piątek, 23 lutego 2018 r.

Lubelskie

Na spacer nad Bug. Albo na odnowiony Rynek

Dodano: 14 lutego 2016, 19:49

Radni poprzedniej kadencji odrzucili 8 milionów dotacji na budowę promenady, amfiteatru i adaptację Starej Kaflarni
Radni poprzedniej kadencji odrzucili 8 milionów dotacji na budowę promenady, amfiteatru i adaptację Starej Kaflarni

Włodawa. Ponad 80 proc. mieszkańców miasta opowiedziało się za budową Promenady Nadbużańskiej. Miasto liczy na milion złotych unijnego dofinansowania

Radni poprzedniej kadencji odrzucili przyznaną ośmiomilionową dotację przeznaczoną między innymi na ten cel. Teraz pomysł budowy promenady nad Bugiem wraca.

– Forsowany przez mojego poprzednika projekt poza budową promenady obejmował także szczególnie kosztowny remont i adaptację tak zwanej Starej Kaflarni oraz budowę amfiteatru – tłumaczy Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy. – W przeciwieństwie do burmistrza Jerzego Września uważaliśmy wtedy, że nie stać nas na udział własny w tak drogim przedsięwzięciu. To zahamowałoby inwestycje w centrum miasta, na których najbardziej nam wtedy zależało.

Po przeanalizowaniu wyników ankiety władze miasta złożyły już wniosek o dofinansowanie około 800-metrowej promenady łączącej trakt spacerowy i ścieżkę rowerową. Projektant przewidział tam stylowe oświetlenie, ławeczki i taras widokowy. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, to budowa rozpocznie się już w przyszłym roku. Wartość przedsięwzięcia to 1,18 mln zł.

Poza promenadą miasto przygotowuje także projekt związany z uporządkowaniem układu drogowego w zabytkowej części Włodawy i zagospodarowania na nowo całej przestrzeni staromiejskiego Rynku z zabytkowym Czworobokiem. Sam Czworobok poza jego dziedzińcem należy do różnych instytucji bądź osób prywatnych. Dlatego miasto może go wyeksponować jedynie poprzez zapewnienie mu odpowiedniej oprawy.

– Rynek ma się zmienić się nie do poznania – obiecuje burmistrz. – Będzie nowa organizacja ruchu kołowego i pieszego, stylowe oświetlenie i ławeczki, parkingi, skwery oraz nasadzenia drzew i krzewów. Projektant uwzględnił także fontanny.

Miasto zachowując dziedziniec Czworoboku ma teraz okazję odpowiednio go zagospodarować. Z uwagi na niepowtarzalną scenerię to wymarzone miejsce na organizowanie kameralnych koncertów, spektakli czy wystaw pod chmurką.

Wartość tego projektu szacowana jest wstępnie na około 10 mln zł. Wniosek o dofinansowanie w wysokości 85 proc. tej kwoty miasto chce złożyć już w czerwcu. Na obecnym etapie trwają jeszcze ostatnie korekty projektów technicznych.

Rynek bez starych drzew?

Rewitalizacja staromiejskiego rynku wraz z zabytkowym Czworobokiem to jedna z inwestycji, jakie burmistrz miasta Wiesław Muszyński obiecał mieszkańcom podczas kampanii wyborczej.

Przygotowany przez warszawską firmę Palmett-Markowe Ogrody projekt rewitalizacji centrum miasta zakłada m.in. fontannę w miejscu dawnej studni, niewielką scena, przestrzeń wystawienniczą i …wycięcie 90 proc. drzew i krzewów.

Na ich miejsce pojawią się nowe nasadzenia. – Przewidziano drzewa trzech różnych gatunków, co symbolicznie nawiązuje do trzech religii – czytamy w projekcie.

Czytaj więcej o: Włodawa Promenada Nadbużańska
Koo
Gość
tubulec
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Koo
Koo (15 lutego 2016 o 22:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Coś ten burmistrz sam już nie we czego chce raz oddaje kasę przyznana a teraz sam chce wydać miliony w tereny zaledwie niby żałosny jest i I tyle
Rozwiń
Gość
Gość (15 lutego 2016 o 18:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Taniec schizofrenika - wpierw uwalił ze swoja ekipą radnych 8 000 000,00 zł na remonty i budowy we Włodawie min. tej promenady, a teraz mówi, że będzie budował tą samą promenadę. Gdyby nie działał ze swoją ekipą radnych w poprzedniej radzie na wywalenie burmistrza, to dzisiaj Włodawa miałaby drogi, promenady i inne atrakcje, a tak te 8 000 000,00 zł wykorzystał Parczew. A ponadto ile otrzymał tych ankiet i jak wyliczył te 80%, przecież to ok. 10 000 ankiet, kto i kiedy to policzył? Ale ściemnia, nie dość że wodzirej to i magik.
Rozwiń
tubulec
tubulec (15 lutego 2016 o 16:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Najbardziej nudne miejsce w woj.lubelskim.

Przestań przed 1990r.mówiło się,że Włodawa to najlepsze z  miast.Bug na miejscu, a Raj za Bugiem.

Rozwiń
Gość
Gość (15 lutego 2016 o 11:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najbardziej nudne miejsce w woj.lubelskim.
Rozwiń
Gość
Gość (15 lutego 2016 o 09:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A gdzie sa te wyniki?? 80%?? a zaciagniecie dlugu na reszte kosztów to kto bedzie spłacał?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!