niedziela, 25 marca 2018 r.

Lubelskie

NFZ nie dał nam ani złotówki. Będą protesty

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 listopada 2011, 19:28

Przez brak pieniędzy musimy czekać na wizytę u lekarza po kilka miesięcy – mówi Justyna Kukier. (Bar
Przez brak pieniędzy musimy czekać na wizytę u lekarza po kilka miesięcy – mówi Justyna Kukier. (Bar

NFZ jest winien szpitalom na Lubelszczyźnie setki milionów złotych. Ale dzieląc dodatkowe 600 mln zł, prezes NFZ wolał przekazać większość z tej kwoty na bogate Mazowsze. My nie dostaliśmy ani złotówki. W tym tygodniu na biurko szefa funduszu trafią dwa protesty w sprawie.

Podziałowi tzw. funduszu zapasowego sprzeciwia się Rada Społeczna lubelskiego oddziału NFZ i Konwent Szpitali Powiatowych. Pieniądze (do wykorzystania w przyszłym roku) dostały tylko 3 województwa – mazowieckie, śląskie i pomorskie. Na konto mazowieckiego
ma wpłynąć ponad 500 z 600 mln zł.

– Kryteria podziału stoją w sprzeczności z polityką rządu, która ma prowadzić do zmniejszania dysproporcji w nakładach na jednego ubezpieczonego w poszczególnych województwach – mówi Michał Jastrzębski, szef Rady Społecznej NFZ w Lublinie, która dzisiaj wyśle swój protest.

Podobny dokument przygotował Konwent Szpitali Powiatowych Województwa Lubelskiego. – Szpitale powiatowe z Lubelszczyzny domagają się bardziej sprawiedliwego podziału. Przynajmniej zgodnego z algorytmem, który ma uwzględniać te regiony, w których niedobory finansowe są największe – komentuje Paweł Pikuła, starosta lubelski.

NFZ tłumaczy, że w związku z korzystniejszym dla biedniejszych województw algorytmem podziału pieniędzy na przyszły rok, ucierpiały województwa bogatsze. Dodatkowe pieniądze z funduszu zapasowego dla Mazowsza mają zapewnić poziom finansowania służby zdrowia taki, jak przed rokiem.

Jednak według danych Ministerstwa Zdrowia, NFZ przeznaczy w przyszłym roku na jednego ubezpieczonego w Mazowieckiem o 100 zł więcej niż w Lubelskim.

Rzecznik prezesa NFZ twierdzi, że decyzji o podziale pieniędzy nie można zmienić. Mimo że fundusz nie zapłacił szpitalom na Lubelszczyźnie setek milionów złotych za nadwykonania, czyli usługi medyczne ponad kontrakt.

– NFZ jest nam winny z tego tytułu 4,5 mln zł za lata 2008–2010 – mówi Teresa Futyma, rzecznik szpitala w Hrubieszowie. Szpital "papieski” w Zamościu nie może się doczekać na znacznie większe pieniądze. – Ponad 30 mln zł w ostatnich trzech latach – mówi Ryszard Pankiewicz, rzecznik szpitala w Zamościu.

Pieniędzy w lubelskiej służbie zdrowia brakuje wszędzie. – Widziałam, jak pacjentowi, który jeszcze we wrześniu chciał się zapisać na wizytę u specjalisty, powiedziano, że nie ma już miejsc do końca roku. Gdybyśmy dostawali więcej pieniędzy z NFZ, to w przychodniach nie byłoby takich problemów – uważa Justyna Kukier, którą spotkaliśmy wczoraj przed poradnią hematologiczną przy ul. Staszica w Lublinie.
– Niskie nakłady na leczenie sprawiają, że musimy wysyłać pacjentów w kolejki do specjalistów. Finał jest taki, że często szukają lekarzy w innych regionach – ocenia Tomasz Pękalski, członek Zarządu Województwa zajmujący się służbą zdrowia.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
gość
greg
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (9 listopada 2011 o 08:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
RADA JĘZYKA POLSKIEGO przy POLSKIEJ AKADEMII NAUK
Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku nr pisma RJP-183/W/2011


Szanowny Panie,
Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'wojewódzwto lubelskie'. Wyraz ten
postwał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,
wskazującego na jakiś obszar. Podobnie zostały utworzone nazwy:
Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'),
Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'),
Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych.
Łączę wyrazy szacunku
/-/ dr Katarzyna Kłosińska
Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.


.KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW 
pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję: 
" Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 śierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szwfa KPRM Jerzy Izdebski.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska.

Autorze jak umiesz czytać,że zrozumieniem i umiesz wnioski wyciągać to następnym razem w załączeniu pokaż mapę i udowodnij,że honor masz.
Rozwiń
gość
gość (8 listopada 2011 o 13:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ŚCIANA WSCHODNIA ZAWSZE BYŁA NA KOŃCU I NIKT SIĘ NAMI NIE PRZEJMUJE.POLIKWIDOWANO WIELE ZAKŁADÓW , NA OBECNĄ CHWILĘ TRWA PROTEST W ŚWIDNIKU I CO DALEJ BĘDZIE? TAK WYGLĄDA NASZA MĄDROŚĆ WYBORCZA!
Rozwiń
greg
greg (8 listopada 2011 o 10:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='NFZ' timestamp='1320731450' post='555807']
Dalej głosujcie na PIS, to na 100% PO będzie nam dotować wszystko. Kto oponentowi daje się wykazać i daje pieniądze? Nie mamy mocnej reprezentacji w sejmie, a jeśli ją mamy to w opozycji...
[/quote]

Idąc powyższa logiką, skoro podzieli dodatkowe pieniądze pomiędzy trzy województwa to tylko te głosowały na PO, reszta na PiS.
To jak do q... nędzy PO wygrało te wybory???
Rozwiń
Josef
Josef (8 listopada 2011 o 07:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I gdzie są nasi posłowie???Oni się zajmują już sobą!!!Ustawianiem własnej osoby!!!Ich już wyborca nie interesuje,przez następne 3,5 roku,chyba ,że wybory będą wcześniej.Przypominam,że jest ugrupowanie dla których<"Człowiek jest najważniejszy".Oni już o swoim haśle zapomnieli,teraz uprawiają łopatologię!!!
Rozwiń
NFZ
NFZ (8 listopada 2011 o 06:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dalej głosujcie na PIS, to na 100% PO będzie nam dotować wszystko. Kto oponentowi daje się wykazać i daje pieniądze? Nie mamy mocnej reprezentacji w sejmie, a jeśli ją mamy to w opozycji...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!