czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lubelskie

Parafianie z Lubyczy Królewskiej protestowali wczoraj w siedzibie kurii biskupiej w Zamościu. Dziś przed plebanią zaczną pełnić wartę. Chcą zmiany decyzji biskupa diecezji zamojsko-lubaczowskiej dotyczącej przeniesienia miejscowego proboszcza do innej parafii.
We wtorek mieszkańców Lubyczy lotem błyskawicy obiegła wiadomość, że podczas niedzielnej mszy ich proboszcz oficjalnie się z nimi pożegna. - Podobno taką informację znaleziono w Internecie - mówi Halina Głąb z Lubyczy. - We wtorek rozpoczęliśmy akcję zbierania podpisów. - Nie potrafię powiedzieć, ile ich zebraliśmy. Ale było tego dużo. Do tej pory lista obiegła Lubyczę i Rudę Żurawiecką. - Jest ich już ponad 400 - dodaje kolejna mieszkanka Lubyczy Bronisława Żeleźna. - Cały czas podpisują się mieszkańcy Łazowej, Zatyla i Dębów. - To wspaniały ksiądz - dodaje Maria Szałaj, kolejna z protestujących.
Wczoraj rano 40-osobowa delegacja lubyczan wyruszyła autokarem do kurii biskupiej w Zamościu z prośbą o pozostawienie proboszcza. - W innym wypadku parafia się rozpadnie, nie będziemy chodzić do kościoła - wyjaśnia H. Głąb. - Nie zastaliśmy biskupa, ale spotkał się z nami ustępujący kanclerz, który ma przekazać nasze pisma i podpisy swojemu następcy. Od dziś przed bramą plebani będzie stała dzień i noc warta złożona z parafian. Nie wypuścimy naszego proboszcza i nie wpuścimy nowego.
- Z jednej strony, potrafię tych ludzi zrozumieć - mówi ks. Tomasz Źwiernik z parafii pw. św. Michała Archanioła w Zamościu. - Na pewno zżyli się ze swoim proboszczem, bo on jest przede wszystkim człowiekiem, a potem kapłanem. Z drugiej strony, tej kapłańskiej, uważam, że takie przeniesienie do innej parafi to wielka mądrość. Nie udało nam się wczoraj porozmawiać z z przedstawicielami zamojskiej kurii biskupiej. Nieuchwytny był też jej nowy wikariusz generalny i kanclerz ks. dr Adam Firosz. Na stronach internetowych diecezji zamojsko-lubaczowskiej znaleźliśmy jednak informacje potwierdzające przeniesienie proboszcza z parafii w Lubyczy Królewskiej do Chodywaniec.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!