niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Nie wiadomo kiedy zostaną odbudowane zniszczenia

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 sierpnia 2001, 10:48

Wczoraj na terenach dotkniętych powodzią wciąż trwała akcja wypompowywania wody. Nadal zalanych jest ponad 200 ha. Rolnikom brakuje paszy dla zwierząt. - Pompujemy wodę z piwnic, a cięższym sprzętem osuszamy łąki i pola - mówi Jerzy Kuty, dyżurny z Wojewódzkiego Komendy Państwowej Straży Pożarnej.

Według wstępnych szacunków zniszczonych zostało ponad 1100 ha upraw, a w gminie Łaziska straty (bez rolnictwa) ocenia się na 2,7 mln zł.
Będą fundusze na odbudowę, ale nie wiadomo, ile i kiedy. Wiadomo tylko, że i tak na wszystko nie starczy - takie wnioski płyną z wczorajszego spotkania przedstawicieli Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska z pracownikami Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
- Na najpilniejsze prace trzeba 41 mln zł - mówi Leszek Boguta, dyr. Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.
- Część pieniędzy będzie pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska - mówi Cezary Starczewski, wiceprezes funduszu. - Mamy 150 mln zł na cały kraj. Czekamy na wnioski. Procedura będzie ograniczona do minimum. - Są już pieniądze z WFOŚ (prawie 2,5 mln - red.) - dodaje Leszek Boguta. - Liczymy też na środki z budżetu państwa. Ile, kiedy i czy w ogóle będą, tego nie potrafię powiedzieć.
Decyzja w tej sprawie ma być znana w ciągu dwóch tygodni. Tymczasem Francja przekaże 77 tys. euro (280 tys. zł) na pomoc dla zniszczonych gmin Lubelszczyzny. Pieniądze otrzymają gminy: Łaziska, Wilków i Annopol.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!