Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

19 grudnia 2014 r.
17:30
Edytuj ten wpis

Owce na łąkach obok Zamościa, Chełma i Hrubieszowa. Pomogą w ochronie przyrody

3 7 A A

Świniarki i owce uhruskie pomogą w ochronie przyrody na obszarach Natura 2000. Jak? Owce będą się paść na łąkach w okolicach Zamościa, Chełma i Hrubieszowa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym realizuje projekt, którego celem jest ochrona siedlisk trawiastych na wschodzie województwa. Projekt obejmie kilka powiatów - bialski, włodawski, chełmski, zamojski, hrubieszowski, tomaszowski, krasnostawski, łęczyński i parczewski.

- Najefektowniejszą metodą utrzymania siedlisk trawiastych jest wypas zwierząt, zwłaszcza owiec - mówi Beata Sielewicz, regionalny dyrektor ochrony środowiska w Lublinie. I dlatego zaplanowano ich wypas w trzech obszarach Natura 2000 - w Kątach koło Zamościa, Czumowie niedaleko Hrubieszowa i Stawskiej Górze, rezerwacie w gminie Chełm. - Stado będzie w sumie liczyć 40 owiec. Wypas będzie prowadzony od maja do października - zapowiada Sielewicz.

Trawą zajmą się zwierzęta dwóch rodzimych ras - świniarka i owca uhruska. - Po 20 owiec z każdej rasy - dodaje prof. dr hab. Tomasz Gruszecki, kierownik Katedry Hodowli Małych Przeżuwaczy i Doradztwa Rolniczego UP w Lublinie. - Owce są teraz w stacji eksperymentalnej naszej katedry w Bezku (powiat chełmski - red.), gdzie mamy stado liczące 600 matek.

Zwierzęta te już wcześniej były wypasane na pastwiskach w ramach prowadzonych przez naukowców badań. Profesor Gruszecki przyznaje, że w ub. roku w rejonie Poleskiego Parku Narodowego nie obyło się bez problemów. - 60 jagniąt zostało rozszarpanych przez wałęsające się psy - przyznaje prof. Gruszecki.

Teraz naukowcy chcą się dobrze przygotować do takiego zagrożenia. - W ub. roku owce cały czas były na pastwisku. Teraz na noc zwierzęta będą zamykane w wiacie - zapowiada prof. Gruszecki.

RDOŚ chce również wzmocnić populację żmijowca czerwonego i szczodrzeńca zmiennego. Są to gatunki wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin. - Są zagrożone wyginięciem. W woj. lubelskim są ich ostatnie stanowiska - podkreśla dyrektorka RDOŚ w Lublinie.

Projekt realizowany przy współudziale środków norweskich będzie trwać 2 lata.
Czytaj więcej o:

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 czerwca 2015 o 17:22
Na jakich łąkach? "Redaktor" powinien się doszkolić...
Avatar
Ondrej / 19 grudnia 2014 o 21:53

Super! To kolo mnie, piękne zwierzęta !

Avatar
adam / 19 grudnia 2014 o 19:39

Ludzie nie dajcie się więcej oszukiwać polskim bankom. Ciężko dzisiaj znaleźć w internecie rzetelne informacje, ja prowadzę swoją małą prywatną stronkę na której możecie się dowiedzieć o oszustwach banków. Wstawcie kropki w miejsce spacji: polskiebanki cba pl

Avatar
jacek / 19 grudnia 2014 o 19:08

No to mieszkańcy będą mieli przebeczane tzn przechlapane. Na Floriance w RPN jak zaczynają beczeć to konie chowają się do stajni a beczenie na kilometr słychać. Od razu mieszkańcy niech starają się o szkodliwe od Ochrony Środowiska...

Avatar
Darius / 19 grudnia 2014 o 17:56

"Owce na łąkach w obok Zamościa, Chełma i Hrubieszowa. Pomogą w ochronie przyrody" co z super temat .

Nie pierwszy raz dajecie ciała z literówką!!!

He,He , ty też ! :lol: Przeczytaj dokładnie co napisałeś. :D Przygadał kocioł garkowi :lol:
 

quote>

He,He , ty też ! :lol: Przeczytaj dokładnie co napisałeś. :D Przygadał kocioł garkowi :lol:
 

rozwiń
Avatar
Darius / 19 grudnia 2014 o 17:52

To fajnie ,ale na krzewy przydały by się jeszcze kozy.

Avatar
daro / 19 grudnia 2014 o 17:43

"Owce na łąkach w obok Zamościa, Chełma i Hrubieszowa. Pomogą w ochronie przyrody" co z super temat .

Nie pierwszy raz dajecie ciała z literówką!!!

Avatar
Gość / 15 czerwca 2015 o 17:22
Na jakich łąkach? "Redaktor" powinien się doszkolić...
Avatar
Ondrej / 19 grudnia 2014 o 21:53

Super! To kolo mnie, piękne zwierzęta !

Avatar
adam / 19 grudnia 2014 o 19:39

Ludzie nie dajcie się więcej oszukiwać polskim bankom. Ciężko dzisiaj znaleźć w internecie rzetelne informacje, ja prowadzę swoją małą prywatną stronkę na której możecie się dowiedzieć o oszustwach banków. Wstawcie kropki w miejsce spacji: polskiebanki cba pl

Avatar
jacek / 19 grudnia 2014 o 19:08

No to mieszkańcy będą mieli przebeczane tzn przechlapane. Na Floriance w RPN jak zaczynają beczeć to konie chowają się do stajni a beczenie na kilometr słychać. Od razu mieszkańcy niech starają się o szkodliwe od Ochrony Środowiska...

Avatar
Darius / 19 grudnia 2014 o 17:56

"Owce na łąkach w obok Zamościa, Chełma i Hrubieszowa. Pomogą w ochronie przyrody" co z super temat .

Nie pierwszy raz dajecie ciała z literówką!!!

He,He , ty też ! :lol: Przeczytaj dokładnie co napisałeś. :D Przygadał kocioł garkowi :lol:
 

quote>

He,He , ty też ! :lol: Przeczytaj dokładnie co napisałeś. :D Przygadał kocioł garkowi :lol:
 

rozwiń
Avatar
Darius / 19 grudnia 2014 o 17:52

To fajnie ,ale na krzewy przydały by się jeszcze kozy.

Avatar
daro / 19 grudnia 2014 o 17:43

"Owce na łąkach w obok Zamościa, Chełma i Hrubieszowa. Pomogą w ochronie przyrody" co z super temat .

Nie pierwszy raz dajecie ciała z literówką!!!

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej 0

11 mln zł trafi do przedsiębiorców z województwa lubelskiego w formie pożyczek na rozwój usług turystycznych. Zgodnie z podpisaną umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) w dalszym ciągu przyjmuje od przedsiębiorców wnioski o pożyczki preferencyjne.

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje 39 0

Śmiertelny wypadek w Modliborzycach (pow. janowski) na drodze krajowej nr 19.

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach 1 0

Organizacja spływów kajakowych graniczną rzeką Bug staje się włodawską specjalnością. Tym bardziej, że ta forma turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony gości, którzy odwiedzają to miasto.

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 18 17

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 0 1

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 5 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 1 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 10 5

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 29 1

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 2

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Orion Dereźnia po nieudanej jesieni wiosną zdecydowanie poprawił grę i wciąż liczy się w walce o utrzymanie. Tym razem zespół trenera Artura Czerwa urwał na własnym boisku punkt Olimpiakosowi Tarnogród strzelając gola w 94 minucie

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 1 2

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej 0 7

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna uległ na wyjeździe drużynie Puszczy Niepołomice 0:2 i na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu mocno skomplikował sobie szansę na zachowanie miejsca na zapleczu Lotto Ekstraklasy

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut 7 0

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek prowadziła po niespełna na wyjeździe 2:0 po niespełna godzinie gry z Igrosem Krasnobród, ale więcej bramek w tym meczu nie padło bo jeden z zawodników gospodarzy naruszył nietykalność arbitra