wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lubelskie

Nowe przejście w Dołhobyczowie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 sierpnia 2006, 20:12

Granicę w Dołhobyczowie w powiecie hrubieszowskim będą mogły przekraczać samochody osobowe i ciężarowe do 3,5 tony. To kolejna, po rozbudowach przejść w Dorohusku i Hrebennem, inwestycja usprawniająca ruch drogowy między Polską a Ukrainą.

– Dzięki dobremu połączeniu ze wschodnimi sąsiadami nasze województwo może być nazywane „Bramą na Wschód” zamiast „ścianą wschodnią”. To dla nas duża szansa – uważa Wojciech Żukowski, wojewoda lubelski.
W 2003 r. wojewoda rozpoczął starania o przekształcenia uproszczonego punktu granicznego w Dołhobyczowie w drogowe przejście graniczne. Wniosek zaaprobowało MSWiA, a ze stroną ukraińską wymieniono noty dyplomatyczne w tej sprawie.
– Koszt inwestycji to 40 mln zł – mówi Waldemar Madej, p.o. dyrektora Lubelskiego Zarządu Przejść Granicznych w Chełmie. – Zakładamy, że budowa ruszy na przełomie 2007 i 2008 roku. Kontrola graniczna i celna, również ukraińska, odbywać się będzie w obiektach zbudowanych po stronie polskiej. Na opracowanie dokumentacji technicznej wojewoda przeznaczył już w tym roku 450 tys. zł. W 2007 r. na budowę przejścia zaplanowano w projekcie budżetu wojewody 7, 3 mln zł.
W tej chwili w województwie lubelskim są trzy drogowe przejścia graniczne z Ukrainą: w Dorohusku, Hrebennem i Zosinie. W ubiegłym roku zakończył się ostatni etap modernizacji przejścia w Dorohusku. Granicę przekracza tu każdej doby średnio ponad 9 tys. osób i prawie 13 tys. pojazdów. Do końca roku ma się zakończyć się kompleksowa przebudowa przejścia w Hrebennem.
Standardowa odległość między przejściami granicznymi przyjęta w krajach europejskich to 25–30 km. W Polsce na jedno przejście drogowe przypada średnio ok. 40 km granicy. Ale na Zachodzie to 20 km, zaś u nas aż 90. – Otwarcie nowych przejść w Dołhobyczowie oraz w Budomierzu (woj. podkarpackie) skróci tę odległość do 67 kilometrów – zapowiada Mieczysław Saluk z LZPG.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!