Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

24 maja 2012 r.
21:29
Edytuj ten wpis

Pieniądze na solary dla Głuska i Świdnika. A Lublin? "Za duże ryzyko"

0 5 A A
 (Archiwum)
(Archiwum)

Unia chce nam dofinansować domowe instalacje solarne. Do wzięcia jest aż 80,5 mln zł. Skorzystają z tego m.in. mieszkańcy Głuska i Świdnika. Ale Lublin nie będzie się o nie starać, bo projekt niesie za duże ryzyko.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pieniądze na zieloną energię pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego. Mieszkańcy nie mogą się po nie zgłaszać sami. O pieniądze muszą się postarać ich gminy, bo to one będą tutaj beneficjentami. Z dofinansowania skorzystają np. mieszkańcy Głuska i Świdnika. Tym rozwiązaniem zainteresowali się także mieszkańcy Lublina.

– Mieszkańcy ul. Modrzewiowej prosili, żebym jako przewodnicząca zarządu rady dzielnicy zapytała, czy mogą z tego skorzystać mieszkańcy Lublina – mówi Teresa Wojciechowska z Ponikwody. – Dodzwoniłam się do Urzędu Marszałkowskiego. Odesłano mnie do Urzędu Miasta. Zadzwoniłam do departamentu zajmującego się funduszami europejskimi. Tam usłyszałam, że prawdopodobnie Lublin nie był tym w ogóle zainteresowany.

Wojciechowska dziwi się, że taka okazja omija Lublin. – Chętnych byłoby bardzo dużo, bo instalacja solarna za 2 tys. zł to bardzo preferencyjne warunki. Normalnie kosztuje to 12 tys. zł. W Głusku zgłosiło się 850 osób, a w Lublinie chętnych byłoby na pewno więcej – podkreśla Wojciechowska.

Co na to Urząd Miasta? – Nie jest tak, że przegapiliśmy ten projekt. Skorzystamy z jego części, która dotyczy budynków instytucji publicznych. Celowo nie zdecydowaliśmy się na drugą opcję, gdzie korzysta mieszkaniec – mówi Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prasowy prezydenta miasta. – To wynika z kilku przyczyn. Po pierwsze wymagany jest tzw. wkład własny, który musielibyśmy zabezpieczyć w budżecie miasta, bo to miasto jest tutaj beneficjentem projektu.

Poza tym na czas trwania projektu mieszkańcy przekazują gminie prawo użytkowania nieruchomości i nie mogą ich zbyć przez pięć lat. To oznacza, że miasto prowadziłoby jednocześnie np. tysiąc inwestycji.

– W tym programie jest wiele niewiadomych i niejasnych zapisów prawnych W przyszłości nie wykluczamy, że będziemy korzystać z takich projektów, ale teraz ryzyko jest zbyt duże – mówi Mieczkowska-Czerniak. (aa)

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
krzoy / 30 maja 2012 o 17:06
[quote name='Karol' timestamp='1337950807' post='633641']
Czytałem deklarację przystąpienia mieszkańca do tego programu w swojej gminie.
No i nie zdecydowałem się.
Mało było szczegółow a praktycznie wcale a musiałem się już zdeklarować ze to kupię.
No i obawiałem się ze potem przyjedzie ekipa i mi dach popsuje w sposob dla nich najłatwiejszy.
Druga sprawa ze przeglad takiej instalacji jest obowiązkowy a to koszt roczny 250-300 zł.
Jak sie ma niedużą rodzinę i podłączony gaz to koszt grzania ciepłej wody rocznie to jakies 600-800 zł
Oszczędnośc na instalacji solarnej to moze 50% wiec 400 zł.
Wychodzi ze 100 zł oszczędzę rocznie.
To jak nawet tylko 2000 zł zapłace to kiedy mi się to zwróci ?
Jak ktos ogrzewa węglem i w lecie nie ma czy sobie podgrzac wody to wtedy polecam.
[/quote]

[quote name='Karol' timestamp='1337950807' post='633641']
Czytałem deklarację przystąpienia mieszkańca do tego programu w swojej gminie.
No i nie zdecydowałem się.
Mało było szczegółow a praktycznie wcale a musiałem się już zdeklarować ze to kupię.
No i obawiałem się ze potem przyjedzie ekipa i mi dach popsuje w sposob dla nich najłatwiejszy.
Druga sprawa ze przeglad takiej instalacji jest obowiązkowy a to koszt roczny 250-300 zł.
Jak sie ma niedużą rodzinę i podłączony gaz to koszt grzania ciepłej wody rocznie to jakies 600-800 zł
Oszczędnośc na instalacji solarnej to moze 50% wiec 400 zł.
Wychodzi ze 100 zł oszczędzę rocznie.
To jak nawet tylko 2000 zł zapłace to kiedy mi się to zwróci ?
Jak ktos ogrzewa węglem i w lecie nie ma czy sobie podgrzac wody to wtedy polecam.
[/quote]
Gratuluję toku rozumowania, dzięki takim jak ty chętni mają na solary mają większe szanse (chętnych jest więcej niż przewidziały gminy). Z twoich obliczeń wychodzi, że ty wraz z "niedużą rodziną" się nie myjecie... albo myjecie w zimnej wodzie! Moja rodzina (4 osoby, codzienne mycie, kąpiel dla dzieci co drugi dzień + normalne użytkowanie zlewu, i umywalek) koszt roczny gazu to było jakieś 1200-1400zł. Piszę "było" bo do jesieni mam solary i jestem wręcz zaskoczony ich dużą sprawnością (nawet w zimie) z dotychczasowych pomiarów wychodzi mi oszczędność średniomiesięczna ok 100 zł. więc rocznie osczędzam ok 1000-1200zł. Na solary wydałem 8500 i nie trzeba żadnych przeglądów. Dachu mi nie zepsuli!!! Nawet względniając podwyżki cen to zwrot nastąpi za ok 5-7 lat. Pozdrawiam!
[quote name='Karol' timestamp='1337950807' post='633641']
Czytałem deklarację przystąpienia mieszkańca do tego programu w swojej gminie.
No i nie zdecydowałem się.
Mało było szczegółow a praktycznie wcale a musiałem się już zdeklarować ze to kupię.
No i obawiałem się ze potem przyjedzie ekipa i mi dach popsuje w sposob dla nich najłatwiejszy.
Druga sprawa ze przeglad takiej instalacji jest obowiązkowy a to koszt roczny 250-300 zł.
Jak sie ma niedużą rodzinę i podłączony gaz to koszt... rozwiń
Avatar
krzoy / 30 maja 2012 o 16:52
[color=#4D4D4D][font=arial][left]"Celowo nie zdecydowaliśmy się na drugą opcję, gdzie korzysta mieszkaniec..." Gratuluję urzędnikom podejścia! Wszystkie gminy które się starały o dofinansowanie mają dużo więcej chętnych niż przewidziana ilość dotacji! Jeno urzędnicy z lublina stwierdzili że to ryzyko...[/left][/font][/color]
Avatar
obserwator / 25 maja 2012 o 16:44
pewnie, zalozylismy sobie, po co podatnikom dac taka mozliwosc, niech placa pelne stawki, co za banda deb***i
Avatar
JJJ / 25 maja 2012 o 15:10
Urzędnicy z Lublina wychodzą z założenia że po co robić jak można nic nie robić.
Gminom gdzie pracuje parę osób udaje się taki projekt przeprowadzić, a w Lublinie gdzie pracuje kilkanaście już się nie uda??
Avatar
Karol / 25 maja 2012 o 15:00
Czytałem deklarację przystąpienia mieszkańca do tego programu w swojej gminie.
No i nie zdecydowałem się.
Mało było szczegółow a praktycznie wcale a musiałem się już zdeklarować ze to kupię.
No i obawiałem się ze potem przyjedzie ekipa i mi dach popsuje w sposob dla nich najłatwiejszy.
Druga sprawa ze przeglad takiej instalacji jest obowiązkowy a to koszt roczny 250-300 zł.
Jak sie ma niedużą rodzinę i podłączony gaz to koszt grzania ciepłej wody rocznie to jakies 600-800 zł
Oszczędnośc na instalacji solarnej to moze 50% wiec 400 zł.
Wychodzi ze 100 zł oszczędzę rocznie.
To jak nawet tylko 2000 zł zapłace to kiedy mi się to zwróci ?
Jak ktos ogrzewa węglem i w lecie nie ma czy sobie podgrzac wody to wtedy polecam.
Czytałem deklarację przystąpienia mieszkańca do tego programu w swojej gminie.
No i nie zdecydowałem się.
Mało było szczegółow a praktycznie wcale a musiałem się już zdeklarować ze to kupię.
No i obawiałem się ze potem przyjedzie ekipa i mi dach popsuje w sposob dla nich najłatwiejszy.
Druga sprawa ze przeglad takiej instalacji jest obowiązkowy a to koszt roczny 250-300 zł.
Jak sie ma niedużą rodzinę i podłączony gaz to koszt grzania ciepłej wody rocznie to jakies 600-800 zł
Oszczędnośc na instalacji solar... rozwiń
Avatar
krzoy / 30 maja 2012 o 17:06
[quote name='Karol' timestamp='1337950807' post='633641']
Czytałem deklarację przystąpienia mieszkańca do tego programu w swojej gminie.
No i nie zdecydowałem się.
Mało było szczegółow a praktycznie wcale a musiałem się już zdeklarować ze to kupię.
No i obawiałem się ze potem przyjedzie ekipa i mi dach popsuje w sposob dla nich najłatwiejszy.
Druga sprawa ze przeglad takiej instalacji jest obowiązkowy a to koszt roczny 250-300 zł.
Jak sie ma niedużą rodzinę i podłączony gaz to koszt grzania ciepłej wody rocznie to jakies 600-800 zł
Oszczędnośc na instalacji solarnej to moze 50% wiec 400 zł.
Wychodzi ze 100 zł oszczędzę rocznie.
To jak nawet tylko 2000 zł zapłace to kiedy mi się to zwróci ?
Jak ktos ogrzewa węglem i w lecie nie ma czy sobie podgrzac wody to wtedy polecam.
[/quote]

[quote name='Karol' timestamp='1337950807' post='633641']
Czytałem deklarację przystąpienia mieszkańca do tego programu w swojej gminie.
No i nie zdecydowałem się.
Mało było szczegółow a praktycznie wcale a musiałem się już zdeklarować ze to kupię.
No i obawiałem się ze potem przyjedzie ekipa i mi dach popsuje w sposob dla nich najłatwiejszy.
Druga sprawa ze przeglad takiej instalacji jest obowiązkowy a to koszt roczny 250-300 zł.
Jak sie ma niedużą rodzinę i podłączony gaz to koszt grzania ciepłej wody rocznie to jakies 600-800 zł
Oszczędnośc na instalacji solarnej to moze 50% wiec 400 zł.
Wychodzi ze 100 zł oszczędzę rocznie.
To jak nawet tylko 2000 zł zapłace to kiedy mi się to zwróci ?
Jak ktos ogrzewa węglem i w lecie nie ma czy sobie podgrzac wody to wtedy polecam.
[/quote]
Gratuluję toku rozumowania, dzięki takim jak ty chętni mają na solary mają większe szanse (chętnych jest więcej niż przewidziały gminy). Z twoich obliczeń wychodzi, że ty wraz z "niedużą rodziną" się nie myjecie... albo myjecie w zimnej wodzie! Moja rodzina (4 osoby, codzienne mycie, kąpiel dla dzieci co drugi dzień + normalne użytkowanie zlewu, i umywalek) koszt roczny gazu to było jakieś 1200-1400zł. Piszę "było" bo do jesieni mam solary i jestem wręcz zaskoczony ich dużą sprawnością (nawet w zimie) z dotychczasowych pomiarów wychodzi mi oszczędność średniomiesięczna ok 100 zł. więc rocznie osczędzam ok 1000-1200zł. Na solary wydałem 8500 i nie trzeba żadnych przeglądów. Dachu mi nie zepsuli!!! Nawet względniając podwyżki cen to zwrot nastąpi za ok 5-7 lat. Pozdrawiam!
[quote name='Karol' timestamp='1337950807' post='633641']
Czytałem deklarację przystąpienia mieszkańca do tego programu w swojej gminie.
No i nie zdecydowałem się.
Mało było szczegółow a praktycznie wcale a musiałem się już zdeklarować ze to kupię.
No i obawiałem się ze potem przyjedzie ekipa i mi dach popsuje w sposob dla nich najłatwiejszy.
Druga sprawa ze przeglad takiej instalacji jest obowiązkowy a to koszt roczny 250-300 zł.
Jak sie ma niedużą rodzinę i podłączony gaz to koszt... rozwiń
Avatar
krzoy / 30 maja 2012 o 16:52
[color=#4D4D4D][font=arial][left]"Celowo nie zdecydowaliśmy się na drugą opcję, gdzie korzysta mieszkaniec..." Gratuluję urzędnikom podejścia! Wszystkie gminy które się starały o dofinansowanie mają dużo więcej chętnych niż przewidziana ilość dotacji! Jeno urzędnicy z lublina stwierdzili że to ryzyko...[/left][/font][/color]
Avatar
obserwator / 25 maja 2012 o 16:44
pewnie, zalozylismy sobie, po co podatnikom dac taka mozliwosc, niech placa pelne stawki, co za banda deb***i
Avatar
JJJ / 25 maja 2012 o 15:10
Urzędnicy z Lublina wychodzą z założenia że po co robić jak można nic nie robić.
Gminom gdzie pracuje parę osób udaje się taki projekt przeprowadzić, a w Lublinie gdzie pracuje kilkanaście już się nie uda??
Avatar
Karol / 25 maja 2012 o 15:00
Czytałem deklarację przystąpienia mieszkańca do tego programu w swojej gminie.
No i nie zdecydowałem się.
Mało było szczegółow a praktycznie wcale a musiałem się już zdeklarować ze to kupię.
No i obawiałem się ze potem przyjedzie ekipa i mi dach popsuje w sposob dla nich najłatwiejszy.
Druga sprawa ze przeglad takiej instalacji jest obowiązkowy a to koszt roczny 250-300 zł.
Jak sie ma niedużą rodzinę i podłączony gaz to koszt grzania ciepłej wody rocznie to jakies 600-800 zł
Oszczędnośc na instalacji solarnej to moze 50% wiec 400 zł.
Wychodzi ze 100 zł oszczędzę rocznie.
To jak nawet tylko 2000 zł zapłace to kiedy mi się to zwróci ?
Jak ktos ogrzewa węglem i w lecie nie ma czy sobie podgrzac wody to wtedy polecam.
Czytałem deklarację przystąpienia mieszkańca do tego programu w swojej gminie.
No i nie zdecydowałem się.
Mało było szczegółow a praktycznie wcale a musiałem się już zdeklarować ze to kupię.
No i obawiałem się ze potem przyjedzie ekipa i mi dach popsuje w sposob dla nich najłatwiejszy.
Druga sprawa ze przeglad takiej instalacji jest obowiązkowy a to koszt roczny 250-300 zł.
Jak sie ma niedużą rodzinę i podłączony gaz to koszt grzania ciepłej wody rocznie to jakies 600-800 zł
Oszczędnośc na instalacji solar... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Przebudowa al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać

Przebudowa al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać 0 2

Nie będzie tego lata utrudnień spowodowanych przebudową Al. Racławickich i ul. Lipowej. Roboty nie zaczną się wcześniej niż pod koniec roku. Dotąd nie ogłoszono nawet przetargu, który wyłoni wykonawcę prac, a sam przetarg może potrwać wiele miesięcy

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 18

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 85 49

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 1

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję
galeria
film

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję 367 30

Jest zgoda na pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich obok Centrum Kultury. Na jego budowę zgodziła się dziś Rada Miasta. Nie pozwoliła jednak, by wykonać go według wizji radnej PiS, Małgorzaty Suchanowskiej. Większość rady zdecydowała, że projekt będzie wybrany w konkursie. Nalegali na to radni Wspólnego Lublina

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach
galeria

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach 17 17

Od 36 do 53 tys. złotych miesięcznie – tyle średnio zarabiali w państwowych spółkach trzej radni wojewódzcy PiS. Chodzi o Andrzeja Pruszkowskiego, Jana Franię i Grzegorza Muszyńskiego. Tak wynika z ich oświadczeń majątkowych za 2017 rok.

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta
wiersze między newsami

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta 0 1

Lektura obowiązkowa dla feministek. W końcu ktoś wyliczył, jakie obowiązki mają gospodynie domowe i określił miejsce poezji w ich życiu

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami
film

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami 215 47

W piątek ma dojść do decydujących rozmów w szpitalu przy alei Kraśnickiej w Lublinie. W czwartek już 130 pielęgniarek było na L4.

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami 7 17

- Polsko-ukraińskich relacji po prostu nie ma - w taki sposób przewodniczący PO podsumował relacje Polski z Ukrainą.

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia)
galeria

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia) 2 1

Otwarte jest już nowe centrum rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczne "Werandki" w Nałęczowie. - To pierwszy tak nowoczesny ośrodek po wschodniej stronie Wisły. Wychodzimy na przeciw potrzebom pacjentów z całej Polski - tłumaczy jego dyrekcja. Będą tam mogli skorzystać z czterech "stref": kardiologii, ortopedii, treningu i diagnostyki.

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym
26 maja 2018, 16:00

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (ul. Lubelska 12) zaprasza na kolejną odsłonę Soboty Literackiej. 26 maja o godz. 16 odbędzie się spotkanie poświęcone Balladzie o pewnej panience Szczepana Twardocha.

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie 3 0

Gmina Biała Podlaska musi powtarzać przetargi na roboty drogowe. Wszystko dlatego, że wykonawcy swoją pracę wyceniają coraz drożej.

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie 0 17

Śledztwo w sprawie niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim jest sztucznie przedłużane. Prokuratura powinna się zająć osobami, które obecnie tam rządzą, a dawny prezes Marek Trela powinien wrócić do pracy – przekonuje posłanka PO Joanna Mucha

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego
galeria

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego 0 2

We wtorek i środę odbyły się Juwenalia Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS 0 6

Brianna Joelle Kiesel zasiliła szeregi Pszczółki Polski AZS UMCS Lublin. 24-letnia Amerykanka ma na swoim koncie występy w najlepszej lidze świata, WNBA. Ostatnio reprezentowała szwedzkie Umea Udominate

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!