czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lubelskie

Opole Lubelskie też będzie miało budżet obywatelski

Dodano: 26 lipca 2015, 08:05
Autor: Paweł Puzio

100 tysięcy złotych przeznaczy opolski magistrat na pierwszy w historii budżet obywatelski. Głosowanie rusza 15 sierpnia.

Opole Lubelskie, po Lublinie, Zamościu i Łęcznej, będzie kolejnym miastem z budżetem obywatelskim. W przyszłym roku magistrat na ten cel przeznaczy 100 tysięcy złotych.

– Wprowadzenie budżetu obywatelskiego zapowiadałem w ostatniej kampanii wyborczej i przyszła pora na realizację tych obietnic. Uważam, że to bardzo ważne, by mieszkańcy sami mogli zdecydować o dofinansowaniu najistotniejszych ze swojego punktu widzenia obszarów i zadań. Budżet obywatelski wprowadza taką możliwość, oddając do bezpośredniej dyspozycji mieszkańców określoną ilość środków budżetowych na realizację zadań przez nich wskazanych – mówi burmistrz Dariusz Wróbel.

– 100 tysięcy złotych nie jest to zbyt dużo, ale i to dobre na początek. Osobiście nie mam jeszcze pomysłu, ale rozejrzę się wokół. Na pewno coś się znajdzie – mówi pani Jolanta z Opola Lubelskiego.

- Jest to pierwszy rok wdrażania budżetu obywatelskiego i traktujemy go pilotażowo. Chcielibyśmy, aby powstały dzięki niemu trwałe obiekty, które zachęcą mieszkańców do głosowania na kolejne inicjatywy w następnych latach – dodaje Dariusz Wróbel.

Nie wszystkie pomysły będą mogły być zrealizowane. Ze środków budżetu obywatelskiego mogą być finansowane projekty należące do zadań własnych gminy, które są możliwe do realizacji w trakcie jednego roku budżetowego. Projekty wymagające gruntu, mogą być realizowane wyłącznie na terenach należących do gminy.

Projekty będą klasyfikowane w dwóch kategoriach: inwestycyjne i społeczne. Pierwsze to takie, których efektem jest zrealizowana inwestycja, w tym zakup środków trwałych.

– Dopuszczalna wartość projektów o charakterze inwestycyjnym wynosi od 3500 do 30 000 zł, przy czym łączna kwota zarezerwowana w budżecie obywatelskim na ich realizację wynosi 90 000 zł – dodaje Krzysztof Ryczek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Opolu.

Projekty społeczne to takie, których istotą są działania edukacyjne, kulturalne, informacyjno-promocyjne. Dopuszczalna wartość projektów o charakterze społecznym wynosi od 1000 zł do 5000 zł, przy czym łączna kwota zarezerwowana w budżecie obywatelskim na ich realizację wynosi 10 000 zł.

Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły od 15 sierpnia do 15 września. Propozycje projektów będą przekazywane do Miejskiego Zespołu ds. Konsultacji Budżetu Obywatelskiego.

– Zespół ten dokona oceny projektów biorąc pod uwagę wymogi formalne oraz zasady legalności, gospodarności i celowości. Może wystąpić o opinię w sprawie projektu do zewnętrznych ekspertów, organizacji i instytucji – mówi Krzysztof Ryczek, rzecznik prasowy magistratu.

Projekty, które przejdą przez ocenę formalną będą poddane pod głosowanie mieszkańców. Każdy głosujący będzie mógł wskazać jeden, jego zdaniem najważniejszy z nich.

gosc/Kasia/
Gość
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gosc/Kasia/
gosc/Kasia/ (26 lipca 2015 o 19:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A ja mam pytanie. Kiedy w końcu weźmiecie się za okoliczne wsie? Gdzie kanalizacja,gazociągi,chodniki? Porównując do innych gmin nasze wsie są głęboko zacofane.


To juz dawno powinno byc porobione tak jak w gminie Poniatowa.Mamy nieudacznikow przy sterach.i to sa efekty.

Rozwiń
Gość
Gość (26 lipca 2015 o 12:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja mam pytanie. Kiedy w końcu weźmiecie się za okoliczne wsie? Gdzie kanalizacja,gazociągi,chodniki? Porównując do innych gmin nasze wsie są głęboko zacofane.
Rozwiń
Gość
Gość (26 lipca 2015 o 09:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uważam że w centrum za całą kwotę powinien stanąć pomnik Błogosławionego Lecha Kaczyńskiego Wraz z Małżonką I Klęczącym U Jego Stóp Narodem !!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!