niedziela, 24 maja 2015 r.

Rekordowa czarna lista: 135 szkół do likwidacji w woj. lubelskim

Dodano: 1 marca 2012, 17:25
19 lutego nauczyciele i rodzice przeszli ulicami Bychawy, demonstrując w ten sposób w obronie Zespoł
19 lutego nauczyciele i rodzice przeszli ulicami Bychawy, demonstrując w ten sposób w obronie Zespoł

Nasze samorządy chcą w tym roku zlikwidować co najmniej 135 szkół – ponad dwa razy więcej niż w 2011 r. Powody wszędzie te same – mniej uczniów i oszczędności.

Zobacz listę szkół do likwidacji i zmian (PDF

Decyzję o likwidacji szkół podejmują samorządy. Do końca lutego musiały poinformować rodziców i kuratorium. – Nasza opinia w przypadku likwidacji szkoły nie jest wiążąca – podkreśla Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty.

W tym roku na liście jest aż 135 placówek do likwidacji, 21 do przekazania stowarzyszeniom i 37 do przekształcenia (stan na 29 lutego).

– Niektóre samorządy podejmowały uchwały w tej sprawie ostatniego dnia lutego i informacje mogą do nas dotrzeć pocztą za kilka dni – zaznacza kurator. Lista może być więc jeszcze dłuższa, choć już dziś jest rekordowa.

Rok temu taka sama lista sięgnęła 70 pozycji. Zmiany dotknęły ponad tysiąc uczniów i przeszło 200 nauczycieli. Część z nich straciła pracę. Mimo protestów związkowców, rodziców i apeli kuratora, żeby nie likwidować, a oddawać szkoły np. stowarzyszeniom.

W tym roku w samym Lublinie do zamknięcia jest 19 szkół (m.in. liceów profilowanych), w Białej Podlaskiej – 7, w Chełmie – 2 (Gimnazjum nr 3 i SP nr 10). Rodzice z Chełma mieli nadzieję, że podjęte przez radnych uchwały o zamiarze likwidacji uchyli wojewoda. Tak się nie stało.

Na dziś protest przeciwko likwidacji szkół zapowiada chełmski oddział ZNP. W manifestacji wezmą udział rodzice i nauczyciele z powiatu chełmskiego. Początek o godz. 14 na placu Niepodległości. – Postulujemy zdjęcie z barków samorządu odpowiedzialności za oświatę – mówią organizatorzy protestu. – Radni nie mogą wybierać miedzy drogą a szkołą. Działania zmierzające do likwidacji placówek są szkodliwe i antyspołeczne. Edukacja nie jest przywilejem, ale prawem.

Rodzice chełmskich uczniów protestowali w tym roku już kilka razy. Odpowiedź urzędników ciągle jest taka sama. – Nie stać nas na utrzymanie dotychczasowej sieci szkół. Wiem, że wszystkich nie sposób zadowolić, ale musimy wybrać mniejsze zło – mówiła na spotkaniach z rodzicami prezydent Agata Fisz.

– Sytuacja jest dramatyczna. Nie wiem, czy wszyscy zdają sobie sprawę, jak bardzo. To pożar w naszej edukacji – podkreśla Teresa Misiuk, szefowa oświatowej "Solidarności” w regionie. I wskazuje, że winna jest zmiana w systemie oświaty z 2008 r. – Przekazanie większych kompetencji samorządom. A samorządy patrzą na szkoły tylko przez pryzmat ekonomii – tłumaczy. – Jedynym rozsądnym wyjściem jest zmiana tego systemu.

Argumenty samorządów

• niż demograficzny, mniej uczniów
• oszczędności, gminy muszą utrzymywać szkoły
• uczniowie będą mieli zapewnioną edukację w innych placówkach
• to gminy decydują o kształcie oświaty na swoim terenie

Argumenty rodziców

• prowadzenie szkół to obowiązek samorządów
• odległość, po przeniesieniu do innych szkół uczniowie będą mieli dalej
• tradycja, niektóre zamykane szkoły działały przez lata
• nauczyciele stracą pracę
Czytaj więcej o:
0 komentarzy
Skomentuj
Na czas ciszy wyborczej wyłączyliśmy możliwość
komentowania na naszym forum. Zapraszamy do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.
Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje