piątek, 23 marca 2018 r.

Lubelskie

Pałac w Garbowie bez lekarzy i pacjentów?

Dodano: 10 stycznia 2016, 10:49

Urzędnicy z podlubelskiego Garbowa mają pomysł na nowe zagospodarowanie XIX-wiecznego pałacu, w którym mieści się m.in. ośrodek zdrowia. Chcą też odnowić otoczenie zabytku

Zespół pałacowo-parkowy w Garbowie został zbudowany w II połowie XIX wieku przez hrabiego Jana Nepomucena Jezierskiego herbu Nowina. Zabytek jest obecnie w rękach gminy. W budynku mieści się ośrodek zdrowia, funkcjonuje też punkt wyjazdowy pogotowia ratunkowego, apteka i Multimedialna Izba Tradycji.

Jednak władze gminy Garbów mają co do tego miejsca inne plany. – Od kilku lat zabiegamy o przejęcie od Agencji Nieruchomości Rolnych trzech stawów, które znajdują się najbliżej pałacu – mówi Kazimierz Firlej, wójt gminy Garbów. – Chcielibyśmy, aby te akweny wyglądały nieco inaczej. Myśleliśmy o zrobieniu plaży, postawieniu pomostu, łódkach, żeby to miejsce służyło celom rekreacyjnym.

Gmina zabiega o przejecie stawów nie tylko z tego powodu. – W momencie sprzedaży stawów, a jest ich więcej niż tylko te trzy, którymi jesteśmy zainteresowani, może się okazać, że nie mamy dojazdu do pałacu – wskazuje Firlej. – Nowy właściciel mógłby się odgrodzić i postawić szlaban, bo teren stanie się prywatny. Takiej ewentualności nie możemy wykluczyć.

Z tych też powodów prośba o przekazanie stawów w najbliższych miesiącach zostanie ponowiona. – Albo jeszcze w styczniu, albo w lutym ponowimy nasze starania dotyczące przejęcia stawów – zapowiada wójt.

Piotr Jelonek, kierownik Sekcji Gospodarowania Zasobem w oddziale terenowym Agencji Nieruchomości Rolnych w Lublinie przyznaje, że był pomysł, aby stawy sprzedać. – Zastanawialiśmy się nad tym, ale od tego zamiaru odstąpiliśmy ze względu na trwające z gminą konsultacje – mówi Jelonek.
Podkreśla, że temat przekazania stawów gminie nie jest zamknięty. – Stawy są w dzierżawie. Umowa obowiązuje jeszcze bodajże 2 lata – tłumaczy Jelonek. – To jest główna przyczyna tego, że sprawa z gminą jest w toku.

Tymczasem wójt zastanawia sięnad znalezieniem nowego miejsca m.in. dla ośrodka zdrowia działającego w XIX-wiecznym zabytku. – W odległości ok. 400 metrów od pałacu mamy działkę z budynkiem, w którym kiedyś był posterunek policji – mówi Firlej. – Tę nieruchomość otrzymaliśmy od policji w drodze darowizny. Planujemy postawić nowy budynek. Projekt wpisaliśmy do budżetu na 2016 r. 

Władze gminy chciałyby, aby w zabytkowym budynku była prowadzona wyłącznie działalność kulturalna.

– Może przenieślibyśmy do pałacu bibliotekę. W sali balowej można by było udzielać ślubów czy też urządzać konferencje – planuje Firlej.

W takiej sytuacji o nowej siedzibie musiałoby też myśleć pogotowie ratunkowe. – Może przeniosłoby się razem z ośrodkiem zdrowia do nowego budynku? – zastanawia się wójt. – Będę jeszcze w tej sprawie rozmawiać z dyrektorem Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Lublinie.

lekarz
bobik
Gość
(59) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

lekarz
lekarz (15 maja 2016 o 23:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie popieram wojta,nie jest zwierzchnikiem swoich mieszkancow, robi im tylko na zlosc,w szeregu za nim stoi jego zastepca,calz ta pani...mam nadzieje ze w najblizszych wyborach ludzie wybiora madrze. Jestem tu nowy i jestem w szoku jak ludzie tu sie nie lubia...ODZRADZAM MLODYM LUDZIOM OSIEDLAC SIE W TEJ GMINIE...NACIAGACZE I OSZUSCI w gminie pracuja. Jedna partia i kolesiostwo rzadzi. NUDA W GARBOWIE I W TEJ SZKOLE.Nie posylajcie tu swoich dzieci czasem.
Rozwiń
bobik
bobik (13 stycznia 2016 o 15:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ciekawe, że osoby które atakują dziennikarza i wydawcę naszgarbow.pl nie wydobywają z siebie żadnych merytorycznych argumentów. Nie przypominają, że powstanie serwisu naszagarbow.pl wiąże się ze sprzeciwem wobec wiatraków, od czego środowiska wójta nie chciało się odżegnać ale atakowało tych którzy wiatraki powstrzymywali. Potem wyszyły zaniedbania wójta Firleja w sprawach jawności dokumentacji - łamanie prawa przez 6 lat, ukrywanie wyników kontroli zewnętrznych, niepublikowanie część zeznań majątkowych itp... historie, potem mieliśmy blokadę obywatelskich uchwał przez radnych wójta zmierzających do jawności finansów publicznych co jest przez wójta blokowane do chwili obecnej itd. itd.

Rozwiń
Gość
Gość (13 stycznia 2016 o 10:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kazio też się słabo uśmiecha i przeszłość ma nieciekawą, ale nie o przeszłość chodzi, tylko o to co wyrabia teraz ta cała urzędowa .........w Garbowie. A p. Roberta znam i wiem, że wesoły człowiek, choć poważny. Jak ktoś już nazwał Belzebubem, to każde kłamstwo może powiedzieć. Łżecie, więc daremne żale, próżny trud, bezsilne złorzeczenia. Idź człowieku do spowiedzi i zacznij nowe życie, bo nie wiadomo kiedy się skończy i co powiesz Panu Bogu?
Rozwiń
drak
drak (12 stycznia 2016 o 23:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak to bywa u nas w Garbowie wójt planuje coś poza i bez zgody mieszkańców. Już raz chciał  nam ,sprawić farmę wiatrakową !!!

Szkoda że nie było konsultacji ...

Rozwiń
.
. (12 stycznia 2016 o 21:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ludzie ochłońcie, przyszedł fi***ek to i w swoim czasie sobie pójdzie. Prędzej czy później. Szkoda nerwów i strzępić sobie język. Niech sobie pisze, a wy to olewajcie ciepłym moczem - najbezpieczniej dla zdrowia psychicznego, bo każdy kontakt z tą trucizną jest szkodliwy! Odejść od tego komputera, ksiażkę poczytać, niech sam się tapla w tym co robi. Szkoda nerwów!

Oj, człowieku mądrze napisaleś. Z takim fi...iem to nie chciałabym ani zgubić; ani znaleźć. Ale tak z drugiej strony jaki to musi być nieszczęśliwy człowiek, nigdy nie widziałam go uśmiechniętego, żal go trochę...

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (59)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!