środa, 21 lutego 2018 r.

Lubelskie

Nie pozwólcie kierować piratom!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 lipca 2007, 17:49
Autor: PAWEŁ PUZIO

Wystarczy mieć wykształcenie podstawowe, prawo jazdy kategorii D, aktualne badania lekarskie oraz psychotechniczne

i już można siąść za kierownicę autobusu wyjeżdżającego na międzynarodowe trasy.

- A przecież w tym fachu muszą pracować najlepsi z najlepszych, mistrzowie kierownicy. Jeden fałszywy ruch, zbyt późna reakcja i tragedia gotowa - twierdzi Zbigniew Kubik z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego w Lublinie.
Tymczasem o dobrego kierowcę coraz trudniej. Większość wyjechała do pracy za granicą. A nowi nie zawsze są dobrze wyszkoleni.
- Jestem przerażony sposobem prowadzenia szkoleń na kategorię D przez niektóre ośrodki - mówi Maciej Kulka, szef lubelskiego Ośrodka Szkolenia Kierowców "Kulka”. - Klient nie odbywa całego kursu, a dostaje kwit, że go ukończył. Tak jest taniej. Następnie idzie na egzamin prawa jazdy. I cudem zdaje go, bo nie ma kamer rejestrujących przebieg egzaminu na tę kategorię prawa jazdy.
Kulka prowadzi też rekrutację polskich kierowców do pracy w Anglii. - Niestety, ok. 50 proc. chętnych nie zdaje mojego wewnętrznego egzaminu. Na dobrą sprawę osoby te powinny utracić prawo jazdy - dodaje.

Zdzisław Klimek, szef firmy transportowej proponuje proste rozwiązanie. - O kategorię D powinny ubiegać się osoby z minimum średnim wykształceniem, o odpowiednim poziomie inteligencji - mówi Klimek.
Kolejny problem, to odpowiedni wypoczynek kierowców. Z tym nie jest najlepiej. - Dobry kierowca, to kierowca wypoczęty - mówi Zbigniew Kubik. - Dlatego podczas kontroli zwracamy szczególną uwagę na czas pracy kierowcy. Do 9 godzin dziennie za kierownicą i maksymalnie 4,5 godziny jazdy ciągłej. Potem musi być 45 minut przerwy. Niestety, 70 proc. wykroczeń w transporcie, nie tylko osobowym, wiąże się z przekroczeniami czasu pracy. A to skutkuje obniżoną koncentracją, znużeniem, zmęczeniem kierowcy.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!