środa, 13 grudnia 2017 r.

Lubelskie

Nowe przejście w Dołhobyczowie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 sierpnia 2006, 20:12

Granicę w Dołhobyczowie w powiecie hrubieszowskim będą mogły przekraczać samochody osobowe i ciężarowe do 3,5 tony. To kolejna, po rozbudowach przejść w Dorohusku i Hrebennem, inwestycja usprawniająca ruch drogowy między Polską a Ukrainą.

– Dzięki dobremu połączeniu ze wschodnimi sąsiadami nasze województwo może być nazywane „Bramą na Wschód” zamiast „ścianą wschodnią”. To dla nas duża szansa – uważa Wojciech Żukowski, wojewoda lubelski.
W 2003 r. wojewoda rozpoczął starania o przekształcenia uproszczonego punktu granicznego w Dołhobyczowie w drogowe przejście graniczne. Wniosek zaaprobowało MSWiA, a ze stroną ukraińską wymieniono noty dyplomatyczne w tej sprawie.
– Koszt inwestycji to 40 mln zł – mówi Waldemar Madej, p.o. dyrektora Lubelskiego Zarządu Przejść Granicznych w Chełmie. – Zakładamy, że budowa ruszy na przełomie 2007 i 2008 roku. Kontrola graniczna i celna, również ukraińska, odbywać się będzie w obiektach zbudowanych po stronie polskiej. Na opracowanie dokumentacji technicznej wojewoda przeznaczył już w tym roku 450 tys. zł. W 2007 r. na budowę przejścia zaplanowano w projekcie budżetu wojewody 7, 3 mln zł.
W tej chwili w województwie lubelskim są trzy drogowe przejścia graniczne z Ukrainą: w Dorohusku, Hrebennem i Zosinie. W ubiegłym roku zakończył się ostatni etap modernizacji przejścia w Dorohusku. Granicę przekracza tu każdej doby średnio ponad 9 tys. osób i prawie 13 tys. pojazdów. Do końca roku ma się zakończyć się kompleksowa przebudowa przejścia w Hrebennem.
Standardowa odległość między przejściami granicznymi przyjęta w krajach europejskich to 25–30 km. W Polsce na jedno przejście drogowe przypada średnio ok. 40 km granicy. Ale na Zachodzie to 20 km, zaś u nas aż 90. – Otwarcie nowych przejść w Dołhobyczowie oraz w Budomierzu (woj. podkarpackie) skróci tę odległość do 67 kilometrów – zapowiada Mieczysław Saluk z LZPG.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!