czwartek, 22 marca 2018 r.

Lubelskie

Negocjacje NFZ ze szpitalami w zawieszeniu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 grudnia 2009, 15:55
Autor: tom

Nie mamy wygórowanych żądań. Oczekujemy finansowania służby zdrowia przynajmniej na poziomie tego roku – mówi Paweł Pikula, starosta lubelski.

Podczas dzisiejszego Konwentu Powiatów Lubelszczyzny w Okunince koło Włodawy starostowie podpisali protokół rozbieżności w negocjacjach z Narodowym Funduszem Zdrowia. Tymczasem fundusz przesunął do 31 grudnia ostateczny termin negocjacji.

– Są zapowiedzi, że plan finansowy NFZ zostanie zmieniony. Dlatego do momentu ostatecznego zatwierdzenia budżetu, wstrzymaliśmy negocjacje ze szpitalami – informuje Karol Ługowski, rzecznik lubelskiego oddziału NFZ. Dodaje, że żaden szpital na Lubelszczyźnie nie podpisał warunków finansowania w 2010 roku.

Zgodnie z pierwotnym planem finansowym lubelski NFZ miałby dostać ponad 100 mln zł mniej niż w tym roku. To oznaczałoby obniżenie wysokości kontraktów o około 15 procent. W efekcie wydłużyłyby się kolejki do świadczeń, a szpitalom powiatowym groziłaby zapaść finansowa, a w niektórych przypadkach nawet likwidacja.

Jak ustaliliśmy, prezes NFZ już skorygował ten plan. Dzięki temu pieniędzy ma być tyle co w tym roku. Kiedy plan będzie zatwierdzony? Zgodnie z deklaracjami minister zdrowia Ewy Kopacz, ma to nastąpić dzisiaj.

Jeśli jednak plan nie będzie zakładał odpowiedniego zwiększenia nakładów na leczenie, to dyrektorzy szpitali nie podpiszą umów na przyszły rok. W efekcie w styczniu i lutym będą przyjmować pacjentów według limitów z 2009 r. A jeśli nowe kontrakty nie zostaną podpisane z początkiem marca, szpitale mają przyjmować tylko osoby z zagrożeniem życia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!