niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lubelskie

Pijany rowerzysta już nie pójdzie do więzienia

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 marca 2012, 19:55

Tylko w woj. lubelskim w więzieniach siedzi 414 rowerzystów, ich utrzymanie za kratkami kosztuje pod
Tylko w woj. lubelskim w więzieniach siedzi 414 rowerzystów, ich utrzymanie za kratkami kosztuje pod

Prokurator generalny chce likwidacji kary więzienia dla rowerzystów złapanych na jeździe po pijanemu. Powód? Ogromne koszty. Tylko w woj. lubelskim siedzi 414 takich cyklistów, ich utrzymanie za kratkami kosztuje podatników ponad milion zł miesięcznie.

Jazda rowerem po pijanemu jest przestępstwem od 2000 r. Grozi za to utrata prawa jazdy i nawet rok więzienia. Dotyczy to tych zatrzymanych, którzy mieli więcej niż pół promila alkoholu. Tylko w 2011 roku policjanci z woj. lubelskiego ujęli 5602 takie osoby. Kolejne pół tysiąca rowerzystów popełniło wykroczenie – dało się przyłapać na jeździe, mając mniej niż 0,5 promila.

Prokuratorzy podkreślają, że szkodliwość społeczna takich czynów i zaangażowane w te sprawy wymiaru sprawiedliwości są niewspółmierne do zagrożenia. To dlatego prokurator generalny Andrzej Seremet nie chce karać rowerzystów z promilami więzieniem. Propozycje stosownych zmian w prawie przedłożył już ministrowi sprawiedliwości.

– Najwięcej rowerzystów wpada na drogach gminnych i powiatowych – mówi podinsp. Sławomir Góźdź, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Lublinie. – To mieszkańcy wsi i małych miasteczek. Siadają na rower, jadą do sklepu, wypijają dwa lub trzy piwa, a potem wracają do domu.
Większość z nich to bezrobotni, bez stałej pracy. Nie stać ich na zapłacenie zasądzonej przed sąd grzywny i trafiają do więzienia.

To jednak nie odstrasza, co pokazują statystyki za styczeń i luty tego roku. – Wpadło już 288 rowerzystów, którzy mieli ponad pół promila alkoholu. Rok wcześniej w tym samym czasie było ich 239 – opisuje podinsp. Góźdź.


Nie brakuje recydywistów. Krzysztofowi J. z gm. Łuków sąd już trzy razy zakazywał prowadzenia pojazdów, ale ten nic sobie z tego nie robił. Policja zatrzymała go, gdy jechał rowerem, mając 1,2 promila. Dwie godziny później znów wpadł, tyle że miał już... 2,7 promila.

W zakładach karnych w całej Polsce siedzi 5024 skazanych przez sąd za jazdę pod wpływem alkoholu. – W naszym województwie, w ośmiu jednostkach penitencjarnych mamy 414 takich osób. Najwięcej, bo 93 osadzonych, odbywa wyrok we Włodawie – informuje mł. chor. Magdalena Głowacka-Wronka, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie. Miesięczne utrzymanie takiego więźnia kosztuje ok. 2,5 tys. zł, czyli w sumie ponad milion złotych.

Zdaniem szefa lubelskiej drogówki, traktowanie jazdy rowerem po pijanemu jako wykroczenia nie jest dobrym pomysłem. – Nie chodzi o to, żeby wsadzać tych ludzi za kratki. Jak kogoś nie stać na zapłacenie grzywny, to można go wysłać do pracy społecznej – podkreśla Góźdź.

Jeśli zmiany w prawie przejdą, przyłapanym rowerzystom dalej będzie grozić grzywna i utrata prawa jazdy. Zdecyduje o tym sąd. A gdy spowodują wypadek, będą odpowiadać za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Uki
CyberVampir
zenon
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Uki
Uki (14 października 2012 o 07:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rzad szykuje zmiany w zakresie prowadzenia roweru pod wpływem alkoholu: [url="http://prawo-porady.pl/artykuly,nietrzezwy-rowerzysta---projekt-zmian-w-prawie,487.html"]Nietrzeźwy rowerzysta - projekt zmian w prawie[/url]
Rozwiń
CyberVampir
CyberVampir (28 marca 2012 o 21:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tylko powiedzcie to ludziom, którym taki pijany rowerzysta wyjechał przed maskę i w wyniku potrącenia zginął... Fajnie jest przejechać człowieka... oj fajnie... Szkoda tylko, że takikierowca będzie to przeżywał do końca swojego życia. Zresztą teraz będzie można się legalnie napruć i wracać rowerkiem... to bedą jaja... Nikt, kto tego rodzaju sprawami nie zajmuje się zawodowo, nie wie, jak naprawdę wygląda to zagrożenie. Ale Polak jest mądry po szkodzie... szkoda, że często jest to szkoda całkowita...
Rozwiń
zenon
zenon (28 marca 2012 o 18:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
olać podchmielonych rowerzystów - za to wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenie OC
Rozwiń
Jan
Jan (28 marca 2012 o 17:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wreszcie ktoś zauważył że pijany rowerzysta stanowi bardzo znikome zagrożenie. Szkoda tylko że tak późno i tylu ludzi skrzywdzono.
Rozwiń
dq
dq (28 marca 2012 o 12:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A zlikwidujmy i z KK pijanych kierowców. Państwo i tak zarabia na akcyzie na wódzie to niech płaci za buraków jeżdzących na rowerach i samochodami.
A może tak zabierać wszystkim dożywotnio prawa jazdy i grzywny po 500 000 zł niech płacą i płaczą.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!