niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lubelskie

Nowe wytyczne dla prokuratorów i policjantów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 marca 2009, 21:11

Skrzywdzeni przez przestępców od poniedziałku mają łatwiej. Do tej pory śledczy wręczali im kartki z niezrozumiałym spisem przysługujących im praw. Teraz muszą dokładnie wytłumaczyć, jak z tych praw korzystać.

Ofiara przestępstwa może być oskarżycielem posiłkowym, być przy przesłuchaniach, składać wnioski dowodowe, domagać się odszkodowania za krzywdy. Musi jednak wiedzieć, jak i kiedy może skorzystać ze swoich praw. Tymczasem pisemne pouczenia były niezrozumiałe.

To już przeszłość. Od poniedziałku obowiązuje 15 wytycznych ministra sprawiedliwości Andrzeja Czumy. Nakazują śledczym przesłuchiwać ofiarę przestępstwa tylko raz i nie lekceważyć sygnałów o tym, że wciąż grozi jej niebezpieczeństwo.

Śledczy muszą też ustnie wytłumaczyć ofiarom przestępstw, jak korzystać ze swoich praw, poinformować ich o organizacjach pozarządowych pomagających w takich sytuacjach, napisać wniosek o rekompensatę finansową bądź pozew o odszkodowanie od przestępcy.

Prokuratorzy twierdzą, że wytyczne ministra to dla nich nic nowego. - Pokrzywdzony zawsze mógł do nas przyjść i w razie wątpliwości dowiedzieć się, jak korzystać ze swoich praw - mówi Małgorzata Samoń, prokurator rejonowy w Kraśniku.

Nowością jest to, że wszystkie działania na rzecz pokrzywdzonych mają być udokumentowane w aktach sprawy. - Będzie kontrola z ich realizacji - zapowiada Beata Syk-Jankowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Wiele spraw prowadzi policja. W takich przypadkach obowiązki informowania pokrzywdzonych o ich prawach spadły na funkcjonariuszy.
(er)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
schab
STYX
miki
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

schab
schab (18 marca 2009 o 17:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
żaden z prokuratorów i policjantów nie jest w stanie objaśnić wszystkich praw pokrzywdzonego w trakcie przyjęcia zawiadomienia o przestępstwie, czysta fikcja
Rozwiń
STYX
STYX (18 marca 2009 o 12:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Autor tego pomyślunku jest chyba na przepustce z Abramowic ! Kto ma na to czas baranie ?????????
Rozwiń
miki
miki (18 marca 2009 o 10:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam pytanie do autora artykułu, dlaczego umiescił zdięcie ochroniarzy firmy z Warszawy ochraniającej mecze Motoru w Lublinie? Co firma ochroniarska ma wspulnego z tym artykułem?
Rozwiń
hok
hok (18 marca 2009 o 09:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I znowu ci co zapier***..... na dole mają dodatkowe obowiązki. A od czego są adwokaci oni przynajmiej biorą za to kasę a policjantom to należ dać papieru i to ie tego do d... bo i tak go nie ma ale tego zwykłego do pisania i może tak jakąś zwykłą maszyne do pisania - Łuczniki sie rozlatują. Będą rozliczani- kpina. A może by tak wreszcie kogoś z samej góry rozliczyć za bzdure jakie opowiadają w gazetach czy telewizji. Strzelania OSIEM kulek na kwartał. Co z podwyżkami dla tych co naprawdę pracują a nie tych co walą w pory aż fotele nie wytrzymują ...Będzie jak zwykłe góra 6 dół 2 średnią mamy 3.5. A może by tak dać policjantom pensje adwokatów....
Rozwiń
michał 23
michał 23 (18 marca 2009 o 08:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakieś bajki opowiadają prokuratorzy,a gazeta w to wieży.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!