poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Nie parkujcie na kopertach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 listopada 2005, 18:41
Autor: Paweł Nocek

Puławscy niepełnosprawni spotkali się dziś twarzą w twarz z kierowcami uniemożliwiającymi im zaparkowanie na tzw. kopertach.
- Ja tylko na chwilę - gęsto tłumaczy się kobieta, która zaparkowała terenową toyotę w miejscu dla niepełnosprawnych przed jednym z puławskich supermarketów. - Chciałam tylko zobaczyć buty, a teraz spieszę się do dziecka.

Tadeusz Kiernicki z Fundacji PA-KT nie tylko wręczył jej ulotkę, ale przede wszystkim mocno zawstydził. Ta pani raczej nieprędko zaparkuje drugi raz na kopercie.
Akcja polega na rozdawaniu ulotek tym kierowcom, którzy nie przestrzegają przepisu, zezwalającego na parkowanie na kopercie tylko osobom niepełnosprawnym. Ulotki rozdają osoby niepełnosprawne, działające w Centrum Integracyjno-Rehabilitacyjnym w Puławach. Głównym koordynatorem akcji jest Puławska Fundacja Osób Niepełnosprawnych PA-KT.
- W Puławach jest wystarczająca liczba miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Jednak wiele z nich jest zajętych przez pełnosprawnych kierowców - mówi Tadeusz Kiernicki z PFON PA-KT. - Sam poruszam się na wózku inwalidzkim i jeżdżę samochodem. I bardzo często mam problem z zaparkowaniem.
Koperty znajdują się w pobliżu wejść do budynków. Aby ułatwić niepełnosprawnym wsiadanie i wysiadanie z auta, są one większe od pozostałych miejsc parkingowych. Wokół robione są łagodne zjazdy, żeby osoba poruszająca się na wózku mogła bez problemu wyjechać z parkingu.
Na kopercie mogą parkować tylko osoby posiadające specjalną kartę parkingową, którą wydaje starostwo. Powinna ona być umieszczona za przednią szybą samochodu. Posiadanie samej naklejki z emblematem wózka inwalidzkiego nie upoważnia do parkowania na kopercie.
Pełnosprawni kierowcy, którzy parkują na kopertach, muszą się liczyć ze stuzłotowym  mandatem, blokadą samochodu albo jego odholowaniem, a nawet skierowaniem sprawy do sądu.

Nie tylko koperta

Aby osoba poruszająca się na wózku bez problemów mogła wsiąść
do auta, potrzebuje około 120 cm wolnego miejsca przy drzwiach. Dlatego należy parkować w miarę daleko od pojazdu ustawionego
na kopercie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!