niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Pątnicy wyruszyli na Jasną Górę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 sierpnia 2001, 18:00

Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa "Soli Deo" - Samemu Bogu. (Maciej Kaczanowski)
Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa \"Soli Deo\" - Samemu Bogu. (Maciej Kaczanowski)

Dorośli, młodzież, dzieci, całe rodziny, prawie 3 tys. pielgrzymów śpiewając i grając wyruszyło wczoraj z Lublina na Jasną Górę.

Dorośli, młodzież, dzieci, całe rodziny, prawie 3 tys. pielgrzymów śpiewając i grając wyruszyło wczoraj z Lublina na Jasną Górę.
Z Białej Podlaskiej wyruszyło natomiast 540 osób. Dwa tysiące zamojskich pielgrzymów i ponad 300 chełmskich już jest w drodze. Wszyscy do Częstochowy dotrą 14 sierpnia, żeby następnego dnia uroczyście świętować Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny.
Lubelscy pielgrzymi mają do pokonania ponad 300 km. W tym roku idzie grupa 3 tys. osób, podzielona na trzy kolumny. Pierwsze noclegi będą w Niedrzwicy Kościelnej, Niedrzwicy Dużej i Bełżycach. Nad bezpieczeństwem i zdrowiem 18 grup czuwa 9 lekarzy. W każdej grupie jest pielęgniarka.
- W ostatniej chwili zmieniliśmy trasę pielgrzymki ze względu na tereny zalane. Ominiemy Solec, Sienno i Kosowice - mówi ks. Józef Dziduch, proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej i kierownik lubelskiej pielgrzymki.
Nieco wcześniej wyruszyli pielgrzymi chełmscy - już 1 sierpnia. Grupa ta, pod przewodnictwem ks. Piotra Drozdy, liczy ponad 300 osób. Natomiast tysiąc pątników wyruszyło w czwartek rano spod katedry zamojskiej. Muszą przebyć 430 km. W przeddzień do Zamościa dotarła wędrująca grupa wiernych z Hrubieszowa. - Po drodze, w trzecim dniu pielgrzymki, w miejscowości Sól, dołączą do nas grupy z Biłgoraja i Tomaszowa liczące razem około tysiąca osób - mówi ks. Tomasz Źwiernik z Zamościa.
- Pierwszy raz byłem na pielgrzymce, kiedy miałem 14 lat. Miałem kilka przykrych spraw na sumieniu. Koledzy mnie namówili. Poszedłem i odmieniło się moje życie. Poznałem wielu przyjaciół. Najpiękniejsze jednak jest samo wejście na Jasną Górę - mówi Jerzy Trybulski, 18 lat.
Justyna Popielarz na pielgrzymkę wybrała się po raz pierwszy. Pielgrzymuje w intencji przyszłorocznych egzaminów maturalnych. Nie boi się deszczu i upału. Sił dodają jej przyjaciele i atmosfera miłości.
- Wybrałem taki sposób spędzenia wakacji, bo można połączyć intencje religijne z niesamowitą przygodą - mówi Michał Marek, licealista. - Mimo że nigdy dotąd nie odbyłem tak długiego marszu, jestem przygotowany na wszelkie niewygody, noclegi w stodołach i wczesne wstawanie. Sądzę, że to lepsze od wylegiwania się na plaży. Maria Marchewka pierwszy raz poszła na pielgrzymkę 20 lat temu. Poznała wielu przyjaciół. Teraz idzie z 13-letnią córką Jagodą. Najpiękniejsze według pani Marii są rodzinna atmosfera i zaufanie, którym ludzie obdarzają się nawzajem. Tych wartości brakuje często w codziennym życiu.
Państwo Korzeniewscy wybrali się na pielgrzymkę z 4-letnią Michasią. - Uważam, że trzeba przekazywać dzieciom wartości, które w życiu są najważniejsze - mówi Dariusz Korzeniewski.
W trakcie trwania pielgrzymki prowadzony jest konkurs na kronikę, wspomnienie i fotografię o tematyce pielgrzymkowej. Prace można nadsyłać do 30 listopada br. do sekretariatu pielgrzymki przy ul. Bursztynowej 20 w Lublinie.

Program duszpasterski pielgrzymki ma przybliżyć postać Prymasa Tysiąclecia, jego nauczanie i znaczenie dla Kościoła i Polski w celu odniesienia do aktualnych problemów. Nasze pielgrzymowanie zamierzamy ofiarować w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego - mówi Ks. Józef Dziduch proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej i kierownik pielgrzymki
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!