piątek, 23 marca 2018 r.

Lubelskie

Nowe Rady Miasta w Kraśniku, Lubartowie, Łęcznej, Puławach, Świdniku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 listopada 2010, 21:58

Kto będzie rządził w radach miejskich w Kraśniku, Lubartowie, Łęcznej, Puławach i Świdniku? Jakie będą zawiązywane koalicje?

Kraśnik
PO – 4
PiS – 8
Lubię Kraśnik – 6
Lewica, razem dla Kraśnika i Powiatu – 3
Frekwencja – 57,05 proc.

W radzie możliwa jest podobna koalicja jak w poprzedniej kadencji, kiedy burmistrzem był Piotr Czubiński. Chodzi o Stowarzyszenie Lubię Kraśnik ( z tego komitetu startował Czubiński), PO i Lewicę. Koalicjanci mieliby wówczas 13 mandatów na 21. Dotychczasowa opozycja: PiS – 8. – Mam jednak nadzieję, że zwycięży rozsądek i będziemy mogli utworzyć szeroko pojętą koalicję, bez względu na wynik wyborów na burmistrza – mówi Jerzy Misiak, radny PiS.

Lubartów
PiS – 6
PO – 5
Współpraca i Rozwój – 4
Wspólnota Lubartowska – 4
Praworządny Lubartów – 1
Sąsiedzi – 1
Frekwencja – 53,85 proc.

Jaka będzie koalicja w radzie będzie zależało od tego, kto zwycięży w drugiej turze wyborów na burmistrza: Janusz Bodziacki czy Jerzy Zwoliński. Zwycięzca będzie się starał skupić wokół siebie większość w radzie. Bodziackiemu, który na poparcie sześciu radnych PiS, wystarczy wejście w koalicję z PO (5 mandatów). Zwoliński może liczyć na 4 radnych komitetu Współpraca i Rozwój. Żeby uzyskać większość, potrzebuje jeszcze co najmniej siedmiu radnych a to wymaga zbudowania szerokiej koalicji.

Pełny skład Rady Miasta Lubartów - na MM Lubartów

Łęczna
Wspólna Sprawa – 6
PO – 3
PiS – 2
Twój Samorząd – 3
Wspólna Przyszłość – 2
Prawicowe Porozumienie Ziemi Łęczyńskiej – 3
Samorządowe Forum Ziemi Łęczyńskiej – 2
Frekwencja – 46,31 proc.

Do 21 mandatowej rady weszli przedstawiciele 7 komitetów wyborczych. Najwięcej mandatów – 6 – zdobył Komitet Wyborczy "Wspólna Sprawa”. To komitet Teodora Kosiarskiego, ponownie wybranego burmistrzem. "Wspólna Sprawa” będzie prawdopodobnie współpracować w radzie z PO (3 mandaty), KW "Twój Samorząd” (3) i KW "Wspólna Przyszłość” (2). W ten sposób może powstać 14-mandatowa koalicja, pozwalająca na sprawne zarządzanie miastem.

Puławy
SLD – 1
PO – 6
PiS – 8
PSPP – 8
Frekwencja – 44,93 proc.

W radzie po osiem mandatów przypadło kandydatom Porozumienia Samorządowego Prawicy Puławskiej i PiS. Platforma wprowadziła sześciu radnych, a jednego SLD. Zarówno PSPP jak i PiS poprawiły swój wynik sprzed czterech lat. Komitet prezydenta Janusza Grobla wprowadził o czterech radnych więcej, PiS o jednego. To oznacza, że do rządzenia potrzebna będzie koalicja PSPP z PiS lub Platformą. Z tą ostatnią komitet Grobla rządził już w ostatniej kadencji.

Pełny skład Rady Miasta Puławy - na MM Puławy


Świdnik
PO – 6
Rodzina i Prawo – 11
Świdnik Wspólna Sprawa – 4
Frekwencja 40,78 proc.

Układ sił w nowej radzie jest podobny do tej sprzed wyborów. Większość ma Rodzina i Prawo, choć ten komitet ma teraz o dwa mandaty mniej. Burmistrzem został wybrany ponownie Waldemar Jakson, popierany przez RiP. – Mimo większości w radzie, nie wykluczamy, że jakieś rozmowy się rozpoczną – przewiduje Andrzej Radek, były zastępca burmistrza, który wszedł do nowej rady z komitetu RiP. – Na razie nie ma jednak oficjalnych danych z wyborów do rady, więc trudno mówić, co będzie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
crx
marlenkac4
ktos
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

crx
crx (24 listopada 2010 o 09:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak to byłoby pięknie , gdyby rady potrafiły się porozumieć i zrobić coś pozytywnego dla mieszkańców.Chyba jestem "stuknięty".O czym ja marzę???!!!!!!!!!!Przecież wiadomo,że liczą się tylko interesy partyjne!!!Ale tylko jedna prośba.Nie malujcie płotków na szaro- tylko na biało lub żółto.To powoduje lepsze samopoczucie!!!
Rozwiń
marlenkac4
marlenkac4 (23 listopada 2010 o 23:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
hmmm też mnie zastanowił wpis na początku. Jak to byłego województwa lubelskiego ??? O co chodzi?? Może pierwszym wyborem naszych nowych władz będzie wybór nowej nazwy województwa he he śmieszne
Rozwiń
ktos
ktos (23 listopada 2010 o 22:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Normalnie jestem w szoku... To te wszystkie miasta już nie są w lubelskim?? W artykule wyraźnie jest napisane że byłego woj.lubelskiego... No chyba że ja o czyms nie wiem....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!