środa, 24 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Od dziś policja może karać za złe parkowanie na osiedlach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 września 2010, 20:05

Od dziś policjanci i miejscy strażnicy mogą karać mandatami na drogach osiedlowych, parkingach przed sklepami i na placach dworcowych. Zobacz, jaką możesz dostać karę za złe parkowanie.

Do tej pory kierowcy mogli się czuć w takich miejscach bezkarni i parkować, gdzie popadnie: na chodniku, przed wejściem do bloku, tarasując śmietnik albo zajmując kopertę dla niepełnosprawnych. Policjanci i miejscy strażnicy mieli związane ręce, bo drogi wewnętrzne i parkingi nie są drogami publicznymi. A tylko tam mogli interweniować.

– Nieraz musiałem zostawiać auto na końcu parkingu przy Tesco czy Leclerc`u, bo koperty dla niepełnosprawnych przy wejściu były zajęte przez samochody osób sprawnych – mówi Marcin Szajewski z Lublina. – Żeby dostać się do sklepu, musiałem pokonać kilkaset metrów. Dla osoby na wózku to duży kłopot.

Teraz to się zmieni. Dziś wchodzą w życie zmiany w przepisach o ruchu drogowym. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wprowadza nowy znak drogowy: "strefa ruchu” (biała tablica, na której jest rysunek samochodu i napis "strefa ruchu”).

– Na drogach wewnętrznych, np. osiedlowych, oznaczonych jako "strefa ruchu” będą obowiązywały te same przepisy, co na drogach publicznych. A my będziemy mogli interweniować – zapowiada Robert Gogola z lubelskiej Straży Miejskiej. – Jeśli samochód zostanie zaparkowany nieprawidłowo, kierowca będzie mógł być ukarany (do 100 zł – red.).

To samo dotyczy parkingów przy marketach, które zostaną oznaczone jako "strefa ruchu”. – Jeśli nieuprawniony kierowca zaparkuje auto w miejscu dla niepełnosprawnych, będzie musiał liczyć się z 500-złotowym mandatem i odholowaniem pojazdu – zaznacza Gogola.

– Często dostajemy skargi od straży pożarnej, że dojazd do jakiegoś bloku jest utrudniony, bo ktoś postawił samochód na chodniku – mówi mł. insp. Janusz Wójtowicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Teraz auto będzie można odholować.
– Czekaliśmy na te przepisy z niecierpliwością – podkreśla Anna Adamiak z Wydziału Dróg i Mostów w lubelskim magistracie. – Jeżeli będą uzasadnione przypadki, znaki "strefa ruchu” będą stawiane.

Nowe znaki chcą postawić m.in. Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa i SM Czechów w Lublinie, niektóre spółdzielnie w Chełmie i Zamościu, a także największe sieci handlowe.

– To bardzo dobre rozwiązanie – komentuje Marek Stępniak z lubelskiej fundacji Fuga Mundi, która pomaga osobom niepełnosprawnym. – Skoro kampanie i akcje promocyjne nie przynoszą efektu, może sankcje go przyniosą.


Inne zmiany

• Pracodawca, który da kluczyki lub wypuści w trasę nietrzeźwego kierowcę, od dziś odpowie karnie. Nawet, jeśli kierowca będzie jechał po osiedlowym parkingu.

• Każdy, kto w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem działania środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub ruchu np. rower, również odpowie karnie.

• Od dziś na specjalny parking trafi auto (za co się płaci), które: zaparkowano w miejscu, w którym utrudniało ruch, przekraczało dopuszczalne wymiary, utrudniało prowadzenie akcji ratowniczej, jego stan techniczny zagrażał bezpieczeństwu,
kierowca był pijany, kierowca nie miał przy sobie prawa jazdy.

Na osiedlu też obowiązuje mandatownik (tam, gdzie znak "strefa ruchu”)

Jazda rowerem po chodniku – 100 zł
Jazda rowerem bez trzymania rąk na kierownicy – 50 zł
Jazda skuterem bez kasku – 100 zł
Jazda autem po chodniku – 250 zł
Jazda bez wymaganych świateł – 100–200 zł
Złamanie zakazu wjazdu – 100–250 zł
Złamanie zakazu postoju – 100 zł
Przekroczenie dozw. prędkości o 31–40 km – 200–300 zł
Zajęcie koperty dla inwalidy – 500 zł.

Kto cię odholuje

Lublin Wydział Dróg i Mostów Urzędu Miasta Lublin informuje, że zostały zawarte umowy z wykonawcami wyznaczonymi do usuwania, przemieszczania i przechowywania pojazdów. Miasto zawarło umowy z 5 wykonawcami, a do składania ofert zaproszono 10 firm.

Wyznaczeni wykonawcy: Autopomoc Zielińska Marianna z ul. Leszetyckiego 5 * SABAT z ul. Budowlanej 24* Auto-Expres Pomoc Drogowa Marzena Polska z ul. Ślężan 6 * Help-Car Bis z ul. Wojciechowskiej 5 i Auto-A-Problem z ul. Dworcowej 5.

Czy na twoim osiedlu kierowcy parkują na dziko? Pisz na forum poniżej
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Jaro
weeah
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 marca 2011 o 13:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A jeśli ktoś autem zastawi inwalidzie na wózku wyjazd z domu,to jaka go kara spotka?
Rozwiń
Jaro
Jaro (18 marca 2011 o 01:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ulica jest dla aut, co łatwiej wyhamować ? Auto czy rower ?! Sam jestem kierowcą i rowerzystą i jak jadę rowerem to poboczem lub chodnikiem, a czasem to zsiadam i prowadzę pieszo bo wiem jak to wygląda z oczu kierowcy auta, dużo pseudo rowerzystów czuje się "Nie śmiertelnym" na drodze. Ja jestem za tym, żeby rowerzyści korzystający z dróg (za przeproszeniem) publicznych, płacili podatek drogowy !
Rozwiń
weeah
weeah (5 września 2010 o 14:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zapraszam na trawanik przy Turniowej 1. Dzień w dzień via a vis sklepu groszek na trawniku parkują samochdy. Wystarczy przyjść po 16-ej lub o dowolnej porze w sobotę czy w niedzielę. Kasa popłynie strumieniem.
Rozwiń
marek
marek (5 września 2010 o 14:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
do boju ormowcy
Rozwiń
Beret
Beret (5 września 2010 o 10:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='bambuczko' date='04 wrzesień 2010 - 23:19 ' timestamp='1283635152' post='341694']
Będę za mandatami dopiero wtedy, gdy na moim osiedlu powstanie więcej normalnych parkingów. Bo niema gdzie parkować, więc się staje na trawie itp. CHCEMY PARKINGÓW
[/quote]

To się zrzućcie z sąsiadami i na terenie spółdzielni lub wspólnoty wybudujcie parkingi. Wystarczy przegłosować odpowiednią uchwałę i zebrać lub pożyczyć środki. W czym problem? Przecież miasto nie da wam pieniędzy na budowanie prywatnych parkingów.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!