piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lubelskie

Nie wiadomo kiedy zostaną odbudowane zniszczenia

Dodano: 8 sierpnia 2001, 10:48

Wczoraj na terenach dotkniętych powodzią wciąż trwała akcja wypompowywania wody. Nadal zalanych jest ponad 200 ha. Rolnikom brakuje paszy dla zwierząt. - Pompujemy wodę z piwnic, a cięższym sprzętem osuszamy łąki i pola - mówi Jerzy Kuty, dyżurny z Wojewódzkiego Komendy Państwowej Straży Pożarnej.

Według wstępnych szacunków zniszczonych zostało ponad 1100 ha upraw, a w gminie Łaziska straty (bez rolnictwa) ocenia się na 2,7 mln zł.
Będą fundusze na odbudowę, ale nie wiadomo, ile i kiedy. Wiadomo tylko, że i tak na wszystko nie starczy - takie wnioski płyną z wczorajszego spotkania przedstawicieli Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska z pracownikami Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
- Na najpilniejsze prace trzeba 41 mln zł - mówi Leszek Boguta, dyr. Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.
- Część pieniędzy będzie pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska - mówi Cezary Starczewski, wiceprezes funduszu. - Mamy 150 mln zł na cały kraj. Czekamy na wnioski. Procedura będzie ograniczona do minimum. - Są już pieniądze z WFOŚ (prawie 2,5 mln - red.) - dodaje Leszek Boguta. - Liczymy też na środki z budżetu państwa. Ile, kiedy i czy w ogóle będą, tego nie potrafię powiedzieć.
Decyzja w tej sprawie ma być znana w ciągu dwóch tygodni. Tymczasem Francja przekaże 77 tys. euro (280 tys. zł) na pomoc dla zniszczonych gmin Lubelszczyzny. Pieniądze otrzymają gminy: Łaziska, Wilków i Annopol.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!