niedziela, 30 kwietnia 2017 r.

Lubelskie

Na lubelskich drogach bezpieczniej

Dodano: 25 września 2003, 10:04

Najwięcej kolizji*<br />
<br />
Pow. lubelski - 4231<br />
Pow. bialski - 965<br />
Pow. zamojski - 843<br />
Pow. chełmski -
Najwięcej kolizji*

Pow. lubelski - 4231
Pow. bialski - 965
Pow. zamojski - 843
Pow. chełmski -

Od początku roku zmniejszyła się liczba wypadków drogowych na Lubelszczyźnie. To dobra wiadomość. Zła - było więcej kolizji niż przed rokiem.
Do końca sierpnia w naszym regionie w 1636 wypadkach zginęło 188 osób, a 2131 zostało rannych. - W ubiegłym roku było gorzej - mówi Ewa Górniak z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Lublinie. - Ofiar śmiertelnych było o 16 więcej, rannych o ponad 500.
Według policji poprawa bezpieczeństwa to zasługa nie tylko akcji prowadzonych przez funkcjonariuszy; pomogły również liczne apele. Także w mediach. - Do ideału jeszcze daleko - mówi E. Górniak. - Należy jednak się cieszyć, że kierujący i piesi wzięli sobie do serca nasze prośby o ostrożność na drogach.
Policyjna statystyka może się jednak wkrótce zmienić. - Zbliża się okres jesienno-zimowy - ostrzega podkom. Sławomir Grześ z lubelskiej drogówki. - Dni są krótsze. Coraz częściej pogoda nie będzie sprzyjać zarówno pieszym, jak i kierowcom.
Statystyczny sprawca wypadku na Lubelszczyźnie to kierowca. W czterech przypadkach na pięć to on doprowadza do zdarzenia. Powoduje go w zdecydowanej większości na terenie zabudowanym i na prostym odcinku drogi. Jedzie za szybko lub nie udziela pierwszeństwa przejazdu.
Wypadki powodują też nieletni. Z ich winy doszło w tym okresie do 133 wypadków. Czwórka dzieci zginęła, a 292 doznało obrażeń. - Apeluję do rodziców o zwracanie szczególnej uwagi na dzieci - mówi E. Górniak. - Tych tragedii można było uniknąć. Nie pozwólmy im bawić się w pobliżu jezdni. Zwróćmy uwagę, czy ich ubiory mają elementy odblaskowe. Wiele osób jeździ do szkoły rowerem, wracając wieczorem. Zadbajmy o oświetlenie.
Policja zapowiada, że nadal będzie bezwzględna wobec pijanych kierowców. W ostatnią sobotę funkcjonariusze zatrzymali 105 nietrzeźwych kierujących. - Zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie wyłapać wszystkich nietrzeźwych, ale nie będą mieli łatwego życia - zapowiada E. Górniak. - W ubiegłym roku złapaliśmy 16 tys. nietrzeźwych. To krajowy rekord. Z jednej strony świadczy to o naszej skuteczności, ale z drugiej o głupocie tych, którzy decydują się na jazdę po kilku głębszych.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24