środa, 24 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Oddadzą po 425 złotych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 czerwca 2006, 21:03
Autor: Paweł Puzio

Kto w ciągu ostatnich trzech lat sprowadził z zagranicy samochód i zapłacił za kartę pojazdu 500 zł, może starać się o zwrot 425 zł. Do wydziałów komunikacji w województwie codziennie wpływa po kilkadziesiąt wniosków w tej sprawie.
Obniżka opłaty jest skutkiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego.


Ten orzekł, że przepis o 500-złotowej opłacie za wydanie karty pojazdu rejestrowanego w Polsce po raz pierwszy jest niezgodny i z konstytucją, i z prawem o ruchu drogowym. Minister transportu nie miał wyjścia i 15 kwietnia obniżył opłatę za wydanie karty do 75 zł. Co jednak z tymi osobami, które przepłaciły i to aż o 425 zł?
– Nie ma tu zastosowania tryb administracyjny i osoby te mogą dochodzić swoich roszczeń przed sądami powszechnymi w postępowaniu cywilnym – mówi Tadeusz Franaszczuk, dyrektor Inspektoratu Komunikacji w Lublinie. W tym wypadku, jak sugeruje Ministerstwo Transportu i Budownictwa, należałoby skarżyć Skarb Państwa.
– To błędna interpretacja – uważa jednak Bartosz Przeciechowski, adwokat z Lublina. Przypomina, że jedna z dróg odzyskiwania zawyżonych opłat za kartę pojazdu jest już zamknięta. Bowiem do 1 czerwca należało złożyć wniosek do wydziału komunikacji o wznowienie postępowania administracyjnego o zarejestrowanie pojazdu i wydanie ponownej decyzji uwzględniającej wyrok trybunału. Żeby z tej drogi skorzystać jeszcze teraz, musielibyśmy wykazać, że bez swojej winy nie dochowaliśmy terminu.
Ale jest jeszcze inny sposób, by otrzymać z powrotem swoje pieniądze. To złożenie wniosku do stosownego wydziału komunikacji o zwrot nadpłaty 425 zł w oparciu o art. 74 przepisów ordynacji podatkowej.
Szacuje się, że lubelskie wydziały komunikacji będą musiały oddać kierowcom nawet kilkanaście milionów złotych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!