sobota, 24 marca 2018 r.

Lubelskie

Oni ławnikami nie będą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 września 2003, 14:52
Autor: (gut)

Wyroki sądowe w zawieszeniu albo kara grzywny. Takim dorobkiem może pochwalić się kilku kandydatów na ławników do zamojskich sądów. - Już następnego dnia po upływie terminu składania wniosków przez kandydatów, wystąpiliśmy do Krajowego Rejestru Karnego o weryfikację tych osób pod kątem ich karalności - mówi Kazimierz Kiczak, dyr. Biura Rady Miejskiej w Zamościu.
Dzięki takiej weryfikacji kandydatów kilku z nich na pewno już nie ma szans, by zasiadać w sądowej ławie. - Kandydat na ławnika powinien być osobą o nieskazitelnym charakterze. Dlatego ludzie, o których wiemy, że weszli w konflikt z prawem, zostaną po prostu wykreśleni z listy - dodaje dyr. Kiczak.
Czego można było dowiedzieć się o kandydatach na ławników? Na przykład, że w stosunku do jednego z nich sąd orzekł karę pozbawienia wolności na rok i sześć miesięcy w zawieszeniu na trzy lata, a w przypadku drugiego zastosowano karę pozbawienia wolności na trzy miesiące (również w zawieszeniu) i zakazano mu prowadzenia pojazdów mechanicznych, a także rowerów, przez dwa lata. Jeszcze inny kandydat otrzymał karę pozbawienia wolności na 8 miesięcy w zawieszeniu na dwa lata. W stosunku do kolejnego sąd orzekł karę grzywny w wysokości 700 zł.
- Myślę, że osoby, które ubiegają się o funkcję ławnika wiedziały, jakie ławnik musi spełniać warunki. Przecież prasa o tym informowała i my zresztą także. Nie wiem na co więc liczyły - dodaje dyr. Kiczak.
O funkcję ławnika w zamojskim Sądzie Okręgowym i Sądzie Rejonowym ubiegają się 783 osoby. Natomiast w obydwu sądach w sumie będzie 165 ławników.
Swoich ławników sprawdzają też inni. Jednak w Lublinie, Chełmie i Białej Podlaskiej nie doczekali się jeszcze odpowiedzi. W sumie w tych czterech miastach o funkcję ławnika ubiega się ponad pięć tysięcy kandydatów, czyli cztery osoby na jedno miejsce.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!