sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Niedrzwica: Woda jest skażona, bo rolnicy wylewają ścieki do rzeki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 czerwca 2011, 14:37

Niedrzwica Duża. Mieszkańcy pobierają wodę z beczkowozu. (Bartłomiej Żurawski)
Niedrzwica Duża. Mieszkańcy pobierają wodę z beczkowozu. (Bartłomiej Żurawski)

Po Niedrzwicy Dużej jeździ wóz strażacki, który dostarcza mieszkańcom wodę. Mogą ją brać również z niektórych hydrantów. Ta z kranów nie nadaje się nawet do mycia.

W czwartek uliczkami Niedrzwicy Dużej jeździł wóz strażacki. W beczkowozie mieściło się 2,5 tys. litrów wody. Mieszkańcy wychodzili z domów z wiadrami i garnkami. Strażacy nalewali wodę, po czym podjeżdżali do kolejnej posesji. Na wozie było ostrzeżenie, że woda jest chlorowana i trzeba ją przegotować.
– Wodę rozwozimy od środy – mówi jeden ze strażaków. – Trudno powiedzieć, ile jeszcze razy będziemy musieli napełniać beczkowóz.

O tym, że w Niedrzwicy Dużej woda z kranów nie nadaje się do picia, poinformowała nas internautka.. – W ciągu ostatnich kilku dni mieszkańcom zaczęły dokuczać biegunki i wymioty, które być może są spowodowane tym właśnie skażeniem – napisała na alarm24 aga1411.

Paweł Policzkiewicz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, przyznaje: W środę po południu stwierdziliśmy obecność bakterii typu coli w wodzie z wodociągu Nałęcz. Oznacza to duże zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Dlatego do czasu, kiedy stan wody nie polepszy się, zamknęliśmy okoliczne przychodnie i część sklepów. W innych punktach ograniczyliśmy sprzedaż niektórych produktów.

Rolnicy wylewają ścieki do rzeki?

Urząd Gminy ostrzegł mieszkańców, że woda z wodociągu z Niedrzwicy Dużej, do której podłączona jest część miejscowości, nie nadaje się nawet do mycia. Można jej używać jedynie do spłukiwania toalet.

– To najprawdopodobniej sami mieszkańcy doprowadzili do skażenia wody – mówi Zenon Misztal ze spółki Nałęcz, administrującej wodociągami w Niedrzwicy Dużej. – Wszystko dlatego, że wypuszczają ścieki do rzeki Nędznicy – zaznacza.

Misztal przyznaje, że podobne sytuacje w tej miejscowości zdarzają się częściej. – W 2008 roku oczyszczenie wody zajęło tydzień – dodaje.

Bakterie coli również w Zalesiu

Bakterie grupy coli wykryto również w wodociągu w Zalesiu. Zaopatruje on w wodę ok. 3 tys. mieszkańców gminy Wilkołaz. Pracownicy sanepidu w Kraśniku pobrali próbki wody w ośrodku zdrowia w Wilkołazie Pierwszym i w budynku mieszkalnym w Zalesiu.

Po badaniu decyzja jest taka: woda warunkowo nadaje się do spożycia, trzeba ją najpierw przegotować. Dotyczy to następujących miejscowości: Wilkołaz Pierwszy, Wilkołaz Drugi, Wilkołaz Trzeci, Wilkołaz Dolny, Wilkołaz Górny, Wilkołaz-Stacja Kolejowa, Zalesie, Zdrapy, Ewunin, Obroki, Ostrów.

Bakterie coli mogą wywoływać zaburzenia żołądkowo-jelitowe – bóle brzucha i wymioty. Dotyczy to zwłaszcza osób o obniżonej odporność – dzieci, starszych osób czy kobiet w ciąży.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
mario
condor
woda nie nadaje sie do pic
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mario
mario (25 czerwca 2011 o 15:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jeśli chodzi o wodę z beczkowozów jest czysta,a chemikalia wozi się w innym mniejszym zbiorniku więc nierób człowieku paniki sanepid badał wodę w tych samochodach i dopuścił do takiej formy dostarczania.
Rozwiń
condor
condor (24 czerwca 2011 o 23:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
he he chłopki wypompowują szamba do rzeki,szkoda im kasy na gównowozy,tak się robi na każdej wsi,to jest patologia.
Rozwiń
woda nie nadaje sie do pic
woda nie nadaje sie do pic (24 czerwca 2011 o 18:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to nie tylko w Niedrzwicy,ale i w Zdrapach rolnicy wylewają szamba do rowow albo szambo bez dna .
Rozwiń
gość
gość (24 czerwca 2011 o 15:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Należy zwiększyć kontrolę to spływa w Wilkołazie do Urzędówki, w tym roku woda śmierdzi niemiłosiernie - samo z siebie się to nie bierze. Ciekawe kto ma w gminie Wilkołaz rachunki na wywóz szamba - i po kłopocie, będzie czysto !!!! Jak ktoś się nie będzie miał rachunku wysoki mandat i po kłopocie.
Rozwiń
sentinel
sentinel (24 czerwca 2011 o 14:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak już niestety jest. Jeżeli ludzie sami nie przestaną śmiecić, to wciąż będziemy mieli brudną wodę, zanieczyszczoną glebę itp. Przecież ścieki same nie wylewają się do rzeki, same nie porzucają w lasach itp. Później część osób się cieszy, że zaoszczędziło kilka groszy, a reszta narzeka.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!