwadowskiego – red.), która przyciągnęła wiele osób.

Trzecie na liście najpopularniejszych muzeów w naszym regionie jest Państwowe Muzeum na Majdanku. W 2011 r. odwiedziło je ok. 120 tys. osób. Prawie połowa z nich to turyści z zagranicy – głównie z Izraela.

Z kolei do Muzeum Wsi Lubelskiej zajrzało ok. 70 tys. osób, również mniej niż rok wcześniej.

– Po pierwsze dlatego, że społeczeństwo ubożeje – usłyszeliśmy w skansenie. – Po drugie ze względu na pogodę. W naszym przypadku warunki atmosferyczne odgrywają kluczową rolę. A w zeszłym roku ta nie zawsze nam sprzyjała.

Ani na pogodę, ani na kryzys nie narzekają za to inne muzea w kraju. Niektóre w ub. roku pobiły rekordy frekwencji.

Muzeum Powstania Warszawskiego odwiedziło prawie 590 tys. osób – o 100 tys. więcej niż rok wcześniej. Ale w ciągu 2011 r. muzeum zorganizowało ponad 1200 lekcji, 100 warsztatów dla dzieci, 35 wykładów, 16 koncertów, a także gry miejskie, wycieczki rowerowe i spektakle teatralne.

Rekordowa liczba 1 miliona 405 tysięcy osób odwiedziło w 2011 r. tereny byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Wzrosła zwłaszcza liczba młodych zwiedzających, których w porównaniu z poprzednim rokiem było o ponad 150 tys. więcej.

Z kolei o 45 proc. w porównaniu z wcześniejszym rokiem wzrosła liczba osób, które odwiedziły wszystkie oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie. W 2011 r. liczba turystów sięgnęła tu 625 tys.

A na świecie…
Słynny paryski Luwr jest najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie. W 2011 r. jego próg przekroczyło 8,8 milionów ludzi, o 5 proc. więcej niż w 2010 r. Kolejne miejsca zajęły British Museum (5,8 mln) oraz New York's Metropolitan Museum of Art (5,2 mln).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
huangpan
gość
porfiria
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

huangpan
huangpan (17 lutego 2012 o 12:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[url=http://www.topgriffeysshoes.com]griffeys[/url] wholesale shoes
[url=http://www.topairgriffeymax2012.com]griffeys[/url] High shoes
[url=http://www.topairgriffeytrade.com]nike air griffey max[/url] Women's Shoes
[url=http://www.topkengriffeyshoes2012.com]griffeys[/url] Running shoes
[url=http://www.topairmax2009.com]air max 2009[/url] Cheap shoes
[url=http://www.topairmax2011shoes.com]air max 2011[/url] Anta shoes
[url=http://www.topairmax2012trade.com]air max 2012[/url] Basketball shoes
[url=http://www.topairmax90mall.com]air max 90[/url] High shoes
[url=http://www.nbashoesonlineoutletmall.com]kobe shoes[/url] Low shoes
[url=http://www.topbasketballshoestrade.com]nike basketball shoes[/url] Designer shoes
Rozwiń
gość
gość (11 lutego 2012 o 12:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nic dziwnego,że tracą zwiedzających jeśli np.nie są dostosowane do osób niepełnosprawnych -a tyle się ostatnio o tym mówi. Chciałem z żoną(na wózku inwalidzkim) w ubiegłym roku pojechać pozwiedzać Skansen,ale żona ma problemy z częstym sikaniem. Zadzwoniłem i zapytałem,czy mają tam również ubikację przyst. dla niepełnosprawnych -odpowiedzieli,że nie. Więc podziękowałem i do widzenia! Tak się składa,że akurat niepełnosprawni to często grupa osób,które mają nieco więcej czasu wolnego od innych grup społecznych -więc chętnie by coś zwiedzili,ale...
Rozwiń
porfiria
porfiria (10 lutego 2012 o 10:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wszystko racja. Promocja jest ale trafia raczej do zainteresowanych i to w naszym województwie, a promocja w innych regionach Polski...po ESK chyba cicho. Nie wiele się zmienia, ekspozycje od lat te same lub nieco urozmaicone. Zdjęcia w Kozłówce można robić od zeszłego sezonu, ale to dlatego, że ktoś się upomniał o swoje prawo do tego i nie narzekał tylko zawalczył formalnie. W Skansenie trzeba płacić...? nie wiedziałam a to już nie dozwolone. Do muzeów w Lublinie można dojechać miejskim autobusem, jak się uprzesz to można się przespacerować ...no ale do Kozłówki jeżeli się nie ma samochodu to trzeba trochę pokombinować...A zimą zapewniam, martwy sezon poza miastem...Bo funduszy brak i to fakt.
Rozwiń
Rutynosaurus Hex
Rutynosaurus Hex (6 lutego 2012 o 15:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Muzea w Lubelskiem zatrzymały się na etapie prehistorii muzealnej. Można zwiedzać, ale eksponatów nie ruszać, zdjęć nie robić (a jak już to zapłacić), w poniedziałki nie przychodzić, w zimie też (bo taki zwyczaj). Ciapy czy workowate cuś na nogi, eksponaty za szkłem, zero multimedialności czy interakcji ze zwiedzającymi. A co stoi na przeszkodzie, żeby organizować jakieś interesujące warsztaty, lekcje muzealne. W niedoszłym ESK to nie byłby chyba wielki problem
Rozwiń
Jacko
Jacko (6 lutego 2012 o 15:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Muzeom brakuje dobrej promocji. Wiele z nich jest odwiedzanych dlatego, że przychodzą tam wycieczki szkolne. Niestety, trzeba dostosować się do realiów tego świata i umieć zachęcić ludzi do przyjścia. A u nas co? Problem żeby zrobić zdjęcia w Kozłówce. W Luwrze można za darmo.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!